Jak znaleźć pracę i nie zgubić po drodze siebie

Jak znaleźć pracę i nie zgubić po drodze siebie

Dzisiejszy wpis jest pierwszym z cyklu notek-recenzji książek, które tematycznie łączą się z prowadzonym przeze mnie blogiem. Na pierwszy ogień idzie publikacja Ewy Piórko oraz Pawła Burdzy pt. „Jak znaleźć pracę i nie zgubić po drodze siebie” wydana przez Świat Książki. Posiadany przeze mnie egzemplarz pochodzi z 2010 roku, jest więc dość aktualny; liczy w sumie 176 stron zamkniętych w miękkiej okładce. Gdy do tego dodamy przyjemny, nieduży format, to okaże się, że książkę tą swobodnie można nosić w torebce i nie zabierze ani zbyt wiele miejsca, ani zanadto nie obciąży naszych kręgosłupów. Przejdźmy jednak do meritum, czyli – co w środku?

Jak znaleźć pracę?

W środku czeka na nas konkretna ilość porad odnośnie całego procesu poszukiwania pracy. 

Począwszy na utracie bądź rezygnacji z poprzedniej, po podpisanie kolejnej umowy. Książka nie jest naszpikowana nudnymi fragmentami, praktycznie całość czyta się bardzo szybko i z zainteresowaniem, tym bardziej, że jej treść budują odpowiedzi na najistotniejsze pytania:

  • jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?
  • Jak się rozwijać w miejscu pracy?
  • Czy wybrać małą firmę, czy korporację?
  • Jak przygotować skuteczne CV?
  • Jak odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
  • Jak rozpoznać nieuczciwego pracodawcę?
  • Jak negocjować warunki umowy?
  • Jakie błędy popełniają kandydaci w procesie rekrutacji – i jak ich uniknąć?

W sumie na czytelnika czeka 11 głównych rozdziałów, a także słowniczek i aneks w postaci polecanych książek do dalszej lektury.

Każdy rozdział zawiera przerywnik praktyczny z ćwiczeniami do samodzielnego wykonania

I tak np. po rozdziale „Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?” autorzy zalecają przygotowanie małego rozrachunku z samym sobą. Czyli sporządzenia listy swoich plusów i minusów, określenia tego, jaki drzemie w nas kapitał – umiejętności, wiedza, cechy charakteru, sposób pracy…

Są to niby rzeczy, z których wszystkie zdajemy sobie doskonale sprawę. Jednak jak przyjdzie co do czego i na rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie o nasze mocne i słabe strony, to trudno jest coś bez dłuższego zastanowienia się wymienić i jeszcze dodatkowo to uzasadnić, prawda?

Na specjalną uwagę zasługuje też podrozdział „Wyjątkowe powroty po urlopie macierzyńskim„. Często z powodu strachu o utratę pracy rezygnujemy z macierzyństwa lub odkładamy decyzję o nim w nieskończoność. Jeśli już jednak zostaniemy szczęśliwymi matkami, bardzo trudno nam sobie wyobrazić powrót na etat. Jak się przełamać i odnaleźć w nowych realiach? Autorzy przekonują, że rodzicielstwo nie skreśla Ciebie jako efektywnego pracownika. Musisz tylko odpowiednio wcześniej, przed powrotem, ugruntować swoją pozycję i wybadać sytuację panującą w miejscu pracy.

Autorami książki jak wspomniałam jest Paweł Burdzy – dziennikarz i rzecznik prasowy, który wskutek kryzysu utracił pracę i musiał szukać nowego zatrudnienia. Postanowił napisać książkę o poszukiwaniu nowego zajęcia po to, by pomóc innym, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. Ewa Piórko to z kolei znany doradca personalny i headhunter, brała udział w bardzo wielu rekrutacjach. Sięgając więc po ich książkę mamy pewność, że nie napisały jej przypadkowe osoby, a porady w niej zamieszczone są sprawdzone i skuteczne.

 

Podziel się:

1 komentarz do wpisu “Jak znaleźć pracę i nie zgubić po drodze siebie”

Dodaj komentarz