Giełda jest kobietą!

Bardzo ciekawa inicjatywa startuje pod skrzydłami Akcjonariatu Obywatelskiego, który wraz z Ministerstwem Skarbu Państwa i firmą ENERGA SA rozpoczyna cykl szkoleń skierowanych do kobiet o nazwie Giełda jest kobietą. Jak pokazują wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów przeprowadzonego w 2014 roku przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII), kobiety stanowią 17,4% wśród osób inwestujących na giełdzie. Co cieszy, odsetek ten od kilku lat stale rośnie. Dla porównania w 2010 roku kobiety stanowiły na GPW zaledwie 10,8% wszystkich inwestujących.

Ta tendencja jest do zaobserwowania nie tylko w Polsce. Na brytyjskiej platformie inwestycyjnej Selftrade odsetek pań wynosi już 39%, a jeszcze kilkanaście lat temu kobiety stanowiły tylko 17% handlujących na tamtejszym parkiecie. Widać, że w porównaniu z zachodem jeszcze mamy dużo do odrobienia, ale i tak jest coraz lepiej. Jeśli aktualny trend się utrzyma, to kobiety będą stanowiły 50% wszystkich inwestujących w roku 2035 roku.

Badania Selftrade’u potwierdziły też to, o czym pisałam przy okazji recenzji ostatniej książki pt. Warren Buffet inwestuje jak dziewczyna, mianowicie kobiety handlują na giełdzie rzadziej od mężczyzn, ale notują przy okazji wyższe stopy zwrotu i są inwestorkami długoterminowymi.

Tak jak w roku 2010, kiedy powstawał program Akcjonariat Obywatelski, podjęliśmy się zadania wyrównania szans na rynku kapitałowym pomiędzy inwestorami indywidualnymi a instytucjonalnymi, podobnie teraz chcielibyśmy podjąć wysiłek wzmocnienia udziału kobiet wśród inwestorów indywidualnych – będziemy go realizować w nowym projekcie Akcjonariatu Obywatelskiego pod nazwą „Giełda jest kobietą”
~~ Włodzimierz Karpiński, Minister Skarbu Państwa ~~

Harmonogram spotkań Giełda jest kobietą

Aby zachęcić kolejne panie do wypróbowania się na giełdzie, planowane są 4 spotkania w największych miastach Polski:

 • 17 marca w Warszawie
 • 8 kwietnia we Wrocławiu
 • 27 maja w Poznaniu
 • 3 czerwca w Gdańsku

Głównymi zagadnieniami, które zostaną omówione na spotkaniach szkoleniowych Giełda jest kobietą, będą rynek kapitałowy oraz psychologia giełdy, w tym m.in.: jak dywersyfikować portfel inwestycyjny, gdzie szukać wiarygodnych informacji o danej spółce oraz w jaki sposób radzić sobie z emocjami podczas wahań na rynku.

Logo - Giełda jest kobietą

Lista prelegentek spotkań Giełda jest kobietą

Podczas spotkań realizowane mają być różne formy przekazywania wiedzy – poczynając od wykładów poprzez trening personalny a skończywszy na teście wiedzy. Spotkania poprowadzą specjalistki rynku kapitałowego oraz znane ekspertki:

 • dr Iwona Sroka, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych,
 • Maja Goettig, prezes Instytutu Analiz i Ratingu działającego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, członek Rady Gospodarczej
 • Olga Kozierowska, przedsiębiorczyni, pomysłodawczyni akcji Sukces Pisany Szminką,
 • Maria Rotkiel, terapeutka, specjalistka PR, autorka poradników psychologicznych “Nas dwoje czyli miłosna układanka. Jak tworzyć i pielęgnować związek?” oraz “Nas troje czyli rodzinne nastroje”
 • Agata Gawin, zastępczyni dyrektora Domu Maklerskiego Raiffeisen Bank Polska S.A.

Mnie oczywiście nie może zabraknąć na tym wydarzeniu, dlatego planuję wybrać się na spotkanie we Wrocławiu. Tutaj możecie pobrać program wrocławskiego szkolenia (PDF), które odbędzie się w Hotelu Ibis Styles Wrocław Centrum. Programy spotkań w pozostałych miastach możecie pobrać bezpośrednio ze strony organizatora. Rejestracji dokonać można za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie Akcjonariatu Obywatelskiego.

Udział w szkoleniach jest bezpłatny! Nie przepuśćcie takiej okazji!!!

Niesamowicie się cieszę, że powstają takie inicjatywy! Bo o tym, że kobiety nieźle sobie radzą w inwestowaniu, świadczy choćby wynik ostatniego etapu konkursu Futures Masters, gdzie objęły one 4 z 5 pierwszych miejsc w rankingu generalnym! Brawo!

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

6 komentarzy do “Giełda jest kobietą!”

 1. Oby więcej takich inicjatyw:) Rejestrując się w tym roku na stronie konkursu Futures Masters i wybierając mentora, miałam taką refleksję, że wśród mentorów nie ma ani jednej kobiety. Może to pomalutku zacznie się zmieniać 🙂
  P.S. Bardzo fajny ten nowy wygląd strony 🙂

  Odpowiedz
 2. Dzisiaj zobaczyłam Twoją książkę w Biedronce i mimo ze nie znam twojego bloga to chciałam tylko powiedzieć, że tytuł jest super nietrafiony. W pierwszej chwili pomyślałam, że ktoś wydziela jakieś pieniądze dla Pań, typu mąż daje kieszonkowe. Zapytałam współlokatorkę co pomyślałaby o książce o takim tytule i skojarzyło jej się to z historią o paniach lekkich obyczajów. Następny tytuł radzę bardziej przemyśleć. Bo wnętrze książki interesujące.

  Odpowiedz
  • Hej Karolina, dzięki za uwagę. Niestety nie miałam wpływu na tytuł książki – to jest narzucone nazewnictwo całej serii (inne tomy z serii pozostałych autorek noszą tytuły: Samochód dla pań, Prawo dla pań, Mobilny świat dla pań). Niemniej jednak jesteś pierwszą osobą, którą spotkałam i która daje znać, że miała takie skojarzenie 😉 pozdrawiam.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz