Wyniki badania CS Gender 3000: Women in Senior Management

Wyniki badania CS Gender 3000: Women in Senior Management

Przed kilkoma dniami bank Credit Suisse opublikował na swojej stronie internetowej wyniki badania The CS Gender 3000: Women in Senior Management, traktujący o obecności kobiet na wyższych stanowiskach kierowniczych w światowych firmach. Sam raport liczy aż 56 stron, jest to więc pokaźna broszura po brzegi wypełniona danymi liczbowymi i statystyką. Przyznam, że bardzo mnie on zaciekawił, napawa dumą i nadzieją, że będzie jeszcze lepiej, postanowiłam więc najważniejsze jego wnioski przedstawić gronu moich Czytelniczek i Czytelników.

Główna konkluzja płynąca z raportu jest następująca: większe zróżnicowanie płci w kierownictwie przynosi przedsiębiorstwom wymierne korzyści. Więcej kobiet na wysokich stanowiskach kierowniczych oznacza lepsze wyniki finansowe firm i poprawia osiągane zwroty z inwestycji na rynku kapitałowym.

Stefano Natella, szef Global Equity Research w dywizji bankowości inwestycyjnej Credit Suisse tłumaczy, że większy udział pań w zarządzie przekłada się nie tylko na wyższe stopy zwrotu, ale także na lepszą cenę w relacji do wartości księgowej (wskaźnik P/BV) oraz stopę wypłat dywidend (wskaźnik DPR – więcej o wskaźnikach przeczytacie w bardzo przystępnie napisanym artykule Pierwsze kroki na giełdzie – podstawowe wskaźniki).

Na potrzeby badania Instytut Badawczy banku Credit Suisse utworzył specjalną bazę danych, w której począwszy od 2012 roku gromadzono informacje dotyczące struktur zarządów wyższego szczebla ponad 3 000 firm na całym świecie. W badaniu uwzględniono dzięki temu ponad 28 000 menedżerów, z czego prawie 3 700 to kobiety.

Wyniki pokazały m.in., że od początku 2012 roku do czerwca bieżącego roku duże firmy o kapitalizacji rynkowej przekraczającej 10 miliardów dolarów, w których co najmniej jedna kobieta zasiadała w zarządzie, uzyskiwały lepsze wyniki w inwestycjach typu sector-neutral (czyli takich, w których stosowane są równe wagi dla długich i krótkich pozycji w różnych klasach aktywów, co pozwala wyeliminować zależność od poszczególnych branży i redukuje ekspozycję na ryzyko systematyczne – dla zainteresowanych, anglojęzyczny artykuł o tym, jak budować taki portfel akcji). Porównano także dane historyczne sprzed kryzysu w 2008 roku i też okazało się, że tam, gdzie w zarządach zasiadała jedna lub więcej pań, wyniki inwestycyjne firm były lepsze. Dobrze obrazują to poniższe wykresy z raportu (gwoli wyjaśnienia – WoB = Woman on Board = kobieta w zarządzie).

Rentowność kapitału własnego (sector-neutral)
Rentowność kapitału własnego w firmach, w których nie ma żadnej kobiety w zarządzie, jest przynajmniej jedna, są przynajmniej dwie (sector neutral). / Źródło: Credit Suisse, „The CS Gender 3000: Women in Senior Management”, wrzesień 2014, str. 16.
Porównanie wyników firm o wartości rynkowej pow. 10 miliardów USD, w ujęciu globalnym
Porównanie wyników firm o wartości rynkowej pow. 10 miliardów USD, w ujęciu globalnym i europejskim. / Źródło: Credit Suisse, „The CS Gender 3000: Women in Senior Management”, wrzesień 2014, str. 23.

 

Tak więc kolejny raz sprawdza się porzekadło, że kobieta łagodzi obyczaje i dodatkową kasę daje 😉

OK, żarty na bok – w raporcie zwrócono również słusznie uwagę na fakt, że pomimo wysoce obiecującej tendencji, to nadal udział kobiet w zajmowaniu wyższych stanowisk kierowniczych jest mały. W zasadzie im wyżej w strukturach organizacyjnych firmy, tym występuje mniej pań. Na pozycji CEO (Chief Executive Officer – Dyrektor Generalny) stanowią one zaledwie 3,9 %.

Udział procentowy kobiet w zależności od zajmowanego stanowiska kierowniczego
Źródło: Credit Suisse, „The CS Gender 3000: Women in Senior Management”, wrzesień 2014, str. 5.

 

Ciekawie rozkłada się udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w zależności od kraju. Polska pod tym względem ładnie wybija się w roku 2013 powyżej światowej średniej (16,3 %), chociaż wciąż jesteśmy daleko za Norwegią (aż 39,7 % !), Szwecją, Francją czy Finlandią. Zaskoczył mnie słaby wynik Stanów Zjednoczonych w tym zestawieniu.

Udział kobiet w wyższym kierownictwie w zależności od kraju.
Udział kobiet w wyższym kierownictwie w zależności od kraju – w 2013 roku Polska dumnie powyżej średniej globalnej. / Źródło: Credit Suisse, „The CS Gender 3000: Women in Senior Management”, wrzesień 2014, str. 14.

 

W raporcie poświęcono także bardzo dużo miejsca analizie, na jakie trudności natrafiają kobiety, które chcą rozwijać swoją karierę i zajmować wysokie stanowiska kierownicze. Poczytajcie, naprawdę warto.

Wszystkim osobom, które chciałyby bliżej zapoznać się z całym raportem, polecam odwiedzenie strony internetowej Credit Suisse i ich butiku z badaniami (bo to nie jedyne tak obszerne badanie, jakie ten szwajcarski bank dotychczas „popełnił”). Natomiast pełny raport znajdziecie pod tym linkiem (PDF). Miłej lektury 🙂

3 komentarze do wpisu „Wyniki badania CS Gender 3000: Women in Senior Management

  1. śledzę tego bloga już jakiś czas i muszę powiedzieć, że bardzo interesujące i rzetelnie przygotowane wpisy za każdym razem 🙂 to się chwali i aż miło czyta 🙂 co do samego tematu, to mam nadzieję, że kobiety jeszcze pokażą rynkowi na co je stać i ile mogą zdziałać 🙂 bo niewątpliwie mogą wiele 🙂 pozdrawiam

Dodaj komentarz