Ceny prądu w Polsce – jakie są podwyżki, ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej?

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki (URE), średnia cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2020 roku była najwyższa od ośmiu lat. Wyniosła ona 0,5374 zł netto/kWh. Dla porównania w 2019 roku wyniosła 0,4862 zł netto/KWh. Średnią obliczono na podstawie cen zawartych w umowach kompleksowych obowiązujących w roku 2020. Wyliczenie uwzględnia również opłatę za dystrybucję energii. A prognozuje się, że stawki za prąd w bieżącym roku będą rekordowe. Skąd się biorą podwyżki ceny prądu, jak obniżyć rachunki za prąd, a także jak policzyć własne zużycie prądu i oszacować swój koszt energii elektrycznej – o tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co spowodowało w 2021 r. wzrost opłat za energię elektryczną?
 • Jakie opłaty wchodzą w skład ceny prądu?
 • Jakie są aktualne ceny prądu (ile kosztuje kilowat prądu, a konkretnie – 1 kWh) u różnych Sprzedawców Energii i Operatorów Systemu Dystrybucyjnego?
 • W jaki sposób minimalizować wzrost opłat za energię elektryczną?
 • Co to jest W i kWh? Jak przeliczyć W na kWh?
 • Jak szybko policzyć, ile zużywasz prądu i ile on kosztuje?
 • Kalkulator zużycia i kosztów energii elektrycznej do pobrania (plik XLSX)
 • Przydatne w śledzeniu zmian ceny prądu adresy internetowe

Wyższe opłaty za prąd od 2021 r. – skąd się wzięły?

Przede wszystkim na wzrost cen prądu miała decyzja URE, który zatwierdził nowe taryfy dla gospodarstw domowych. Stąd w porównaniu z rokiem ubiegłym płacimy przeciętnie o ok. 3,5 % więcej za energię elektryczną. Przyczynił się do tego także wzrost opłat przesyłowych (czym one są, dowiesz się z dalszej części artykułu).

Ceny prądu skoczyły również dlatego, że wzrasta nasz krajowy import węgla z zagranicy. Złoża węgla na terenie Polski wyczerpują się, a pozyskiwanie z nich surowców przestaje być opłacalne – rosną koszty wydobycia.

Być może teraz ciebie zaskoczę, ale prąd drożeje także… Przez upały i susze z poprzednich 2-3 lat. Ceny prądu są uzależnione od sytuacji hydrologicznej. W 2018 roku rekordowe upały odnotowały kraje skandynawskie. Nawet za kołem podbiegunowym były dni, gdy temperatura dobijała do ponad 30 st. C.

Te niekorzystne warunki klimatyczne spowodowały, że w norweskich jeziorach było nawet o 40 % mniej wody, niż normalnie. To problem, ponieważ z jednej strony Norwegia jest największym w Europie magazynem energii (dostarcza prąd także do Polski), a z drugiej strony kraj ten prąd pozyskuje w dużej mierze z hydroelektrowni. Upały są także niekorzystne dla elektrowni wiatrowych. Przy wyżowej, słonecznej pogodzie, wiatr niemal nie występuje! 

Gdy dodamy do tego fakt, że zmiany klimatu zwiększają zapotrzebowanie na energię (częściej korzystamy z systemów chłodzenia powietrza, klimatyzatorów itd.), to wzrost ceny prądu mamy murowany.

Ale to nie koniec cenowych atrakcji 😉 Dotychczasowa tzw. opłata kogeneracyjna znika z rachunków za prąd – jej stawka to 0 zł. Środki z niej pozyskiwane wspierały elektrociepłownie. Niemniej Wszechświat nie lubi próżni, dlatego do naszych rachunków za prąd doliczane są od tego roku zupełnie nowe opłaty. Oto one.

Opłata OZE

Opłata za energię pozyskiwaną z odnawialnych źródeł energii (to one kryją się pod skrótem OZE). Wynosi 0,0022 zł za 1 kWh energii. Rachunek przeciętnego Kowalskiego wzrośnie przez to o 5-10 złotych w skali roku. Co ciekawe, opłata ta widniała już wcześniej na rozliczeniach prądu. Przez ostatnie trzy lata jej stawka wynosiła po prostu 0 zł.

Celem wprowadzenia opłaty OZE jest wspieranie odnawialnych źródeł energii w Polsce. Finansowana z nich jest rozbudowa oraz utrzymanie alternatywnych i przyjaznych środowisku systemów energetycznych (elektrowni wodnych, wiatrowych, geotermalnych, fotowoltaicznych, pozyskiwania energii z biopaliw), a tym samym walka z zanieczyszczeniem środowiska.

Opłata mocowa

Naliczana od 1 stycznia 2021r., zwana także opłatą za dostęp do mocy. Jest ściśle związana z poziomem zużycia prądu przez gospodarstwa domowe, stąd też kształtuje się różnie. Może wynosić miesięcznie od 2 zł do 13 zł dodatkowych kosztów, co w skali roku przekłada się nawet na ponad 100 zł dla domów jednorodzinnych.

Opłata mocowa ma zapewnić wpływy na działania poprawiające bezpieczeństwo energetyczne kraju. Środki z niej gromadzone będą służyć m.in. do utrzymania rezerw energii przez elektrownie węglowe.

Jakie jeszcze opłaty faktycznie ponosimy za prąd?

Kwota do uiszczenia widniejąca na rachunku za prąd obejmuje nie tylko rzeczywiste zużycie energii elektrycznej. To zaledwie jedna składowa ceny całkowitej – tzw. opłata za energię czynną.

Poza omówionymi już opłatami mocową, kogeneracyjną i OZE, pozostałymi składnikami ceny prądu są:

Opłata handlowa / manipulacyjna

Najprościej rzecz ujmując, jest to opłata za szeroko rozumianą obsługę klienta i koszty administracyjne, w tym za wystawianie faktur i ich dostarczanie, udostępnianie podglądu zużycia prądu w panelu klienta w serwisie internetowym itp.

Zazwyczaj występuje przy ofertach promocyjnych dla nowych klientów, w których w zamian za niższe ceny prądu i gwarancję stałych cen przez okres X lat oraz za dostęp do dodatkowych usług (np. możliwość bezpłatnego wezwania elektryka w razie awarii) wiążemy się długoterminowo z danym sprzedawcą.

Opłata abonamentowa

Opłata pobierana za odczyt licznika prądu i bieżącej kontroli wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych.

Stawka jest uzależniona od naszego okresu rozliczeniowego. Gdy jest on np. roczny, to stawka jest niższa niż w przypadku np. okresu kwartalnego, gdyż wymaga jednej wizyty pracownika w roku (jednego odczytu licznika) zamiast 4.

Opłaty dystrybucyjne / przesyłowe

To grupa opłat za usługi dostarczania prądu, na które składa się kilka elementów:

 • Składnik stały stawki sieciowej – pokrywa koszty rozwoju oraz eksploatacji sieci przesyłowej i dystrybucyjnej prądu.
 • Składnik zmienny stawki sieciowej – zależny od ilości zużytej przez odbiorcę energii. Służy do pokrycia kosztów: transportu prądu przez sieć innych operatorów energetycznych i zakupu energii przez dystrybutora, pokrycia strat energii.
 • Stawka jakościowa – opłata za korzystanie z krajowego systemu elektroenergetycznego firmy PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne). Liczona jest w zł za kWh energii elektrycznej zużytej przez odbiorcę. Nie zależy od dostawców prądu, dlatego jest taka sama w różnych ofertach.
 • Opłata przejściowa – obowiązuje od 2009 roku, jest to składka na rozwiązanie poprzednich długoterminowych kontraktów z elektrowniami. Ostatni taki kontrakt wygaśnie w 2027 r i wtedy opłata przejściowa nie powinna być już pobierana.

Jak więc widać, na cenę prądu składa się wiele elementów. Poniższa grafika prezentuje ich udział w cenie brutto 1 kWh prądu.

Co składa się na cenę 1 kWh prądu?
Co składa się na koszt 1 kWh energii elektrycznej. Źródło: CIRE.pl

Ceny prądu w Polsce - zestawienie sprzedawców oraz wybranych dystrybutorów

Prezentowane stawki dotyczą taryfy G11 (stała cena przez całą dobę dla gospodarstw domowych) i są cenami brutto za 1 kWh - uwzględniają opłaty za dystrybucję, samą cenę prądu od sprzedawcy oraz podatek VAT.

Stan na 10.04.2021 r., źródło: ceny-pradu.pl (w celu sprawdzenia aktualnych cen, proszę odwiedzić tę stronę).
 
OPERATORZY SYSTEMU DYSTRYBUCYJNEGO
SPRZEDAWCYENEA SAENERGAPGE        INNOGYTAURON
ENEA S.A.0,590,670,650,560,58-0,60
ENERGA Obrót0,590,670,640,560,58-0,60
PGE Obrót0,590,670,640,560,58-0,60
INNOGY RWE0,620,710,680,590,61-0,63
TAURON PE0,590,680,650,560,60-0,61

Jak widać, w tabeli są wymienieni zarówno sprzedawcy, jak i dostawcy prądu (czyli dystrybutorzy – operatorzy systemu dystrybucyjnego). To dwa oddzielnie podmioty uczestniczące w rynku handlu energią.

OSD to podmiot odpowiedzialny za infrastrukturę energetyczną, przez którą prąd jest dostarczany do odbiorców. Natomiast sprzedawcy nie muszą posiadać własnej sieci dystrybucyjnej prądu. Są to podmioty, które na podstawie odpowiedniej umowy kontraktowej rozliczają odbiorców prądu za zużycie energii.

Jak minimalizować wzrost opłat za prąd?

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się swoim nawykom związanym z korzystaniem z energii elektrycznej. W artykule Jak oszczędzać prąd? Oszczędzanie energii elektrycznej na 50 sposobów znajdziesz pokaźną listę pomysłów.

Ale to nie wszystko. Pamiętaj, że od 2007 roku przysługuje nam prawo do zmiany sprzedawcy energii.

W ten sposób nie unikniesz co prawda podwyżek cen prądu, ale mogą być one mniej odczuwalne dla Twojego portfela. Zawsze można poprosić o przygotowanie symulacji kosztów. Jeśli więc po porównaniu różnych ofert znajdziesz korzystniejsze rozwiązanie, nie wahaj się “przenieść” gdzie indziej.

Nim jednak uruchomisz całą procedurę zmiany, nie zapomnij sprawdzić, czy i jak wysokie koszty pociąga za sobą odstąpienie od umowy, która aktualnie Ciebie obowiązuje.

Przy bardzo korzystnych warunkach warto rozważyć podpisanie umowy z gwarancją stałej ceny – odpornej na przyszłe podwyżki prądu – ale i ich ewentualne obniżki… “Zamrożenie” cen to miecz obosieczny. Taka umowa wiąże się jednak z długim terminem obowiązywania i dotkliwszymi kosztami przedwczesnego odstąpienia od niej. Gwarancja stałej ceny nie obejmuje kosztów dystrybucji, akcyzy oraz podatku VAT określonych w umowie.

Czasami spore oszczędności możemy sobie zapewnić poprzez zmianę taryfy energetycznej. Istnieją taryfy, które mogą bardziej pasować do naszych schematów korzystania z urządzeń elektrycznych w domu. O tym, czym są taryfy i jakie mamy do wyboru, napiszę w jednym z kolejnych artykułów.

W przypadku domów jednorodzinnych, jednym ze sposobów obniżenia rachunków za prąd w długiej perspektywie czasu jest zamontowanie własnego systemu fotowoltaiki.

Skoro już wiemy, na czym polegały tegoroczne podwyżki ceny prądu i jak je minimalizować, co składa się na cenę energii elektrycznej oraz jakie stawki za 1 kWh obowiązują u sprzedawców prądu i operatorów systemu dystrybucyjnego, warto nauczyć się, jak oszacować koszty za prąd i jakie mamy zużycie prądu.

Zanim to sobie policzymy, szybka powtórka ze szkoły…

Co to jest W i kWh? Jak przeliczyć W na kWh?

“W” to oznaczenie watu, który jest jednostką mocy w układzie SI. Wykorzystuje się go m.in. w energetyce i ciepłownictwie. Klasyczna definicja, którą pewnie kojarzysz ze szkoły z lekcji fizyki, brzmi:

1 wat (1 W) to moc, przy której praca wykonana w ciągu jednej sekundy (1 s) jest równa jednemu dżulowi (1 J)

1 dżul to z kolei:

1 J = 1 kg · m2 / s2

Więc finalnie nasz wat możemy wyrazić następująco za pomocą wzoru:

1 W = 1 J / s = 1 kg · m2/ s3

I tyle ze strasznych wzorów 😉

1 kilowat to tysiąc watów. Zapamiętaj, że przedrostek kilo- oznacza po prostu wielokrotność – tysiąc dla jednostki bazowej (np. kilogram = tysiąc gramów). Tutaj znajdziesz pełną listę mnożników i przedrostków SI.

1 kilowatogodzina odpowiada z kolei ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy 1000 watów. 

By łatwiej było zapamiętać te zależności, przygotowałam ściągę w tabelce:

Przelicznik W na kWh

JednostkaCo to oznacza?
[W]1 wat
[kW]1 kilowat, czyli 1000 watów
[kWh]1 kilowatogodzina, czyli
1 kilowat na godzinę, czyli
1000 watów na godzinę

Jak obliczyć zużycie i koszt prądu?

Skoro już wiesz, jak się mają waty i kilowaty do kilowatogodziny, pora na przykładowe obliczenia.

Zużycie prądu obliczamy według prostej zasady:

moc urządzenia (W) · czas użycia sprzętu (h) = ilość zużytej energii (kWh)

To nic innego, jak wzór znany ci zapewne z lekcji fizyki E = P · t 😉

Koszt prądu wyliczysz według poniższej zasady:

ilość zużytej energii (kWh) · cena prądu (zł za 1kWh) = koszt zużytego prądu (zł)

Przykład 1 – cena prądu za roczne używanie suszarki do włosów

Weźmy na warsztat suszarkę do włosów. Suszarki mają różny pobór prądu, ale zwykle ich moc mieści się w przedziale 1600 – 2400 watów. To sporo, a ponieważ suszarki mają też tendencję do przegrzewania się, gdy są zbyt długo “na chodzie”, producenci zaopatrują je we wbudowane bezpieczniki – mechanizmy automatycznego wyłączania się.

Na szczęście suszarka to urządzenie, które stosujemy raczej krótko, przez ok. 5-15 minut dziennie. Gdyby nie krótki czas używania, to roczne rachunki za prąd byłyby niebotyczne.

Załóżmy, że suszarka pracuje codziennie przez 10 minut. Urządzenie ma moc 2200 W, czyli 2,2 kW. Dla uproszczenia załóżmy, że moc wykorzystywana jest w pełni, bo suszenie odbywa się na najwyższym poziomie nagrzania i prędkości nadmuchu.

Wiesz już, że zużycie prądu przez urządzenia elektryczne podajemy w kilowatogodzinach. Dlatego musimy wiedzieć, jaką część jednej godziny (60 minut) stanowi 10 minut – jest to oczywiście 1/6, czyli:

10 min = 1/6 h = 0,166666... h = 0,1(6) h = ~0,17 h

Cena prądu za 1 kWh to 0,60 zł. Dlatego w naszych obliczeniach otrzymujemy ostatecznie:

2,2 kW · 0,17 h = 0,374 kWh
0,374 kWh · 0,6 zł = 0,2244 zł 

10 minut używania naszej suszarki kosztuje ok. 22 grosze. W ciągu roku (365 dni) wyjdzie nam:

365 · 0,2244 zł = 81,906 zł = ~81,91 zł

81,91 zł to jest roczny koszt codziennego suszenia włosów 🙂

Przykład 2 – ile prądu pobiera laptop?

No to teraz szybciutko policzmy kolejny przykład. Wiele osób pracuje w końcu zdalnie już ponad rok…

Jaki jest pobór prądu przez służbowy laptop i ile przyjdzie za niego zapłacić?

Założenia:

 • Posiadamy przeciętny laptop biurowy z zasilaczem 65 watowym.
 • Zakładamy, że sprzęt ten pobiera w ciągu godziny średnio 40 watów.
 • Laptop pracuje przez 8 godzin, 5 dni w tygodniu.
 • Dla roku przyjmujemy 252 dni roboczych (tyle ich jest w 2021 roku – dobra, wiadomo, czasem ktoś weźmie urlop 😛 ale załóżmy, że wszystkie dni robocze spędzamy przy tym laptopie).
 • Cena prądu to 0,60 zł za 1kWh.

Wyniki prezentują się następująco:

Czas pracy laptopa:Ile prądu pobiera laptop? (kW)Jaki to koszt? (zł)
1h0,040,024
8h0,320,192
Rok80,6448,384

Jak widać, koszty nie są straszne. Rocznie wychodzi ok. 48,38 zł (czyli nieco ponad 4 zł miesięcznie).

Ćwiczenie 1.
Spróbuj w ramach ćwiczenia samodzielnie policzyć zużycie dla laptopa z zasilaczem 180 W, gdzie pobierana przez niego moc to średnio 150 W.

Takie prądożerne laptopy często wykorzystują do pracy programiści oraz… gracze komputerowi w celach rozrywkowych 😉

Reszta założeń pozostaje taka, jak w przypadku naszego laptopa-średniaka.

Ćwiczenie 2.

Załóżmy, że w domu są zamontowane dwie żarówki tradycyjne o mocy 100 W oraz trzy żarówki tradycyjne o mocy 60 W. Cena 1 kWh to nadal 60 groszy. Załóżmy, że żarówki działają codziennie, przez 5h dziennie, przez cały rok. Ile zapłacisz za prąd, który one pobierają? A co, gdyby wymienić te stare żarówki na energooszczędne – jak kształtowałyby się koszty?

PS To zadanie z mojej książki Pieniądze dla pań. Jeśli masz problem z obliczeniem tego przykładu, podpowiedzi szukają właśnie w niej 😉

Ceny prądu w Polsce - przewodnik: skąd się biorą podwyżki cen prądu, jakie są ceny prądu za 1 kWh, zestawienie cen u sprzedawców i operatorów, kalkulator zużycia energii...
Ceny prądu w Polsce – kompendium wiedzy

Kalkulator zużycia i kosztów energii elektrycznej

Na zakończenie przygotowałam kalkulator zużycia i kosztów energii elektrycznej różnych domowych sprzętów elektrycznych do pobrania (jako plik w formacie XLSX).

W pliku znajdziesz dwa arkusze:

 • Kalkulator I: Szacowany koszt prądu
 • Kalkulator II: Ostatni rachunek

Pierwszy arkusz zawiera tabelę, z pomocą której przeliczysz moc urządzenia wyrażoną w watach z uwzględnieniem czasu pracy urządzenia na ilość kilowatogodzin i ostateczny koszt.

W założeniu tabela ma pomóc oszacować prądożerność i koszt poszczególnych urządzeń elektrycznych w skali roku. Jeśli potrzebujesz obliczeń dla innego okresu, np. w skali kwartału czy miesiąca, po prostu skopiuj ten arkusz i wpisuj w nim odpowiednie czasy.

Pola o kolorze beżowym to te, które uzupełniasz – reszta liczy się sama. Dodatkowo, jeśli czas działania jakiegoś sprzętu znasz w minutach, to u góry tabeli masz ściągawkę z szybkim przeliczaniem minut, jaka to po zaokrągleniu do 2 miejsc po przecinku część godziny.

Lista sprzętów jest przykładowa i otwarta. W wykropkowane miejsca w pierwszej kolumnie dopisz sprzęty, których ci brakuje. Albo podmień nazwy tych, które są już na liście, ale których nie posiadasz. Dla zobrazowania, jak działa kalkulator I, wpisałam w nim dwa przykłady, które już wspólnie policzyliśmy (suszarka i laptop).

Kalkulator II pozwoli Ci określić na podstawie ostatniego rachunku za prąd, ile kosztowało używanie danego sprzętu. Bazujemy więc tu na danych i kosztach rzeczywiście już poniesionych.

Tak samo, jak przy pierwszym kalkulatorze, także tutaj musisz uzupełnić tylko pola beżowe. Wpisałam w nie dla przykładu dane suszarki.

Pobierz kalkulator zużycia i kosztów prądu (XLSX)

WAŻNE. Jak widzisz, z tym kalkulatorem wyliczenia nie będą precyzyjne, a orientacyjne. Nominalna moc urządzenia wcale nie oznacza, że właśnie z taką mocą – przez cały czas – dany sprzęt będzie pracować.

Rzeczywiste zużycie pozwala poznać specjalne urządzenie – licznik zużycia prądu wyposażony w watomierz. Kilka przykładowych urządzeń tego typu sprawdzisz poniżej.

Przydatne w śledzeniu ceny prądu adresy internetowe

 1. Centrum Informacji o Rynku Energii – CIRE to pierwszy polski portal rynku energii. Publikuje informacje związane z możliwościami oraz warunkami handlu energią elektryczną, cieplną i gazem.
 2. Urząd Regulacji Energetyki – URE to centralny organ administracji rządowej. Zajmuje się kwestiami regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowaniem konkurencji na rynku energetycznym.
 3. Cena Prądu – strona gromadzi informacje o bieżących i historycznych cenach prądu, w różnych taryfach, w tabelarycznym podziale na sprzedawców i operatorów. Liczne wykresy, energetyczna mapa Polski itp. sprawiają, że szybko dostaniemy się do potrzebnych danych.
 4. Rachuneo – przyjazna porównywarka cen prądu i gazu.
Podobał Ci się ten wpis? Uważasz go za przydatny? Chcesz mnie wesprzeć?
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi!
Nieco niżej znajdziesz przyciski do udostępniania artykułu w różnych serwisach internetowych. Dla Ciebie to jeden klik, który trwa chwilę, a dla mnie szansa na dotarcie z wartościowymi treściami do nowych odbiorców 🙂 DZIĘKUJĘ!

Zapraszam Cię też do polubienia bloga Kobiece Finanse na Facebooku oraz śledzenia go na Twitterze lub obserwowania na Instagramie. Jestem również obecna na platformie Pinterest.

Najbardziej zachęcam jednak do zapisania się na mój newsletter. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami, ciekawostkami, wartymi odnotowania wydarzeniami i poradami 🙂


Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

17 komentarzy do “Ceny prądu w Polsce – jakie są podwyżki, ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej?”

 1. Super wpis. W końcu dowiedziałam się co oznaczają poszczególne składowe na rachunkach za prąd. Dorzucę jeszcze informację, że tauron posiada aplikacje, która pozwala śledzić dzienne zużycie energii elektrycznej. Dane nie są niestety dostępne na bieżąco, tylko z jednodniowym opóźnieniem. Jednak i to jest przydatne, bo można skorelować z używanymi sprzętami, np. pralka, piekarnik.

  Odpowiedz
  • Cześć Paulina, pewnie, że taka opcja może być pomocna w śledzeniu bieżącego zużycia 🙂 Zwłaszcza, jeśli ktoś nie ma dostatecznie czasu, by samodzielnie wszystko mierzyć i liczyć.

   Odpowiedz
 2. Bardzo wartościowy wpis. Dużo się z niego dowiedziałem. Teraz będę bardziej świadom. Tak mnie zaciekawiło, że rozejrzę się po blogu w poszukiwaniu równie wartościowych wpisów.

  Odpowiedz
 3. Świetny i wyczerpujący temat artykuł. Myślę, że instalacja fotowoltaiczna to niezbędna rzecz jeśli chcemy chociaż trochę uniezależnić się od cen prądu – również nad tym myślę.

  Odpowiedz
  • Prawda, trzeba tylko wziąć pod uwagę, że sam zakup i montaż takiej instalacji to niemałe pieniądze. Inwestycja nie zwróci się w rok czy dwa. Zapraszam do mojego artykułu pt. “Fotowoltaika – co warto wiedzieć” po więcej szczegółów 🙂

   Odpowiedz
 4. No właśnie – podwyżki, podwyżki a my zastanawiamy się, skąd na to brać. Ale dobrze chociaż wiedzieć, za co płacimy tak naprawdę 😉 Dzięki za artykuł!

  Odpowiedz
 5. Bardzo ciekawy artykuł. Myślę, że w stu procentach wyjaśnia ten temat, nawet osobom, które nie są zaznajomione z tym tematem. Niestety, osobiście również odczułem wzrost cen prądu.

  Odpowiedz
  • Podwyżki dotknęły każdego, w mniejszym czy większym stopniu. Ważne, by wiedzieć, jak je minimalizować. Będę o tym pisać także w kolejnych artykułach o cenach prądu, tak więc zapraszam 🙂

   Odpowiedz
 6. Dziękuje Ci za ten wpis. W bardzo prosty sposób potrafiłaś opisać jak to wszystko działa. A swoją drogą to jest niesamowite jak ceny idą w górę – oby kiedyś w końcu to się zmieniło.

  Odpowiedz
 7. Patrząc na planowane zmiany w przepisach, energia pewnie znowu podrożeje po nowym roku. Jeżeli ktoś jeszcze nie postawił paneli, powinien to na poważnie rozważyć.

  Odpowiedz
 8. Opłaty za prąd z roku na rok rosną, dlatego warto zwracać uwagę na to, co w domu generuje najwyższe rachunki.
  Okazuje się, że dogrzewanie mieszkania np. farelką to około 80% wyższy koszt niż przy ogrzewaniu klimatyzacją z tą funkcją. Różnica spora!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz