Złoto jako sposób na zabezpieczenie finansowej przyszłości dzieci

Złoto – sposób zabezpieczenia finansowej przyszłości dziecka

Studia, zakup samochodu, mieszkania… Wejście dziecka w dorosłość to początek dużych wydatków. Jak się do tego przygotować? Jaki sposób zabezpieczenia finansowej przyszłości pociechy wybrać? Możliwości jest całkiem sporo, jednak wybór najlepszej jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Czy złoto może być skutecznym nośnikiem wartości pieniędzy gromadzonych dla dziecka? Zdecydowanie tak! Taką możliwość zabezpieczenia finansowej przyszłości dziecka przedstawi Wam występujący dziś u mnie gościnnie współautor bloga mySaver, Jakub Górecki.

Dlaczego warto zadbać o zabezpieczenie przyszłości dzieci?

Chęć finansowego zabezpieczenia dziecka wynika przede wszystkim z pragnienia zapewnienia mu lepszego życia, zaoszczędzenia mu wielu problemów i niedogodności, biorących się np. z niedostatecznego wykształcenia czy braku możliwości sfinansowania własnych marzeń.

Wejście w dorosłość stanowi zwykle początek większych wydatków. Związane są one przede wszystkim z edukacją. Studia w naszym kraju to wydatek od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Wiele zależy od wybranego kierunku, uczelni oraz miejsca kształcenia. Koszty studiów systematycznie rosną, podobnie jak ceny akademików czy nieruchomości przeznaczonych na wynajem. Studia za granicą to wydatek od kilku do nawet kilkunastu razy większy. Nieco mniej kosztowne są kursy zawodowe, które nierzadko wybierają osoby niezainteresowane uzyskaniem wyższego wykształcenia, aczkolwiek i w ich przypadku trzeba się liczyć z wydatkami liczonymi w tysiącach. Mając na uwadze powyższe, o gromadzeniu kapitału na przyszłość dziecka warto pomyśleć jak najwcześniej.

Dorosłość to również moment, kiedy dziecko zaczyna myśleć o posiadaniu własnego samochodu, zakupie mieszkania bądź spełnieniu innego marzenia. Wielu rodziców chce wspierać swoje potomstwo w realizacji takich planów, stąd też posiadanie odpowiedniej gotówki jest niezbędne. Warto zatem przygotować się na ten moment z wyprzedzeniem i gruntowanie zaplanować oszczędzanie.

Jakie są opcje zabezpieczenia ich przyszłości?

Wbrew pozorom możliwości zabezpieczenia przyszłości dziecka jest naprawdę sporo, a klucz do sukcesu stanowi dyscyplina i systematyczność. Niewiele polskich rodzin może sobie pozwolić na jednorazowe odłożenie na przyszłość dziecka kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego też najskuteczniejsze rozwiązanie stanowi regularne oszczędzanie. Odkładając każdego miesiąca niewielką kwotę, można w długiej perspektywie czasu zgromadzić naprawdę pokaźny kapitał.

Odkładając zaledwie 200 złotych miesięcznie przez okres 18 lat (przy założeniu rocznej stopy procentowej na poziomie 3% i kapitalizacji na koniec roku) można uzbierać nieco ponad 54 tys. złotych. Zwiększając miesięczną składkę do 500 złotych, będzie to już niespełna 136 tys. złotych!

Programy systematycznego oszczędzania w swoich ofertach posiada dziś praktycznie każdy bank. Czy warto po nie sięgać? Biorąc pod uwagę wysokość proponowanego oprocentowania nie jest to najkorzystniejsza opcja, jednak korzystanie z takich programów może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które obawiają się szybkiego zarzucenia zwyczaju regularnego odkładania. Bankowe regulaminy nakładają bowiem obowiązek comiesięcznego wpłacania kwoty zadeklarowanej przy zawarciu umowy.

Zdyscyplinowani rodzice, którzy dodatkowo dysponują czasem i przynajmniej podstawową wiedzą o produktach finansowych, mogą podjąć się zadania samodzielnego zarządzania funduszem dla swych dzieci. Korzystanie z najwyżej w danym momencie oprocentowanych rachunków oszczędnościowych czy też lokat pozwoli na uzyskanie znacznie wyższej stopy zwrotu z inwestycji, a co za tym idzie efektywniejsze pomnażanie majątku. Rozsądnym pomysłem będzie ponadto dywersyfikacja – lokowanie środków nie tylko w bezpiecznych produktach depozytowych, ale również cechujących się niskim ryzykiem funduszach inwestycyjnych czy innych produktach finansowych. Trzeba być jednak świadomym ryzyka towarzyszącego takim inwestycjom.

Depozyty bankowe uważane są za najbezpieczniejszą formę pomnażania majątku, jednak jak pokazuje historia, nawet zgromadzone w banku pieniądze mogą stracić swoją wartość. Między innymi z tego względu warto rozważyć lokowanie środków na przyszłość dziecka w złocie, jeśli zależy nam na skutecznym inwestowaniu. Złoto od wieków stanowi najlepszy nośnik wartości pieniądza w czasie, dlatego zainteresować powinno rodziców chcących zredukować ryzyko do minimum. Biorąc pod uwagę fakt, iż kruszec będzie systematycznie dokupowany, ryzyko jego jednorazowego zakupu po niekorzystnej cenie jest wyeliminowane. Co więcej, rosnące zapotrzebowanie oraz kurczące się zasoby złota pozwalają przypuszczać, iż jego cena za kilka czy kilkanaście lat będzie istotnie wyższa.

Inwestycje w złoto
Źródło: Stevebidmead / Pixabay.com

5 powodów, dlaczego złoto jest dobrym pomysłem.

Powodów, dla których warto rozważyć inwestycję w złoto jest wiele, jednak do najważniejszych zaliczyć należy przede wszystkim fakt, iż złoto:

  1. Jest odporne na zawirowania gospodarcze

Kryzysy ekonomiczne skutkują wycofywaniem przez inwestorów pieniędzy z giełdy i lokowaniem ich w złocie.

  1. Jest odporne na inflację

Złota, w przeciwieństwie do innych walut, nie można „dodrukować”, dzięki czemu jest odporne na inflację.

  1. Jest bezpieczne

Historyczne wykresy złota jasno wskazują, że cena kruszcu pozostaje stabilna i nie podlega zbyt dużym wahaniom.

  1. Jest płynne

Ogromny popyt na złoto sprawia, że pozbycie się kruszcu nie stanowi najmniejszego problemu.

  1. Jest towarem deficytowym

Kurczące się zasoby złota i rosnące zapotrzebowanie sprawiają, że cena szlachetnego kruszcu w długim horyzoncie czasowym może tylko wzrosnąć.

Autorem wpisu gościnnego jest Kuba Górecki – ekonomista z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat kruszców i redaktor bloga o finansach i oszczędzaniu MySaver.

Czy wpis zachęcił Was do zainteresowania się rynkiem złota? Uważacie, że to ciekawa alternatywa dla inwestycji pieniężnych? A może ktoś z Was już inwestuje „w sztabki” i chciałby podzielić się swoimi doświadczeniami? Zapraszam do dyskusji!

4 myśli na temat „Złoto – sposób zabezpieczenia finansowej przyszłości dziecka

  1. To prawda, odkładanie na rzecz dziecka jest bardzo ważną rzeczą w tym świecie obecnie, bo po prostu start od zera jest czymś bardzo ciężkim, sam przez to przechodziłem.

  2. Odkładanie na przyszłość dziecka to fantastyczna rzecz. Gdy tylko osiągnie dorosłość może wystartować w życie z jakimś zapasem, zapleczem finansowym. Bardzo interesujący artykuł.

Dodaj komentarz