Panująca pandemia wymusza na nas dostosowanie działań do funkcjonowania bez wychodzenia z domów. Praca, wiele spraw urzędowych czy udział w szkoleniach przeprowadzane są zdalnie. Zakupy z dostawą do domu, które są zamawiane przez internet, przeżywają swój boom, a sklepy alarmują o maksymalnym obłożeniu i braku wolnych terminów dostaw. Nie inaczej jest w przypadku funkcjonowania firm kurierskich. Obecna sytuacja naturalnie zwiększyła zapotrzebowanie na ich usługi. W końcu korzystają z nich zarówno firmy, jak i osoby fizyczne. W dzisiejszym wpisie pokrótce przedstawię, jak nadać paczkę kurierem i w paczkomacie (i odebrać też) w czasie ogólnokrajowej kwarantanny.
Skąd to zwiększone zapotrzebowanie na kurierów?
Przebywanie w domu składania wielu z nas do zaopiekowania się tematami, które wiecznie odkładamy na bliżej nieokreślone „później”. Tak jest np. w temacie porządkowania zawartości szafy. Ludzie przeglądają swoje garderoby i decydują się na sprzedaż nieużywanych ubrań za pośrednictwem sieci.
Działa to także w drugą stronę. Sklepy starają się utrzymać sprzedaż, oferując duże zniżki przy zamówieniach przez internet. Przeglądamy więc ubrania w internecie i robimy okazyjne zakupy odzieżowe. W ten sposób moje konto w serwisie Vinted odżyło. Ktoś kupił ode mnie spódnicę, musiałam więc ją wysłać. W tym przypadku skorzystałam z paczkomatu.
Ostatnio natomiast pewna internautka zakupiła ode mnie zestaw czasopism komputerowych w serwisie Allegro. To także była oferta wystawiona przeze mnie dawno, dawno temu. W dodatku miałam w niej ustawioną tylko jedną opcję wysyłki – paczka pocztowa ekonomiczna. Tyle że w obecnych warunkach nie uśmiechała mi się wycieczka do najbliższej placówki pocztowej. Postanowiłam poszukać innego rozwiązania.
W tym samym czasie w Polsce ogłoszono rychłe wprowadzenie obowiązku zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej. Zakupiłam maseczki wielorazowe z zestawami jednorazowych filtrów, które obiecałam przesłać moim rodzicom razem z kilkoma starymi czasopismami kobiecymi. Chciałam zapewnić mojej mamie nieco rozrywki i lekkiej i przyjemnej lektury 😉
Kwarantanna a oferty firm kurierskich
Przewoźnicy musieli dostosować swój model usług do tego, by nadawanie i odbieranie paczek było bezpieczne, a jednocześnie by ich cena nie obciążała zanadto naszych portfeli.
Wielu z nich umożliwia nadawanie i odbiór paczek w rozszerzonym zakresie godzin, także w weekendy. Niektóre oferowane rozwiązania umożliwiają obsługę kurierską w modelu 24/7 (np. Paczkomaty) bez ponoszenia dodatkowych opłat.
Tylko jak wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie? W końcu w Polsce działa wiele firm kurierskich. Sama stanęłam przed takim dylematem.
Porównanie ofert firm kurierskich jest niezwykle proste, gdy skorzystamy z usług tzw. agregatorów kurierskich. Oferują one jednoczesny podgląd cennika różnych firm np. w zależności od tego, jaką wagę i wymiary ma nasza paczka.
Postanowiłam spróbować i mój wybór padł na platformę Furgonetka, która działa na rynku już 9 lat i ma wielu zadowolonych klientów.
Furgonetka – jakie są jej zalety?
Rejestracja w serwisie i korzystanie z niego jest bezpłatne. Koszty ponosimy dopiero przy zamówieniu konkretnego kuriera.
Co ciekawe, Furgonetka oferuje atrakcyjne ceny dla swoich użytkowników i oszczędność rzędu kilkudziesięciu procent w stosunku do standardowej ceny. Opłata paliwowa i drogowa jest już wliczona w cenę usługi podaną w momencie porównywania ofert różnych przewoźników, nie ma tu ukrytych kosztów.
W Furgonetce mamy do dyspozycji kilkadziesiąt usług najpopularniejszych kurierów (DPD, GLS, DHL, Pocztex, InPost, Paczka w Ruchu itp.), którzy obsługują przesyłki krajowe i zagraniczne. W palecie usług jest także wspomniane nadawanie i odbieranie przesyłek w dedykowanych punktach. Dlaczego polecam zwłaszcza korzystanie z Paczkomatów, opiszę nieco dalej 🙂
Korzystanie z serwisu jest dziecinnie proste. Furgonetka ma bardzo przejrzysty układ, nawigowanie po poszczególnych okienkach i opcjach jest intuicyjne. Tak naprawdę wystarczy zapoznać się z krótkim opisem jej działania w sekcji FAQ, np. o tym, jak wysłać paczkę paczkomatem.
Jak zamówić kuriera do domu za pomocą platformy usług kurierskich?
W skrócie nadanie paczki w Furgonetce sprowadza się do przejścia przez następujące kroki:
1. Wybieramy rodzaj przesyłki: czy będzie to koperta, paczka, paleta czy też pakunek o nietypowych gabarytach i kształcie.
2. Podajemy wagę i wymiary przesyłki.
3. Podajemy kod pocztowy miejsca nadania i miejsca docelowego.
4. W tym czasie platforma w czasie rzeczywistym wyświetla nam poniżej zestawienie wszystkich przewoźników i oferowanych przez nich cen.
5. Wybieramy najtańszą dla nas opcję i klikamy dalej, by uszczegółowić nasze zamówienie. M.in. podać adres odbioru i dostarczenia paczki (można tu też wybrać odbiór i nadanie w punkcie) oraz wybrać opcje dodatkowe (np. powiadomienie SMS, odbiór za pobraniem, doręczenie do konkretnej godziny). Pamiętajmy przy tym, że opcje dodatkowe powodują wzrost pierwotnej ceny usługi.
6. Każdą opisaną tak paczkę zapisujemy jako kopie roboczą do późniejszego zamówienia kuriera lub zamawiamy go od razu. To bardzo przydatna opcja, zwłaszcza gdy mamy do wysłania kilka paczek i chcemy skorzystać z usługi tego samego przewoźnika. Np. w usłudze kuriera InPost podjazd do domu jest coraz w tańszy w miarę wzrostu liczby paczek. Gdy wysyłamy ich więcej niż 4, jesteśmy w ogóle zwolnieni z dopłaty za dojazd kuriera pod nasz adres. Fajna oszczędność.
7. Póki nie zamówimy kuriera, możemy dane naszych paczek dowolnie edytować.
8. Przy zamówieniu kuriera wystarczy wybrać sposób płatności i voila! Otrzymujemy w PDF niezbędne etykiety i inne dokumenty przewozowe do wydruku.
9. Gdy kurier już odbierze przesyłkę, nie pozostaje nam nic innego, jak śledzić jej losy w monitoringu serwisu Furgonetka 🙂
Jak widzicie, w przypadku powyższych zamówień zdecydowałam się akurat na usługę kuriera InPost. Nie wymagał on potwierdzenia odbioru przesyłki podpisem składanym w przenośnym terminalu, po prostu kurier zaczytał terminalem kody QR z paczek.
Niedługo potem status przesyłek w serwisie Furgonetka się zmienił i mogłam śledzić, kiedy dana paczka trafiła do odbiorcy. Byłam mile zaskoczona, że cały proces od złożenia zamówienia kuriera, do odbioru paczki i jej dostarczenia zamknął się w 2 dniach roboczych! A jedna z paczek powędrowała dosłownie na drugi koniec Polski.
Jak nadać paczkę w paczkomacie?
Dlaczego szczególnie polecam korzystanie z Paczkomatów?
Co tu dużo kryć – jest to rozwiązanie, które ogranicza potencjalny kontakt z drugą osobą do absolutnego minimum i jest dostępne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
Najbezpieczniejsze, czyli bezdotykowe odbieranie (tak samo zresztą jak nadanie) przesyłek za pośrednictwem Paczkomatu możliwe jest przez zdalne otwarcie skrytki w aplikacji InPost Mobile.
Jeśli nie chcemy instalować aplikacji na naszym telefonie, możliwe jest także odbieranie i nadawanie przesyłek przy pomocy kodu QR przesłanego w wiadomości SMS i znajdującego się na etykiecie paczki. Wystarczy zbliżyć kod do czytnika Paczkomatu.
Jeśli z jakiegoś powodu również i ta opcja nie jest możliwa, to trzeba pamiętać o korzystaniu z terminalu Paczkomatu w rękawiczkach ochronnych. Urządzenia są co prawda regularnie czyszczone i dezynfekowane, ale lepiej dmuchać na zimne.
Jak nadać paczkę kurierem?
Korzystałam zarówno z opcji wysyłania paczek za pośrednictwem Paczkomatu i kuriera i w obu przypadkach byłam zadowolona z przebiegu wysyłki.
Może być jednak tak, że w naszej okolicy nie ma Paczkomatów (choć w całej Polsce jest ponad 6 tys. tych urządzeń – imponująca liczba). Wtedy jesteśmy zmuszeni do zamówienia kuriera.
Jak nadać paczkę – pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności:
1. Przy składaniu zamówienia wybierz przedpłatę.
2. Jeśli jednak wybierasz opcję płatności za pobraniem, korzystaj z płatności bezgotówkowych BLIK, zbliżeniowej karty płatniczej, płatności zbliżeniowej telefonem lub systemu PayByLink lub podobnego.
3. Kiedy to tylko możliwe, poproś telefonicznie przewoźnika o zostawianie paczek pod drzwiami, na wycieraczce. Drzwi otwórz i odbierz przesyłkę po oddaleniu się kuriera.
4. Gdy odbiór przesyłki wymaga kontaktu z kurierem, podczas rozmowy zachowaj bezpieczną odległość – minimum 1,5 metra.
5. Przed kontaktem z kurierem zasłoń twarz np. maseczką, szalikiem.
6. Jeśli w trakcie odbioru paczki trzeba podpisać dokumenty odbioru, dotykać terminala kurierskiego – stosuj rękawiczki ochronne, a po ich zdjęciu dokładnie umyj ręce.
7. Po otwarciu przesyłki, zanim wyjmiesz jej zawartość, profilaktycznie zdezynfekuj ręce i nie dotykaj kartonu / koperty, w której przesyłka była umieszczona, z zewnątrz.
8. I rzecz bardzo ważna. Jesteś na kwarantannie? Koniecznie poinformuj o tym kuriera telefonicznie! Nie narażaj go na potencjalne zakażenie.
Wpis powstał we współpracy z serwisem Furgonetka.pl i zawiera link sponsorowany.
Podobał Ci się ten wpis? Uważasz go za przydatny? Chcesz mnie wesprzeć? Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi! Nieco niżej znajdziesz przyciski do udostępniania artykułu w różnych serwisach internetowych. Dla Ciebie to jeden klik, który trwa chwilę, a dla mnie szansa na dotarcie z wartościowymi treściami do nowych odbiorców 🙂 DZIĘKUJĘ! Zapraszam Cię też do polubienia bloga Kobiece Finanse na Facebooku oraz śledzenia go na Twitterze lub obserwowania na Instagramie. Jestem również obecna na platformie Pinterest. Najbardziej zachęcam jednak do zapisania się na mój newsletter. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami, ciekawostkami, wartymi odnotowania wydarzeniami i poradami 🙂 |
InPost daje też możliwość przez swojego „Managera Paczek” nadawania przesyłek kurierskich w bezpośrednio paczkomatach. Nie zawsze one wychodzą najtaniej (przesyłka gabaryt A ok. 15 zł), ale tak jak w przypadku przesyłek paczkomatowych eliminują kontakt z drugim człowiekiem.
Niestety agregaty kurierskie takie jak Furgonetka nie dają takiej opcji. A szkoda 😦
Hmm, nie za bardzo rozumiem, o jakim mechanizmie piszesz, Adrianie 🙂 Jednak chciałam sprostować, że w Furgonetce istnieje opcja nadania paczki z Paczkomatu, bez kontaktu z kurierem. Tutaj masz opisany cały proces: https://furgonetka.pl/pomoc/155,jak_nadac_przesylke_w_paczkomacie_inpost
Pozdrawiam 🙂
Dana,
Już spieszę z wyjaśnieniem 🙂
Mam na myśli zwykłe przesyłki kurierskie dostarczane na adres domowy. Furgonetka daje opcję:
Nadanie Paczkomat -> Odbiór: Paczkomat.
Natomiast bezpośrednio w Menedżerze Paczek InPost istnieje opcja
Nadanie Paczkomat -> Odbiór: Kurier (dostawa na konkretny adres).
Aaa, ok, teraz jasne. Kurcze, nie sprawdzałam tej opcji. Poklikam przy kolejnym zamówieniu i sprawdzę 🙂 Fajnie by było mieć taką opcję, więc jeśli faktycznie jej teraz nie ma w Furgonetce, to dla nich sygnał, że warto byłoby ją jednak dorobić 🙂
Też ostatnio odkryłam Furgonetkę- rewelacyjna usługa w niskiej cenie!:)
Od dawna wysyłam paczki za pośrednictwem twj strony 🙂 dla mnie to najbardziej intuicyjna strona do wysyłania pączek 🙂
Wysyłamy dość dużo paczek i często korzystamy z furgonetki, ale w niektórych przypadkach zamawiamy bezpośrednio- lub np przez sendit-zależnie od sytuacji, kiedy jest taniej 🙂
Bardzo lubię korzystać z paczkomatów. Mam jeden obok domu.
Ja również, wygodne rozwiązanie – nie trzeba się zastanawiać, czy i o której przyjedzie kurier, czy da radę zostawić przesyłkę u sąsiadów, czy później my zastaniemy sąsiadów… Można spokojnym krokiem pójść po odbiór w dogodnym dla nas momencie 🙂