Ile kosztuje wesele? Kalkulator ślubny

Głowisz się, jak policzyć koszty wesela na 100 osób? A może zastanawiasz się, ile kosztuje wesele na 150 osób? Albo wręcz przeciwnie, chcesz zorganizować kameralny ślub i zaprosić maksymalnie 30 osób… Niezależnie od skali, postanowiłam Ci pomóc i przygotowałam prosty kalkulator kosztów ślubu i wesela. Całość mieści się w jednej tabelce w arkuszu kalkulacyjnym, więc z łatwością zaplanujesz swój budżet weselny 🙂

Przygotuj swój budżet weselny – wtedy zobaczysz, ile kosztuje planowane przez Ciebie wesele

Temat kosztów ślubu i wesela pojawił się na blogu Kobiece Finanse kilkakrotnie. Głównie z tego powodu, że sama w 2017 roku szykowałam się do tego doniosłego wydarzenia.

Wtedy przygotowałam obszerny artykuł dotyczący organizacji ślubu i wesela i krok po kroku opisałam, jak się do tego przygotowałam. Zamieściłam też podpowiedzi, na czym można oszczędzić i ile w jakim wariancie kosztuje wesele. A na dokładkę przygotowałam planer weselny w formie dokumentu PDF.

Jeśli interesuje Ciebie, jak zorganizowałam ślub i wesele na ok. 100 osób i zaplanowałam własny budżet ślubny, odsyłam do artykułu:

A tutaj krótkie podsumowanie, jak się moje plany miały do rzeczywistości:

Pytania, które pomogą Ci zaplanować budżet ślubny

Zanim razem ze swoim wybrankiem rzucicie się podliczać hipotetyczne koszty ślubu i wesela w udostępnionym kalkulatorze ślubnym, radzę Wam odpowiedzieć sobie szczerze na kilka fundamentalnych pytań.

Lepiej, abyście zrobili to na samym początku, niż aby w trakcie przygotowań z powodu niedopowiedzeń doszło między Wami do wzajemnych oskarżeń i pretensji. A są to kwestie, które również mają wpływ na ostateczny koszt Waszego wesela.

ile kosztuje wesele

1. Jakiego rodzaju ślub weźmiecie?

Ślub kościelny i cywilny wiążą się z innymi kosztami. Może się też okazać, że druga połówka niekoniecznie podziela Twoje zapatrywania co do formy ślubu.

2. Czy w ogóle robicie wesele, czy raczej kameralny obiad dla najbliższych?

Imprezę weselną można zrobić na kilkaset osób, ale można też co najwyżej zaserwować obiad dla najbliższego grona rodzinnego. Rozrzut kosztowy może być więc ogromny. Ile osób chcecie zaprosić i jak długo ma trwać świętowanie? Czy będziecie robić poprawiny?

3. Jak sfinansujecie swój ślub i wesele?

Ile (i czy w ogóle) macie odłożonych oszczędności na ten cel? Czy zaciągacie pożyczkę w banku? Czy dostaniecie wkład finansowy od rodziców? To bardzo ważne pytania.

Kiedy rodzice dokładają się do ślubu i wesela, to zwykle oczekują, że będą mieć decydujący głos w sprawie organizacji i przebiegu obu wydarzeń. Odpowiedzcie sobie na pytanie, czy na pewno tego chcecie. Może jednak wolicie zorganizować coś skromniejszego, ale na własnych zasadach. I czy na pewno chcecie startować we wspólne życie z bagażem kredytu do spłacenia?

4. Jak dzielicie się finansami przy organizacji ślubu i wesela?

Czy każde z Was w takim samym stopniu, w równej kwocie dokłada się do całego przedsięwzięcia? Czy może wkład finansowy uzależniacie od liczby gości ze strony pani i pana młodego? Niby szczegół, ale robi różnicę i może stanowić zarzewie konfliktu.

5. Na czym jesteście gotowi zaoszczędzić?

Czy jesteście zgodni co do tego, na czym podczas wesela Wam aż tak bardzo nie zależy? Z czego jesteście w stanie w ogóle zrezygnować lub zaakceptować tańszą alternatywę?

Np. zamiast wydawać pieniądze na drogi zespół wolicie odtwarzać muzykę z internetowej listy piosenek, ale za nic w świecie nie wyobrażacie sobie jechać na ślub swoim kilkuletnim autem i planujecie wypożyczyć na tę okazję czarne, eleganckie BMW 😉

6. Co z pieniędzmi po ślubie?

To też ważna sprawa: czy decydujecie się na wspólnotę majątkową, czy też na rozdzielność. Od tego również zależy, jak potraktujecie niby taki banał, jak prezenty ślubne, którymi będą pieniądze w kopertach

Rozdzielacie między siebie w zależności od tego, od czyjej rodziny i znajomych jest dana kwota? Czy “wrzucacie do wspólnego wora” na np. podróż poślubną? Wspólnie odkładacie na lokatę lub zakup mieszkania?

Z kopertami weselnymi wiąże się jeszcze jedno zagadnienie. W określonych sytuacjach będziecie zobowiązani odprowadzić od nich podatek. Sprawdźcie, kiedy:

Szacowanie kosztów ślubu i wesela

Poniżej możecie pobrać za darmo prosty kalkulator ślubny, z którym oszacujcie, koszt wesela w wybranym przez Was wariancie. Arkusz można skopiować, by zrobić kilka symulacji. Z jego pomocą łatwo zaplanujecie koszty związane z organizacją wesela i ślubu.

Kalkulator ślubny - ile kosztuje wesele - podgląd
Fragment kalkulatora ślubnego – szybko podliczysz koszt wesela, które planujesz zorganizować.

Arkusz podzielony jest na dwie sekcje. Jedna służy do planowania wydatków weselnych, a druga do sporządzenia podsumowania faktycznych kosztów, gdy już będziecie po ślubie i weselu.

Pomoże to Wam zobaczyć, które wydatki źle oszacowaliście. Najlepiej, gdyby wyszło Wam, że zmieściliście się w założonych limitach, czego serdecznie Wam życzę.

Prowadzenie takiego podziału na plan vs rzeczywistość pomoże Wam też przy samych przygotowaniach. Np. założyliście za duże kwoty na dekorację sali i kościoła.

Jeśli i tak macie naszykowane te środki, to możecie się zdecydować na przesunięcie ich gdzieś indziej, np. na wynajęcie wodzireja. Będzie to więc dobre narzędzie do bieżących korekt i pilnowania, ile kosztuje wesele w wybranym przez Was wariancie.

Przy planowaniu kosztów radzę podawać zaokrąglone liczby (i najlepiej zaokrąglone w górę). Nie traćcie czasu na doliczanie groszówek i pojedynczych złotówek. To mają być kwoty orientacyjne, z naddatkiem, nie szczegółowe.

Popytajcie wśród znajomych, którzy ostatnio zawarli związek małżeński, z jakimi kosztami przyszło im się zmierzyć. To istotne, abyście znali orientacyjne ceny w okolicy, w której sami planujecie zorganizować ślub i wesele. Po co Wam wiedza o cennikach z drugiego końca Polski? 🙂

Jeśli znajomi np. na menu weselne wydali 186 zł od osoby, a interesuje Was podobna karta dań, załóżcie w swoim budżecie 190 zł lub nawet 200 zł.

Policz, ile kosztuje wesele z kalkulatorem ślubnym

Oto jak można zaplanować budżet ślubny w excel.

Wydatki w arkuszu kalkulatora ślubnego podzieliłam na kilka głównych kategorii:

 • Państwo młodzi
 • Kościół
 • Sala i hotel
 • Pozostałe koszty

Na samym końcu tabeli wstawiłam kilka wierszy bez nadanej kategorii. W miejscu nazwy wydatku jest wstawiony wielokropek. Jeśli na liście nie ma wydatku, który planujecie ponieść, wpiszcie go właśnie w jedno z tych wykropkowanych miejsc.

Wśród kolumn znajdziecie takie jak “Ilość” oraz “Koszt jednostkowy”. Wszędzie wartości z tych pół podlegają przemnożeniu, dzięki czemu otrzymujecie sumę końcową na daną kategorię. Jeśli nie planujecie np. zakupić bukietu ślubnego, to zostawcie ten wiersz nieuzupełniony.

Na samym dole tabeli w wierszu “RAZEM” znajduje się podsumowanie kosztowe całego przedsięwzięcia.

Pobierz kalkulator ślubny i zaplanuj budżet weselny!

I to wszystko! Jak widzisz, tabela jest bardzo prosta i jej zagospodarowanie nie powinno przysparzać większej trudności. Ale jeśli pojawiają się u Ciebie jakieś pytania – śmiało pisz. Daj znać w komentarzu, jaka kwota Ci wyszła w planowanym budżecie. Pamiętaj, aby do niej doliczyć niewielki bufor bezpieczeństwa na niespodziewane wydatki, np. rzędu 5%.

Pobierz plik kalkulatora weselnego w formacie XLSX (MS Excel) lub ODS (OpenOffice Calc):

Kalkulator ślubny w pliku XLSX - ile kosztuje weseleKalkulator ślubny w pliku ODS - policz, ile kosztuje wesele
Kalkulator ślubny w 2 formatach
Podobał Ci się ten wpis? Uważasz go za przydatny? Chcesz mnie wesprzeć?
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi!
Nieco niżej znajdziesz przyciski do udostępniania artykułu w różnych serwisach internetowych. Dla Ciebie to jeden klik, który trwa chwilę, a dla mnie szansa na dotarcie z wartościowymi treściami do nowych odbiorców 🙂 DZIĘKUJĘ!

Zapraszam Cię też do polubienia bloga Kobiece Finanse na Facebooku oraz śledzenia go na Twitterze lub obserwowania na Instagramie. Jestem również obecna na platformie Pinterest.

Najbardziej zachęcam jednak do zapisania się na mój newsletter. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami, ciekawostkami, wartymi odnotowania wydarzeniami i poradami 🙂

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

15 komentarzy do “Ile kosztuje wesele? Kalkulator ślubny”

 1. U nas w większości koszt wesela wzięli na siebie rodzice, bo zapłacili za talerzyki na sali (ok. 20 tyś.) i alkohol (ok. 3 tyś.). Oprócz tego rodzice męża kupili nam obrączki (2 tyś.), a mój tata uparł się, że kupi mi suknię, a że spodobała nam się dosyć droga (5 tyś) to ona zdecydowanie zawyżyła nam końcową sumę za wesele. 😀 My sami wydaliśmy jedynie jakieś 8 tysięcy (DJ, strój męża, kwiaty, zaproszenia, winietki, sprawy urzędowe, sprawy Kościelne, organista, podziękowania dla rodziców, nocleg niektórych gości, fryzjer, makijaż, buty itp.) i całość wyszła nam około 38 tysięcy za wesele na 115 osób.
  Na szczęście rodziców mamy takich, że nie chcieli o niczym za nas decydować, jedynie kilkoro gości zaprosiliśmy dodatkowo na ich prośbę, z którymi my słabo się znamy, ale oni chcieli ich zobaczyć na takiej rodzinnej uroczystości. Nie mieliśmy z tym żadnego problemu, ale wiem że niektórzy chcą mieć na weselu same bardzo bliskie osoby.

  Odpowiedz
  • No to poszczęściło się Wam ze wsparciem ze strony rodziców 🙂 My też na swoim ślubie i weselu skorzystaliśmy z kilku sugestii od rodziców (w tym co do listy gości), jednak finansowo ogarnęliśmy to przedsięwzięcie samodzielnie 🙂

   Odpowiedz
   • Zdecydowanie mieliśmy sporo szczęścia.
    Raz, że taka jest tradycja w naszych rodzinach, że przy weselu rodzice pomagają ‘ostatni raz’, a dwa że stać ich na to. Na pewno nie wzięlibyśmy od nich niczego, gdyby mieli złą sytuację finansową.
    A wracając do wpisu, uważam, że jak ktoś chce zorganizować budżetowy ślub to musi przede wszystkim zmniejszyć listę gości. Chociaż na Cyprze widziałam wiele imprez weselnych nad basenami w hotelach koło morza, jest szwedzki stół, muzyka, kelnerzy roznoszą wino, potem wjeżdża tort, wszystko trwa 3-4 godziny i goście rozchodzą się do domów, super sprawa. 🙂

    Odpowiedz
 2. Można też inaczej.
  Włochy, kameralny ślub. My, świadkowie, nasze dzieci, tłumacz, fotograf z Polski. Koszt biletów lotniczych do Rzymu (kupione w maju lub czerwcu) – 400 zł od osoby. Wynajem samochodu na dobę – 100 zł. My mieliśmy 3 🙂
  Papierologia z tłumaczeniami, listami do konsula – 250 zł.
  Wynajem willi – 750 EUR za tydzień
  Wynajem apartamentu – 350 EUR za tydzień
  Kolacja w dniu ślubu – 15 EUR od osoby.
  Do tego butelka Prosecco po wyjściu z urzędu i lody dla dzieci.
  Mogłabym jeszcze raz 🙂

  Odpowiedz
 3. Myślę, że najlepszą odpowiedzią na zadane pytanie będzie: tyle ile na niego wydamy 🙂 Bo organizacja ślubu i wesela potrafi pochłonąć masę kasy. Bez dwóch zdań. Często zdarza się też tak, że nawet jak młodzi czegoś nie chcą to z zewnątrz są naciskani, aby jednak coś tam było 😉

  Wszytko z głową bo można nieźle popłynąć w trakcie organizacji ślubu i wesela.

  Odpowiedz
  • Ooo tak, znam historie od rodziny i znajomych, częściowo także z własnej organizacji ślubu i wesela, że pojawiały się sugestie od innych (mniej lub bardziej subtelne), co powinno się na weselu pojawić, a z czego zrezygnować 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz