Edukacja finansowa w szkole

Dla tych, co już myśleli, że zamilkłam na wieki – dobre wieści – żyję, mam się dobrze i wracam do blogowania. Skąd ta cisza na blogu, będzie w osobnym wpisie (już w weekend!), a tymczasem spieszę donieść, że ruszam z akcją propagującą pomysł wprowadzenia edukacji finansowej do polskich szkół. W końcu! Pisałam na początku roku o tym, że chcę w 2016 zapoczątkować większy projekt. Poniżej znajdziecie zarys tego, co mam w planach. 

Afera Amber Gold, problemy tysięcy osób z kredytami frankowymi… Podobnie osób, które dały sobie wepchnąć niepotrzebne im produkty ubezpieczeniowe lub pożyczki na lichwiarskich warunkach. Na co dzień słyszymy wiele historii o mniejszych i większych finansowych perypetiach członków naszych rodzin, znajomych, sąsiadów. Czy tego typu historii można było uniknąć? Wierzę w to głęboko, że TAK!

W tym celu wprowadźmy edukację finansową do szkół!

Niestety w obecnym systemie szkolnictwa nie przewidziano miejsca dla przedmiotu obejmującego swym programem nauczania obchodzenie się z finansami osobistymi. Zmiana ustroju już dawno za nami, społeczeństwo zostało rzucone na głęboką wodę wolnego rynku, a jednak nie pociągnęło to za sobą pod tym kątem większych – żeby nie powiedzieć, że niemal żadnych – zmian w szkolnictwie.

Coś takiego, jak przedsiębiorczość i wiedza o społeczeństwie pojawia się dopiero na poziomie szkół średnich – a i to przecież raz, że za późno, dwa, że za mało. Brakuje przedmiotu, który pokrywałby tematykę zarządzania finansami osobistymi, wolnego rynku, prawa (choćby tylko konsumenckiego!), mikro- i makroekonomii. Przecież nie aż tak trudne do zrozumienia mechanizmy popytu i podaży przybliżane są niejednokrotnie dopiero, gdy ktoś decyduje się na podjęcie dalszego kształcenia na uczelni wyższej!

Efekt braku edukacji finansowej na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej jest nietrudny do przewidzenia. Ze szkół wychodzą młodzi ludzie, od których oczekuje się dojrzałości i samodzielności, którzy potrafią wymienić stolice państw afrykańskich i znają na pamięć tablicę Mendelejewa (dobra, teraz przejaskrawiam, ale sens tego, co chcę przekazać, nie jest trudny do wychwycenia 😉 ), a którym nie dostarczyło się wiedzy o tym, jak racjonalnie obchodzić się z pieniędzmi, w jaki sposób mogą oszczędzać i dlaczego tak ważne jest posiadanie poduszki finansowej, jakie pułapki na nich czekają po przekroczeniu progu jakiegokolwiek banku, jak policzyć sobie zysk z lokat czy wysokość rat kredytu, jakie prawa im przysługują jako konsumentom, gdzie szukać rzetelnej pomocy w kwestiach finansowych, jeśli popadną w finansowe tarapaty…

Człowiek nieuzbrojony w taką wiedzę niejednokrotnie daje się łatwo zmanipulować, jest praktycznie bezbronny w konfrontacji z przeszkolonymi sprzedawcami czy to spodni w sklepie, czy produktów inwestycyjnych –  skala “naciągnięcia” może być bardziej lub mniej bolesna.

Nie produkujmy bezbronnych owieczek!

Dajmy im tarczę – praktyczną wiedzę finansową w kwestiach, z którymi wcześniej czy później każdy dorosły człowiek musi się zmierzyć w życiu: znaleźć pracę, założyć własną firmę, kupić lub wynająć mieszkanie, utrzymać rodzinę, rozliczyć się z podatków, przejść na emeryturę i mieć za co na niej żyć itp.

Tyle w kwestii powodów całej akcji, przejdźmy do konkretów. Rzeczy do zrobienia w najbliższym czasie obejmują:

  • rozruszanie i zrzeszenie społeczności zwolenników wprowadzenia edukacji finansowej do szkół – w tym celu na początek założyłam fanpage Edukacja finansowa w szkole na Facebooku, do którego polubienia i rozpropagowania zachęcam. Niedługo pojawią się na nim pierwsze treści promujące ideę edukacji finansowej oraz uzasadniające jej wprowadzenie do programu nauczania. Wykupiona została też domena finansewszkole.pl, pod którym to adresem powstanie strona przybliżająca całą tematykę wraz z materiałami promocyjnymi.
  • cykl spotkań i wykładów w całej Polsce promujących pomysł wprowadzenia edukacji finansowej do szkół – to będzie proces długoterminowy, z którym chciałabym wystartować w przyszłym roku, jednak już teraz mam WIELKĄ PROŚBĘ. Jestem co prawda tytanem pracy, ale sama tego nie dźwignę 🙂 więc jeśli pomysł Ci się podoba i chcesz w nim czynnie uczestniczyć i przysłużyć się do jego upowszechnienia, zachęcam do kontaktu i współpracy! Każda pomoc jest mile widziana! Jeśli masz doświadczenie w organizowaniu tego typu wydarzeń, chcesz się udzielać w roli prelegenta, a może chcesz poruszyć ogółem temat edukacji finansowej podczas festiwalu/konferencji, którego jesteś współorganizatorem, albo jeśli możesz pomóc w pozyskiwaniu sponsorów dla przedsięwzięcia, jesteś zdolnym grafikiem, którego umiejętności przydadzą się przy tworzeniu ulotek/plakatów/strony www – zgłoś się! Już teraz cieszę się z powodu każdej pozytywnej odezwy, która do mnie spłynie 🙂 Żeby też była jasność: nie chcę, by zrobiła się z tego komercyjna akcja, nie traktuję jej jako potencjalnego dodatkowego źródła zarobku, tak więc wszelkie zgłoszenia i działania odbywać się będą w jej ramach na zasadzie wolontariatu i robienia czegoś ważnego dla ogółu społeczeństwa. Liczę, że na utrzymanie strony www, opłacenie reklamy i materiałów promocyjnych, zapewnienie cateringu na spotkaniach, pokrycie kosztów wynajęcia sal itp. z biegiem czasu znajdą się sponsorzy.
  • wystosowanie odpowiedniego pisma/petycji/projektu obywatelskiego skierowanego do rządu za wprowadzeniem edukacji finansowej do programu nauczania – i tutaj zaczyna się tak naprawdę największe wyzwanie, bo jeśli miałby powstać projekt, to potrzeba do jego przygotowania tęgich głów: tak specjalistów od finansów, jak i osób o wykształceniu pedagogicznym. Dlatego pozyskanie kontaktów w tej materii jest dla mnie tak ważne – tak naprawdę decyduje o powodzeniu pomysłu.

Jak widać – sporo rzeczy jest do zrobienia. Będę informować na blogu jak i w social mediach o postępach całego przedsięwzięcia. Na zakończenie ponownie zachęcam do współpracy każdego, komu temat jest bliski i uważa pomysł wprowadzenia nauczenia o finansach do szkół za zasadny. Spread the word! 😉

Podobał Ci się ten wpis? Uważasz go za przydatny? Chcesz mnie wesprzeć?
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi!
Nieco niżej znajdziesz przyciski do udostępniania artykułu w różnych serwisach internetowych. Dla Ciebie to jeden klik, który trwa chwilę, a dla mnie szansa na dotarcie z wartościowymi treściami do nowych odbiorców 🙂 DZIĘKUJĘ!

Zapraszam Cię też do polubienia bloga Kobiece Finanse na Facebooku oraz śledzenia go na Twitterze lub obserwowania na Instagramie. Jestem również obecna na platformie Pinterest.

Najbardziej zachęcam jednak do zapisania się na mój newsletter. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami, ciekawostkami, wartymi odnotowania wydarzeniami i poradami 🙂

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

24 komentarze do “Edukacja finansowa w szkole”

  1. Bardzo szlachetny pomysł. Moja córka uczy się w szkole, w której takie sprawy są naturalne, tam cały program nauczania jest w systemie krajów cywilizowanych. To niestety rodzynek w naszym kraju.
    Mam pewne doświadczenia w tej materii, wprawdzie z dorosłymi, oni tym różnią się od dzieci, że trudniej i mniej pojmują. Możemy kiedyś porozmawiać o szczegółach, sądzę, że może to w ciekawy sposób zazębić się z Twoim pomysłem.

    Odpowiedz
  2. Bardzo ciekawa i pożyteczna inicjatywa! Mam nadzieję, że uda ci się go doprowadzić do realizacji, bo naprawdę warto zainwestować w dzieci i ich edukacje. Lawiny finansowe pochłaniają zbyt wiele osób, które powinny być wykształcone, a jednak – nie są.

    Odpowiedz
  3. Popieram w całej rozciągłości – w szkołach brakuje choćby podstaw dobrze prowadzonej przedsiębiorczości / finansów czy jak zwał tak zwał, ale wiadomo, o co chodzi oraz informatyki z prawdziwego zdarzenia – na pierwszy rzut obsługa tego, co naprawdę przydatne, na drugi, dla zainteresowanych – rozszerzony program programowania.

    Może to nieco mniej na temat na tej stronie, ale brak dobrze prowadzonej edukacji w obu wspomnianych zakresach to coś, co najbardziej doskwiera osobom, które nie zamierzają być ani rekinami finansowymi, ani informatykami, ale z jednym i drugim będą miały do czynienia przez całe życie – przed tym nie da się uciec, z tym się trzeba “zaprzyjaźnić” 😉

    Odpowiedz
  4. Będę kibicował z całego serca.

    Poziom edukacji finansowej w szkołach jest na strasznie niskim poziomie. Lekcje przedsiębiorczości czy ekonomii ograniczają się do rozliczania PIT’a (to i tak rzadkość) albo suchą teroią niemającą nic wspólnego z prawdziwym życiem.

    Odpowiedz
  5. Niedawno zakończyłem edukację w liceum i potwierdzam – edukacja finansowa praktycznie NIE ISTNIEJE. PP (Podstawy Przedsiębiorczości) prowadzone były przez tego samego nauczyciela, który uczył innych przedmiotów, m.in. j. polskiego oraz WOSu. Poza wypełnianiem PITu nie wyniosłem z tych zajęć nic. Chociaż PIT również okazał się nieprzydatny, ponieważ od dwóch lat wypełniam go za pomocą specjalnych programów internetowych i dobrze sobie z tym radzę. Będę trzymał kciuki. 🙂

    Odpowiedz
  6. No już myślałem że nic nowego w tym roku się nie pojawi a tu bach.. teraz czekam na artykuł wyjaśniający tę ciszę 😉 A co do naszej krajowej edukacji to ja mam wrażenie że szkoły już od wieków uczą nas tego co najmniej potrzebne w życiu i pod tym kątem potrzebna jest na prawdę solidna zmiana.

    Odpowiedz
  7. Obecnie rządzącym nie zależy na edukacji finansowej, Rząd potrzebuje naiwnych wyborców najlepiej w długach bo ludzie będą musieli ciężej pracować i nie będzie czasu na inne sprawy jeszcze domyślą się, że rząd ich oszukuje.

    Odpowiedz
    • Cześć! Niestety trochę się przeliczyłam i prócz zarejestrowania domeny i zebrania kilku chętnych osób do pomocy nic więcej nie udało mi się zrobić 😉 wracam do realizacji w styczniu – pozdrawiam!

      Odpowiedz
  8. Zgadzam się co do kwestii, że poziom edukacji finansowej w szkołach jest żenujący. Zazwyczaj nie ma żadnych wzmiankach nawet o technologiach czy urządzeniach, które mogą zmniejszyć między innymi opłaty za prąd. Ale oczywiście finanse to temat głęboki, długi i szeroki.

    Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  9. To jest wbrew interesowi establishmentu, aby dzieciaki były czegoś takiego uczone. 🙂 A jak już zrobią taki przedmiot to i tak nic praktycznego nikt się tam nie nauczy.

    Odpowiedz
  10. Super pomysł, sama myslałam już o tym ,aby poprowadzić cykl takich zajęć w szkole mojego syna.Mam wiele pomysłów ,ale póki co dzilę się tylko z moimi dziećmi i znajomymi -nawet działa;). Jak już coś będzie działać to chętnie coś podpowiem i ewentualnie podzielę się swoimi pomysłami.

    Odpowiedz
  11. Cześć,
    Inicjatywa i pomysł super. Ja od stycznia prowadzę bloga, którego celem jest wsparcie rodziców w nauce finansów i przedsiębiorczości dzieci. Temat powiązany, szkoła jak najbardziej powinna być miejscem do nauki tego typu rzeczy. Pod koniec roku chciałbym ruszyć z kursami lub spotkaniami w tym temacie. Jeżeli w jakiś sposób w Twoich planach mógłbym pomóc lub rozpropagować tą inicjatywę, to z przyjemnością:). Zapraszam do kontaktu priv:).

    Odpowiedz
  12. Świetny pomysł! Mam nadzieję, że ktoś w końcu otworzy ludziom oczy, że to, czego uczą w szkołach, nie odzwierciedla potrzeb młodych ludzi.

    Śmieszne, bo przypomniały mi się lekcje przedsiębiorczości w LO i jak sama nazwa wskazuje – na przedsiębiorczości nauczycielka powinna wyjaśnić na czym polega delegowanie kompetencji, jak zatrudnić pracownika, na czym zarobić, a ona z tematami, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną (sic!). Sam prowadzę firmę i do dziś mnie to bawi, że młodych ludzi już na etapie średniej szkoły zamyka się w szufladzie – etat i nic więcej i nie pokazuje się, że można być też właścicielem własnego biznesu.

    Odpowiedz
  13. Edukacja finansowa w szkole? Brzmi całkiem sensownie. Warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci zarządzać finansami. Obecnie może i są podobne przedmioty ale one nic nie wnoszą.

    Odpowiedz
  14. Edukacja finansowa w szkole pozostawia duuuużo do życzenia. Nie zapomnę jak pomagałem synowi w przygotowaniu się do sprawdzianu na temat Kredytów w gimnazjum z przedmiotu Podstawy Przedsiębiorczości. Napotkałem tam na takie zdanie w gąszczu pomysłów podsuwanych uczniom na przeznaczenie kredytu: Kiedy brakuje nam pieniędzy na wypoczynek, możemy zaciagnąć tzw kredyt wakacyjny, który po powrocie z urlopu bank rozłoży na system dogodnych rat… I to właściwie tyle w temacie edukacji i tego, w którą stronę zmierza ideologia finansowa w szkole. Myślę że lepiej dla dzieciaków gdyby jej wogóle nie było… (oczywiście trochę przesadzam)

    Odpowiedz
  15. Super pomysł. Z czasów szkoły pamiętam, że brakowało czegoś o finansach. Była niby lekcja przedsiębiorczości w szkole średniej, ale uczyło się tam głownie jak odprowadzać podatki do państwa 🙂 Całe szczęście sam zainteresowałem się finansowej wolności. Jest wiele książek, które ciekawie wprowadzają do tych tematów. Lecz już w szkole dzieciaki powinny uczyć się jak to wszytko funkcjonuje.

    Odpowiedz
  16. Też mam wrażenie, że często młodym ludziom brakuje podstawowej wiedzy, która jest niezbędna do radzenia sobie. Nie rozróżniają umów, zupełnie nie znają się na prawie, a nawet mają czasem problem zredagować i wysłać poprawnie swoje CV. Zdecydowanie przydałoby się, żeby ktoś ich uczył tego w szkole.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz