Jak wybrać rachunek maklerski?

Gdy przystępujemy do inwestowania na giełdzie, musimy dokonać bardzo ważnego wyboru: zdecydować, gdzie założymy nasz rachunek maklerski. Tego typu rachunki prowadzą domy maklerskie. Domy maklerskie to pośrednicy, którzy w zamian za wynagrodzenie (prowizję) realizują nasze zlecenia giełdowe. Wszak nikt z nas nie miałby czasu, by każdorazowo przy chęci dokonania kupna czy sprzedaży instrumentów finansowych serwować sobie osobistą wycieczkę na giełdę 😉 Wyręczają nas w tym maklerzy działający w naszym imieniu. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się kryteriom, które należy brać pod uwagę, by znaleźć najlepszy rachunek maklerski. Taki, który będzie odpowiedni do naszych potrzeb. W końcu powierzamy domom maklerskim niemałe pieniądze – warto, by trafiły w odpowiednie “ręce”.

Jak otworzyć rachunek maklerski?

Rachunek maklerski w zasadzie przypomina rachunek bankowy. Różni się od niego tym, że prócz pieniędzy posiadamy na nim walory – akcje, obligacje itp. Proces otwarcia takiego rachunku nie jest zbyt skomplikowany. Możemy go przeprowadzić na kilka sposobów:

  • otwierając rachunek maklerski w placówce banku, w której posiadamy nasze konto osobiste, gdy bank prowadzi biuro maklerskie – zawieramy wtedy odrębną umowę o skorzystanie z takich usług,
  • zakładając konto maklerskie osobiście w domu maklerskim – umowę podpisuje się w Punkcie Obsługi Klienta (POK),
  • korespondencyjnie – składając taką dyspozycję przez infolinię domu maklerskiego lub wypełniając odpowiedni formularz zgłoszeniowy na jego stronie internetowej – wymagane do zawarcia umowy dokumenty dostarczy nam kurier.
  • Przechodząc przez proces otwarcia rachunku przez Internet – cała procedura przebiega online i trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Do zawarcia umowy potrzebujemy mieć pod ręką wymagane dokumenty tożsamości (możemy zostać poproszeni np. o wykonanie zdjęcia).

Umowę z domem maklerskim podpisuje się najczęściej w formie umowy ramowej. Na jej podstawie możemy aktywować różne typy rachunków z powiązanymi pakietami usług. Możemy też podpisać umowę na konkretny rodzaj rachunku / usługi.

Jak wybrać rachunek maklerski?

Wybór najlepszego domu maklerskiego nie jest sprawą prostą. Każda inwestująca osoba realizuje swoje indywidualne cele. Dlatego coś, co będzie kluczowe dla jednego inwestora, dla innego może mieć mniejsze znaczenie.

Z tego względu we wpisie nie polecę Wam żadnego konkretnego rachunku maklerskiego. Każdy musi samodzielnie ocenić, co jest dla niego ważne. Podpowiem natomiast, jakie elementy oferty domu maklerskiego powinno się wziąć pod lupę.

Sprecyzowanie własnych oczekiwań przed otwarciem rachunku to konieczność!

Inne oczekiwania ma osoba inwestująca długoterminowo, dokonująca w ciągu roku sporadycznych korekt portfela, a inne osoba zawierająca transakcje często, wielokrotnie w ciągu miesiąca czy nawet dnia.

Dla niektórych wystarczający będzie dostęp do polskiej GPW, a dla pozostałych decydujący będzie dostęp do giełd zagranicznych.

Ktoś inny będzie z kolei oczekiwać fachowego doradztwa i dostępu do licznych analiz.

Dlatego warto stworzyć sobie własną listę potrzeb, określić, co jest dla nas ważne. I to będzie zadaniem domowym po przeczytaniu tego wpisu 😉

Poznanie opinii o rachunku maklerskim

W zeszłym miesiącu zapytałam na moim profilu na Twitterze, z jakich rachunków korzystają użytkownicy tej platformy i co zadecydowało o wyborze takiego, a nie innego rachunku. Zainteresowanych odsyłam do przejrzenia odpowiedzi w poniższym wątku. Tym bardziej, że pojawiają się tam także opinie o tym, dlaczego ktoś po raz drugi już nie wybrałby swojego domu maklerskiego:

Owszem, zawsze przy wyborze powinniśmy się kierować przede wszystkim tym, co dla nas ważne. Jednak poznanie opinii dotychczasowych klientów może zwrócić naszą uwagę na istotne kwestie, które nam umknęły. Na forach dyskusyjnych i w grupach tematycznych portali społecznościowych szybko zweryfikujemy, czy nasz wybór jest właściwy, czy też w ofercie domu maklerskiego znajdują się jakieś haczyki. Zasięgnijmy też języka wśród znajomych.

Różnorodność oferty

Domy maklerskie prześcigają się dzisiaj nie tyle w korzystnych opłatach za prowadzenie rachunku, co w oferowaniu dodatkowych atrakcji – odpłatnie lub za darmo, np. możliwość prowadzenia w ramach rachunku maklerskiego IKE lub IKZE czy też opieka dedykowanego konsultanta – opiekuna inwestycyjnego.

Jednak najistotniejsza wydaje się być różnorodność w zakresie:

  • dostępnych instrumentów finansowych i rynków (w tym np. Forex, indeksy, surowce),
  • dostępu do giełd zagranicznych,
  • dostępu do widoku notowań – np. czy można skorzystać z pełnego arkusza zleceń, czy tylko dla wybranych, najlepszych ofert?
  • możliwości składania ofert kupna lub sprzedaży zarówno online, jak i przez telefon oraz osobiście w POK.

Dostępność POK-ów może wydawać się w dzisiejszych zdigitalizowanych czasach przeżytkiem, ale lepiej mieć w zanadrzu dostęp do tradycyjnej metody składania zleceń. Awaria sieci energetycznej lub odcięcie dostępu do Internetu w najmniej spodziewanym momencie mogą uprzykrzyć życie 😉

Oferta analityczna i doradztwo

Udostępnianie klientom domów maklerskich raportów analitycznych (kwartalnych, miesięcznych, branżowych), prognoz wyników, rekomendacji dotyczących wybranych spółek (czy kupować ich akcje, sprzedawać, trzymać), komentarzy przed startem sesji giełdowej to w dzisiejszych czasach standard. Warto zwrócić uwagę na jakość tych materiałów i czy są napisane zrozumiałym językiem.

Część domów maklerskich w ramach działań edukacyjnych i doradczych oferuje również bezpłatne szkolenia z inwestowania, webinary, darmowe publikacje specjalistycznych e-booków. Dla osoby początkującej mogą one być prawdziwą skarbnicą wiedzy.

Jak wybrać rachunek maklerski skrojony na nasze potrzeby ?
Jak wybrać rachunek maklerski skrojony na nasze potrzeby ?

Opłaty i prowizje

Otwarcie rachunku maklerskiego to zazwyczaj wybór dokonywany na lata. Stąd powinniśmy zdawać sobie sprawę, za co płacimy. Sprawdźmy:

  • Czy obowiązuje opłata za prowadzenie rachunku?
  • Jeśli nie, to czy rachunek jest prowadzony bezpłatnie bezwarunkowo, czy też obwarowane jest to jakimiś obostrzeniami (np. wykonaniem minimalnej liczby transakcji w roku lub na wymaganą kwotę)?
  • Jakie obowiązują dla tego rachunku maklerskiego prowizje:
    • czy prowizje dotyczą tylko wypłaty środków, czy także wpłat na rachunek?
    • czy i jakie warunki należy spełnić, aby obniżyć prowizję?
    • czy można negocjować wysokość prowizji – kiedy?
    • jakie są prowizje dla poszczególnych instrumentów finansowych?
    • czy oferowane są korzystne prowizje dla osób prowadzących day trading?
  • Czy istnieją opłaty dodatkowe np. za indywidualne doradztwo, przygotowanie analiz i raportów, dostęp do materiałów edukacyjnych? Jeśli tak, to czy z poszczególnych usług można zrezygnować (i czy pociąga to za sobą jakieś konsekwencje finansowe)?

Oferta kredytów maklerskich

Kredyty maklerskie to opcja dość ryzykowna i przeznaczona zdecydowanie dla doświadczonych osób. Uzyskany przez kredyt maklerski kapitał można przeznaczyć na zakup wybranych instrumentów finansowych. Nim po niego sięgniemy, warto zastanowić się, czy zabawa w lewarowanie jest nam w ogóle potrzebna. Aby taki kredyt uzyskać, trzeba zazwyczaj być klientem banku powiązanego z domem maklerskim. Zazwyczaj sprowadza się to do posiadania w nim konta osobistego.

Kredyt maklerski – jak każdy inny – obwarowany jest szeregiem warunków uzyskania i opłat. Często też, by w ogóle go otrzymać, musimy zgodzić się na blokadę rachunku (a dokładnie blokadę określonej wartości aktywów, jakich na nim posiadamy). Stanowi on zabezpieczenie interesów kredytodawcy.

Intuicyjność i stabilność platformy internetowej

Nie da się ukryć, że większość operacji związanych z rachunkiem maklerskim wykonujemy w dzisiejszych czasach za pośrednictwem Internetu. A skoro tak, to dobrze byłoby, aby platforma inwestycyjna domu maklerskiego nie odstraszała nas swoją brzydotą, brakiem przejrzystości, utrudnionym dostępem do interesujących nas informacji.

Powinna być po prostu przyjemna w użytkowaniu oraz… Stabilna. Nie ma nic bardziej irytującego, niż nerwowe odświeżanie podstawowych widoków platformy z powody “zwiechy” czy wręcz awarie całej platformy transakcyjnej w trakcie sesji giełdowej i wysyłania zleceń. Powstają wtedy nerwowe pytania – poszło to zlecenie, czy nie? Transakcja doszła do skutku, czy nie?

Korzystanie z rachunku maklerskiego powinno być bezpieczne. Nim dokonamy wyboru rachunku, prześledźmy historię awarii platform domów maklerskich. Zbadajmy, czy i ile ich było i czy były to incydenty długotrwałe, na poważną skalę. Zawiedzeni klienci pozostawiają ślad po takich awariach najczęściej na profilach społecznościowych domów maklerskich, łatwo więc do takiego źródła sięgnąć.

Niektóre domy maklerskie oferują wersję demonstracyjną swoich systemów. Zakłada się w nich konto i można na spokojnie przeklikać najważniejsze widoki i działanie platformy.

Dostęp do aplikacji mobilnej

Nawet, jeśli nie planujemy dokonywać transakcji za pomocą telefonu, warto zainteresować się dostępnością aplikacji mobilnej powiązanej z naszym rachunkiem. Przy jej ocenie weźmy pod uwagę podobne kwestie, jak przy platformie internetowej: przejrzystość, prostotę, intuicyjność, stabilność i bezpieczeństwo. Z topornych, zawieszających się aplikacji nie będziemy mieć wiele pożytku.

Zadania do wykonania

  1. Stwórz swój portret inwestycyjny. Sięgnij do zadania 1 z artykułu o skłonności do ryzyka, a także do zadań 1 i 2 z wpisu o tym, kiedy warto zacząć inwestować. Przypomnij sobie swoje odpowiedzi, a następnie przejdź jeszcze raz przez kryteria wyboru domu maklerskiego opisane w tym artykule.
    1. Spróbuj uporządkować wymienione kryteria według Twoich osobistych priorytetów. Te, które są dla Ciebie kluczowe, umieść na samej górze listy.
    2. Odpowiedz sobie na dodatkowe, pomocnicze pytania:
      1. Jaką kwotą chcę obracać na moim rachunku maklerskim?
      2. Jak często planuję dokonywać transakcji?
      3. Czy interesują mnie tylko akcje spółek notowanych na polskiej giełdzie, czy także zagraniczne?
      4. Czy chcę obracać tylko akcjami, czy także innymi instrumentami finansowymi – jakimi?
      5. Czy zależy mi na możliwości dokonywania transakcji na rynku kasowym, czy także na rynku terminowym (instrumentów pochodnych)?
      6. Czy przed rozpoczęciem inwestowania, potrzebuję podeprzeć się opinią analityków?
      7. Czy zamierzam dokonywać transakcji za pośrednictwem aplikacji mobilnej?
      8. Czy chcę osobiście, aktywnie zarządzać portfelem pod kątem budowania swojego zabezpieczenia emerytalnego – w ramach rachunku IKE lub IKZE?
  2. Skonfrontuj swój portret z tym, co oferują domy maklerskie. Porównaj ich oferty – możesz tego dokonać np. tutaj. Nie zapomnij jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o danym rachunku bezpośrednio na stronie internetowej wybranego domu maklerskiego.
Podobał Ci się ten wpis? Uważasz go za przydatny? Chcesz mnie wesprzeć?
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi!
Nieco niżej znajdziesz przyciski do udostępniania artykułu w różnych serwisach internetowych. Dla Ciebie to jeden klik, który trwa chwilę, a dla mnie szansa na dotarcie z wartościowymi treściami do nowych odbiorców 🙂 DZIĘKUJĘ!

Zapraszam Cię też do polubienia bloga Kobiece Finanse na Facebooku oraz śledzenia go na Twitterze lub obserwowania na Instagramie. Jestem również obecna na platformie Pinterest.

Najbardziej zachęcam jednak do zapisania się na mój newsletter. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami, ciekawostkami, wartymi odnotowania wydarzeniami i poradami 🙂

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

3 komentarze do “Jak wybrać rachunek maklerski?”

Dodaj komentarz