Kobiety przejmują ster: 99 sposobów na sukces zawodowy i osobisty

Lois P. Frankel to autorka znana przede wszystkim z takich książek, jak “Grzeczne dziewczynki nie awansują” czy “Grzeczne dziewczynki się nie bogacą”. Swego czasu obie te pozycje były szeroko dyskutowane na rynku wydawniczym. Autorka zyskała grono zapalonych czytelniczek, czego owocem jest kontynuacja podjętych uprzednio tematów w kolejnej książce pt. “Kobiety przejmują ster: 99 sposobów na sukces zawodowy i osobisty”.

Obawiam się jednak, że fakt, iż autorka zabrała się do pisania kolejnej tego typu książki na fali rosnącej popularności odrobinę jej zaszkodził. Przynajmniej osoba, która zaznajomiona jest ze wcześniej wymienionymi publikacjami, niczego nowego z “99 sposobów…” się nie dowie, a jedynie nieco uzupełni już zdobytą wiedzę. A to trochę za mało, by pretendować do miana pozycji obowiązkowej czy bestsellera. Niemniej jednak pozycja jest warta lektury, jeśli dotychczas nie miałaś okazji zaznajomić się z pozostałymi książkami tej autorki.

Sukces zawodowy – poradnik dla kobiet

Jak sama nazwa wskazuje, książka napisana jest w formie poradnika, na którego składa się 99 wskazówek. Motyw przewodni całości stanowi temat kobiecego przywództwa. Na kartkach poradnika znajdziemy podpowiedzi:

  • jak być skutecznym i asertywnym “managerem w spódnicy”,
  • jak być nie tyle kierownikiem, co mentorem dla swoich podwładnych.

Frankel wskazuje wiele błędów, które kobiety mniej lub bardziej świadomie popełniają na stanowiskach kierowniczych i proponuje rozwiązania problemowych sytuacji. Dowiemy się, jak budować zdrowe relacje z podwładnymi, by jednocześnie móc skutecznie ich motywować. Poznamy przy tym najpopularniejsze metody wywierania wpływu. Kolejne rozdziały są przeplatane ćwiczeniami i case study, co na pewno czyni przekazywaną wiedzę łatwiejszą do przyswojenia.

Samoocena umiejętności przywódczych

Książka jest tak skonstruowana, że nie musimy czytać całości, a jedynie wybrać najbardziej nam potrzebne w danym momencie treści. Na samym początku zamieszczony został bowiem test “Kobiety i samoocena umiejętności przywódczych“. Tworzy go 49 punktów typu:

  • “Mówię to, o czym inni myślą, ale boją się powiedzieć głośno”,
  • “Doskonale się czuję, stosując innowacyjne rozwiązania”,
  • “Odnajduję się z łatwością w sytuacjach towarzyskich”.

Prawdziwość wszystkich tych stwierdzeń należy ocenić w skali do 1 do 4. Gdzie 4 oznacza, że dane stwierdzenie odnosi się do nas niemal zawsze, 1 – bardzo rzadko. Na podstawie uzyskanej na końcu sumy można określić, który obszar naszych kompetencji kierowniczych wymaga w pierwszej kolejności dopracowania. Osobiście uważam taką koncepcję za bardzo dobry pomysł. W końcu mogę zacząć lekturę od tych rozdziałów, które najbardziej mnie dotyczą i interesują.

Kobiety to urodzeni przywódcy

Autorka przekonuje, że kobiety to tak naprawdę urodzeni przywódcy. Skoro potrafimy ogarnąć prowadzenie domu, to dlaczego jako dobre organizatorki miałybyśmy mieć większe problemy w prowadzeniu firmy i zarządzaniu ludźmi? Intrygujący wydaje się dla mnie przy tym ostatni rozdział tej książki pt. “Jak wychować nasze córki na przywódców?“.

Widzę, że Frankel za punkt honoru obrała sobie misję krzewienia wśród nowych pokoleń postaw feministycznych… I postanowiła od małego uczyć wychowywania naszych córek na liderki. To dobry trend i należą się autorce za jej podpowiedzi szczere pochwały. Im więcej przedsiębiorczych, pewnych siebie i świadomych swej wartości kobiet na rynku pracy, tym lepiej!

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

Dodaj komentarz