Lektura obowiązkowa

Znajdziesz tu spis książek, które po prostu musisz przeczytać, jeśli postanowiłaś zmienić swoje życie i stać się kobietą niezależną finansowo. Publikacje te stanowią doskonałą motywację do działania, dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku wprowadzać zmiany do swoich finansowych przyzwyczajeń, które często niestety mają destrukcyjny wpływ na nasze oszczędności. Pozycje te są tym bardziej wiarygodne i skuteczne, ponieważ zostały napisane przez kobiety – dla kobiet. Wszystkie zaprezentowane tu książki przeczytałam, posiadam i z czystym sumieniem mogę polecić 🙂 powodzenia!

Jean Chatzky, „Zarabiaj zamiast szukać wymówek. Trzymaj swoje finanse silną ręką”

Jean Chatzky, Zarabiaj zamiast szukać wymówek
Jean Chatzky, Zarabiaj zamiast szukać wymówek

Jean Chatzky jest dziennikarką magazynu „Money” oraz wydawcą działu finansowego programu „Today”, emitowanego przez stację telewizyjną NBC. Pisuje felietony dla magazynu „Time”, dziennika „Daily News” oraz czasopisma „Travel + Leisure”. Napisała cztery książki, w tym bestseller Pay It Down.

Jean Chatzky zna wszystkie wymówki, za pomocą których kobiety wykręcają się od zarządzania swoimi pieniędzmi. Sama ich kiedyś używała. Jean po raz pierwszy przyznaje się do tego, że popełniła wszystkie opisane w tej książce błędy finansowe – nie płaciła rachunków, przesadziła z zadłużeniem na karcie kredytowej, nie troszczyła się o swoją emeryturę – zanim wreszcie zdecydowała się przejąć kontrolę nad własnymi pieniędzmi i zadbać o przyszłość.

Jeżeli ty też jesteś gotowa wziąć sprawy finansowe we własne ręce, ta książka jest dla ciebie. Jean udziela w niej odpowiedzi na wiele ważnych pytań:

Od czego zacząć?

 • Jak rozszyfrować specjalistyczny żargon finansowy? (To prostsze, niż ci się wydaje).
 • Jak się przełamać i zerwać z nastawieniem typu „nie jestem dość bystra, by zajmować się pieniędzmi”?
 • Dlaczego będąc „wystarczająco dobrym inwestorem” możesz zarobić dużo pieniędzy w długim okresie, a próbując zostać „doskonałym inwestorem” możesz jedynie zwariować?
 • Dlaczego może ci się wydawać, że jesteś kiepska z matmy i dlaczego to niekoniecznie musi być prawdą?
 • Jak (i gdzie) oszczędzać pieniądze?
 • Dlaczego kobiety są lepszymi inwestorami i osiągają wyższe zyski niż mężczyźni?

Jean słynie z umiejętności wyjaśniania skomplikowanych kwestii dotyczących pieniędzy i inwestowania. W przejrzysty i przystępny sposób „rozpracowuje” najbardziej przerażające aspekty zarządzania pieniędzmi – od inwestowania w akcje po oszczędzanie na emeryturę – i sprawia, że staje się ono wykonalne, łatwe, a nawet – tak, tak – przyjemne. Ponadto w sekcji „Droga do miliona” udziela wskazówek, jak łatwo i szybko wprowadzić niewielkie zmiany, których efekty będą się sumowały.

Opis wydawcy. Źródło: empik.pl

Suze Orman, „Kobiety i Finanse. Jak świadomie korzystać z lokat, funduszy i ubezpieczeń”

Suze Orman, Kobiety i Finanse
Suze Orman, Kobiety i Finanse

Po latach rozmów z kobietami Suze Orman staje twarzą w twarz z trudną prawdą: Pomimo poprawy sytuacji społecznej kobiet w ciągu ostatnich czterdziestu lat, niewiele zmieniło się w sposobie, w jaki kobiety obchodzą się z pieniędzmi. W dziedzinie osobistych finansów kobiety rezygnują ze sprawowania kontroli i odmawiają przyjęcia odpowiedzialności, choć w innych obszarach życia postępują odmiennie. Występuje tu niebezpieczne zjawisko rozdziału finansów i życia, zarówno w przypadku kobiet, które żyją same, jak i tych żyjących w związku, kobiet sukcesu i tych, które z trudnością wiążą koniec z końcem, matek niepracujących zawodowo i artystek. Dlatego też Suze Orman, obdarzana powszechnym zaufaniem jako ekspert w dziedzinie finansów osobistych, zdecydowała się napisać książkę, która pomogłaby kobietom raz na zawsze pokonać zahamowania, które powstrzymują je od działań w najlepszym interesie swoich pieniędzy – i swoim własnym.

Jeśli pieniądze

 • stanowią różnicę między przyszłością wygodną i zabezpieczoną finansowo a przyszłością pewną wątpliwości i obaw;
 • są głównym czynnikiem wpływającym na osobiste szczęście;
 • odzwierciedlają to, jak cenisz i postrzegasz samą siebie

…to dlaczego bardziej o nie nie dbasz?

Dlaczego kobiety, tak kompetentne we wszystkich innych dziedzinach życia, nie potrafią z równą kompetencją zajmować się sprawami finansowymi?

W swej nowej, przełomowej książce Suze Orman bada skomplikowany, dysfunkcyjny związek kobiet z pieniędzmi. Dzięki tak charakterystycznej dla siebie wnikliwej analizie, ze współczuciem i dogłębnym zrozumieniem wprowadza kobiety w świat wiedzy o finansach, budzi w nich świadomość związanych z nim emocji, by mogły pokonać zahamowania, które powstrzymują je od lepszego wykorzystywania zarabianych pieniędzy. Jądro książki stanowi Ratunkowy Plan Oszczędnościowy – dopracowany, pięciomiesięczny program, który umożliwia osiągnięcie rzeczywistego, długofalowego bezpieczeństwa finansowego. Autorka umożliwia dostęp do szerokich zasobów wiedzy finansowej zamieszczonych na stronie internetowej Suze Orman, która oferuje informacje szczegółowe, formularze, kalkulatory oraz Planistę zadań (Action Planner) – unikalne narzędzie diagnostyczne do indywidualnego planowania działań finansowych. Rady, których udziela Autorka, są zawsze praktyczne i łatwe do wprowadzenia w życie, zawsze uczciwe, ludzkie i dodające otuchy.

Jednak stawką jest coś więcej, niż tylko same pieniądze: chodzi o to, by każda kobieta wiedziała kim jest i na co zasługuje, a także dlaczego wszystko zaczyna się od decyzji, by uratować samą siebie.

W swojej książce Kobiety i finanse Suze Orman nie tylko przedstawia możliwości, jakie daje życie w bogactwie, ale także narzędzia i wiedzę jak osiągnąć takie życie, jak zyskać kontrolę nad własnym losem.

Opis wydawcy. Źródło: empik.pl

Kim Kiyosaki, „Bogata Kobieta. Poradnik inwestycyjny dla kobiet”

Kim Kiyosaki, Bogata Kobieta
Kim Kiyosaki, Bogata Kobieta

Kim Kiyosaki jest doświadczonym inwestorem, kobietą biznesu i bardzo niezależną osobą.
Przez ponad 20 lat wraz ze swoim partnerem w biznesie i mężem, Robertem Kiyosaki (autorem światowego bestsellera „Bogaty ojciec, Biedny ojciec”), podróżowała po świecie, dzieląc się z milionami ludzi swą wiedzą o pieniądzach i inwestowaniu. Kim i Robert Kiyosaki wspólnie z Sharon Lechter założyli firmę Rich Dad − promującą edukację finansową opartą na koncepcji przedstawionej w książce „Bogaty ojciec, Biedny ojciec”.

Szokujące statystyki! Czy wiesz, że:

 • 47% kobiet powyżej 50. roku życia jest niezamężnych;
 • 40% małżeństw kończy się rozwodem;
 • w pierwszym roku po rozwodzie stopa życiowa kobiet pogarsza się średnio o 73%;
 • spośród ludzi starszych, którzy żyją w nędzy, 3 na 4 osoby to kobiety, a 80% z nich nie doświadczyło biedy za życia ich mężów;
 • 7 na 10 kobiet będzie w pewnym momencie żyło w nędzy.

BOGATA KOBIETA Kim Kiyosaki to nowa ekscytująca książka poświęcona inwestowaniu. Skierowana jest do kobiet. Autorka opatrzyła ją wymownym podtytułem: Ponieważ nie znoszę, gdy ktoś mi mówi, co mam robić! Jej lektura może zachęcić wiele kobiet, by zdobyły się na odwagę i dokonały w swoim życiu radykalnych zmian. Taka inspiracja w połączeniu z lekcjami Kim Kiyosaki na temat inwestowania może zaowocować osiągnięciem całkowitej niezależności finansowej.

Ktoś może pomyśleć: „Może dla Kim Kiyosaki jest to łatwe! Ale jak ja mam to zrobić?”. Kim Kiyosaki zawsze skupiała się na swoim własnym planie inwestycyjnym (zupełnie niezależnym od planu męża) i stworzyła dzięki temu własny portfel nieruchomości o wielomilionowej wartości. „Dostrzegłam już wiele ogromnych korzyści, które kobiety osiągają, stając się inwestorami: większą pewność siebie, lepsze relacje z ludźmi, mniej stresu, więcej szczęścia i − ostatecznie − wolność, która pozwala być tym, kim się chce, a także robić i mieć to, czego pragniemy. I według mnie wszystko to jest warte zachodu”.

Poprzez zabawne historie o Kim i jej przyjaciółkach ze studiów, które spotykają się po wielu latach, BOGATA KOBIETA ukazuje przekonujące powody, dla których kobiety powinny inwestować (powody te różnią się diametralnie od tych, które skłaniają do tego mężczyzn), a także powszechnie znane przeszkody, które nie pozwalają kobietom tego robić. Autorka zachęca do radykalnej zmiany myślenia, dzięki której inwestowanie stanie się sprawą priorytetową, a nie mało ważnym dodatkiem. Daje kobietom solidne podstawy, aby mogły zacząć działać na tym polu i przeniosły swoje strategie inwestycyjne na kolejny poziom.

W książce poruszonych jest wiele ważnych kwestii:

8 zalet, które dają kobietom przewagę w inwestowaniu;

 • Dlaczego tak wielkie znaczenie ma to, że kobiety są świetnymi kupującymi? Mechanizm kupowania czegoś po okazyjnej cenie jest taki sam w inwestowaniu − znajdź coś, czego cena jest niższa od rzeczywistej ceny rynkowej, i kup to;
 • Dlaczego to, że nie masz pieniędzy, aby zacząć inwestować, nie stanowi problemu (właściwie to można postrzegać to jako korzyść) oraz strategie, które pozwolą Ci zgromadzić potrzebne środki;
 • Co zrobić, jeśli kobieta chce inwestować, ale jej partner nie jest tym zainteresowany;
 • Jak kobiety mogą znaleźć swój powód do inwestowania − i dlaczego jest on taki ważny;
 • 9 kluczowych zasad, które pomogą Ci zostać odnoszącym sukcesy inwestorem;
 • Największy błąd inwestycyjny Kim i czego się dzięki niemu nauczyła;
 • Jak sprawić, by dzięki zmianie sposobu myślenia zacząć wierzyć, że suma pieniędzy, którą możesz zarabiać, jest nieograniczona;
 • Dlaczego Kim uważa, że aby szybko i dużo się nauczyć, musisz chcieć wychodzić na naiwną, gdy tylko to możliwe – jeśli sytuacja tego wymaga.

Kim Kiyosaki stwierdza: „Jeśli chodzi o podejście do pieniędzy, to mężczyźni i kobiety bardzo różnią się od siebie − historycznie, psychologicznie, mentalnie i emocjonalnie. Różnice te stanowią główny powód, dla którego dziś tak wiele kobiet nie wie nic o inwestowaniu”. BOGATA KOBIETA mówi o czymś więcej niż tylko o kobietach i inwestowaniu. Książka ta odwołuje się do godności, szacunku kobiety dla samej siebie. Pokazuje kobietom, jak przejąć kontrolę nad swoim własnym życiem tak, by ich los nie zależał od mężczyzny, rodziny, firmy czy państwa − już nigdy.

Opis wydawcy. Źródło: empik.pl

3 komentarze do wpisu „Lektura obowiązkowa

Dodaj komentarz