Jak znaleźć pracę i nie zgubić po drodze siebie

Jak znaleźć pracę i nie zgubić po drodze siebie

Dzisiejszy wpis jest pierwszym z cyklu notek-recenzji książek, które tematycznie łączą się z prowadzonym przeze mnie blogiem, a które posiadam bądź wypożyczyłam, lecz przede wszystkim – przeczytałam, więc ich lekturę mogę z czystym sumieniem polecić bądź odradzić 😉

Na pierwszy ogień idzie publikacja Ewy Piórko oraz Pawła Burdzy pt. „Jak znaleźć pracę i nie zgubić po drodze siebie” wydana przez Świat Książki. Posiadany przeze mnie egzemplarz pochodzi z 2010 roku, jest więc dość aktualny; liczy w sumie 176 stron zamkniętych w miękkiej okładce. Gdy do tego dodamy przyjemny, nieduży format, to okaże się, że książkę tą swobodnie można nosić w torebce i nie zabierze ani zbyt wiele miejsca, ani zanadto nie obciąży naszych kręgosłupów. Przejdźmy jednak do meritum, czyli – co w środku?

W środku czeka na nas konkretna ilość porad odnośnie całego procesu poszukiwania pracy, począwszy na utracie bądź rezygnacji z poprzedniej, po podpisanie kolejnej umowy. Książka nie jest naszpikowana nudnymi fragmentami, praktycznie całość czyta się bardzo szybko i z zainteresowaniem, tym bardziej, że jej treść budują odpowiedzi na najistotniejsze pytania: jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Jak się rozwijać w miejscu pracy? Czy wybrać małą firmę, czy korporację? Jak przygotować skuteczne CV? Jak odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Jak rozpoznać nieuczciwego pracodawcę? Jak negocjować warunki umowy? Jakie błędy popełniają kandydaci w procesie rekrutacji – i jak ich uniknąć?

W sumie na czytelnika czeka 11 głównych rozdziałów, a także słowniczek i aneks w postaci polecanych książek do dalszej lektury.

Każdy rozdział zawiera przerywnik praktyczny z ćwiczeniami do samodzielnego wykonania. I tak np. po rozdziale „Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?” autorzy zalecają przygotowanie małego rozrachunku z samym sobą, czyli sporządzenia listy swoich plusów i minusów, określenia tego, jaki drzemie w nas kapitał – umiejętności, wiedza, cechy charakteru, sposób pracy… Są to niby rzeczy, z których wszystkie zdajemy sobie doskonale sprawę, jednak jak przyjdzie co do czego i na rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie o nasze mocne i słabe strony, to trudno jest coś bez dłuższego zastanowienia się wymienić i jeszcze dodatkowo to uzasadnić, prawda? Na specjalną uwagę zasługuje też podrozdział „Wyjątkowe powroty po urlopie macierzyńskim”. Często z powodu strachu o utratę pracy rezygnujemy z macierzyństwa lub odkładamy decyzję o nim w nieskończoność; jeśli już jednak zostaniemy szczęśliwymi matkami, bardzo trudno nam sobie wyobrazić powrót na etat. Jak się przełamać i odnaleźć w nowych realiach? Autorzy przekonują, że rodzicielstwo nie skreśla Ciebie jako efektywnego pracownika – musisz tylko odpowiednio wcześniej, przed powrotem, ugruntować swoją pozycję i wybadać sytuację panującą w miejscu pracy.

Autorami książki jak wspomniałam jest Paweł Burdzy – dziennikarz i rzecznik prasowy, który wskutek kryzysu utracił pracę i musiał szukać nowego zatrudnienia. Postanowił napisać książkę o poszukiwaniu nowego zajęcia po to, by pomóc innym, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. Ewa Piórko to z kolei znany doradca personalny i headhunter, brała udział w bardzo wielu rekrutacjach. Sięgając więc po ich książkę mamy pewność, że nie napisały jej przypadkowe osoby, a porady w niej zamieszczone są sprawdzone i skuteczne.

 

1 komentarz do wpisu “Jak znaleźć pracę i nie zgubić po drodze siebie

Dodaj komentarz