Jak pomnażać oszczędności?

“Spraw, by Twoje pieniądze zaczęły pracować na ciebie!” to motto niniejszej pozycji wydanej nakładem wydawnictwa Edgard Samo Sedno. Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny Gazety Wyborczej, prowadzi od wiosny 2009 roku bloga Subiektywnie o finansach, od którego w zasadzie zaczęła się moja finansowa podróż. W pewnym stopniu to lektura jego wpisów, głównie skoncentrowanych na opisywaniu perypetii czytelników bloga z bankowością w naszym pięknym kraju, zachęciła mnie do bliższego poznania świata finansów i ekonomii. W 2012 roku na rynku pojawiła się książka “Jak pomnażać oszczędności?” tego autora, która rok później zasiliła moją domową biblioteczkę.

I chociaż większość rzeczy w niej opisanych jest mi znana, nie żałuję zakupu, bo dzięki temu mogę dziś ją Wam polecić. Ba, uważam, że jeśli ktoś chciałby rozpocząć swoją finansową edukację i szuka inspiracji, to ta książka niewątpliwie spełni jego oczekiwania. Jest doskonałym przewodnikiem po niuansach świata małych i dużych pieniędzy.

Maciej Samcik – niekwestionowany specjalista w dziedzinie finansów osobistych

Przede wszystkim dlatego, że napisana jest naprawdę przystępnym językiem. Maciej Samcik jest niekwestionowanym specjalistą w swej dziedzinie, a jednak czytając jego książkę człowiek nie czuje się całą tematyką przytłoczony i tomik “połyka” łatwo i szybko.

Żargon i skomplikowana terminologia występują tylko tam, gdzie to konieczne. Jeśli i to kogoś przerośnie, to na samym końcu książeczki znajdzie ściągę w postaci słowniczka trudniejszych pojęć. Tak więc bez obaw, zawsze można tam zajrzeć, jeśli zapomniało się o znaczeniu jakiegoś terminu.

Autor nie przynudza nas detalicznymi opisami, jak dany instrument finansowy funkcjonuje. Objaśnia samą kwintesencję, nie ziewamy więc podczas lektury ani nie zastanawiamy się też, co tak w zasadzie czytamy i w którym miejscu nam się urwał wątek i zaczęliśmy myśleć o niebieskich migdałach… Pozycja nie jest z tego powodu przerośnięta, na 216 stronach znajdziemy same konkrety.

18 rozdziałów “Jak pomnażać oszczędności?” nauczy nas podstaw oszczędzania

Jak inwestować i pomnażać oszczędności - Maciej Samcik
Książka spotkała się z tak dużym sukcesem, że wydawca nie tylko wznowił wydanie, ale i poszerzył ją o tematy inwestycyjne.

Maciej Samcik daje wskazówki:

  • jak zbudować poduszkę finansową,
  • jakie istnieją formy lokowania oszczędności,
  • jakie są plusy i minusy każdego rozwiązania,
  • czym różni się inwestowanie od oszczędzania,
  • jak zadbać o swoją emeryturę,
  • co trzeba zrobić, zanim pójdziemy z całym dorobkiem swojego życia grać na giełdzie.

Jest tutaj też mowa o budowaniu portfela inwestycyjnego, o ryzyku, o kryzysie na rynku finansowym z ubiegłej dekady. Przy czym jednocześnie znajdziemy podpowiedź, jak zabezpieczyć się na wypadek podobnego krachu w przyszłości.

Książkę można nabyć w wersji tradycyjnej, drukowanej (koszt 34,90 zł – w takową właśnie się zaopatrzyłam) lub w formie elektronicznej (30,90 zł), bezpośrednio na stronie wydawnictwa. Jesteś finansowym ekspertem? Obejdziesz się bez tej książki, bo nic nowego z niej nie wyniesiesz, ale na start jest ona jednak w sam raz. Wręcz idealny materiał na prezent 😉

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

3 komentarze do “Jak pomnażać oszczędności?”

  1. Też polecam tę książkę. Napisana jasno i konkretnie, i jak powiedziałam ostatnio mężowi, warta każdej wydanej na nią złotówki.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz