Od czego zacząć szukanie pracy i jak znaleźć pracę, która będzie dla nas odpowiednia?

Jak rozpocząć szukanie pracy, by znaleźć dobrze płatną pracę, która jednocześnie będzie nas satysfakcjonowała na innych płaszczyznach? W końcu pieniądze to nie wszystko… Jak znaleźć pracę skrojoną na miarę naszych potrzeb? Mam nadzieję, że z dzisiejszym poradnikiem uda Ci się znaleźć pracę bez niepotrzebnego stresu dzięki kilku sprawdzonym technikom. Poznaj narzędzia, które przyspieszą Twoje poszukiwania i pozwolą Ci lepiej poznać siebie i swoje możliwości.

Od czego zacząć poszukiwanie pracy? Zacznij od siebie i swoich oczekiwań

Nie bez powodu szukanie pracy powinno się zacząć od siebie. Nie chodzi w końcu o to, by znaleźć jakąkolwiek pracę (no, chyba że ktoś jest już w zupełnej desperacji 😉 ), ale taką odpowiednią do naszych potrzeb. Taką, która nie będzie dla nas pasmem wyrzeczeń i udręką.

Skoro praca zajmuje większą część naszego życia, to dobrze by było, gdyby była dopasowana do naszej osobowości, ambicji i oczekiwań – nie tylko finansowych. Pytanie powinno więc brzmieć, co zrobić, jak się przygotować do całego procesu szukania pracy, by w efekcie znaleźć właściwą pracę.

Sztuka to niełatwa. Żeby wiedzieć, czego oczekujemy, czy też – mówiąc kolokwialnie – do czego się nadajemy, najlepiej, abyśmy bardzo dobrze przeanalizowali swoją historię zawodową i plany, określili np. swoje mocne i słabe strony.

A wszystko to po to, by później odpowiednio wyeksponować pożądane i korzystne dla nas elementy w CV (sprawdź tutaj, jak napisać curriculum vitae, które działa).

Zanim więc zasiądziesz do przeglądania ofert pracy, sporządź dokładną analizę siebie jako pracownika, wynotuj swoje oczekiwania, określ, czego kategorycznie w nowym miejscu pracy nie będziesz w stanie zaakceptować.

Pomogą Ci w tym poniższe narzędzia. Stwórz sobie odpowiednie warunki do analizy. Zarezerwuj sobie godzinkę na pracę z samą sobą, wyłącz telefon, odetnij się od wszelkich rozpraszaczy, poproś domowników o nieprzeszkadzanie. Do dzieła 🙂

Analiza SWOT a szukanie pracy

Narzędziem pomocnym w określeniu naszych atutów i obszarów do poprawy jest analiza SWOT. Przeważnie wykorzystuje się ją w analizie potencjału biznesu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by w uproszczonej formie wykorzystać ją do autoanalizy.

Co też bardzo często praktykują firmowe działy HR, chociaż częściej korzystają z tzw. oceny 360.

Wróćmy do SWOTa. Nazwa tego narzędzia wzięła się z pierwszych liter słów języka angielskiego:

  • Strenghts – mocne strony – pozytywne czynniki wewnętrzne – wszystko to, w czym jesteś mocna, Twoje talenty, osiągnięcia, dokonania itp.
  • Weaknesses – słabe strony – negatywne czynniki wewnętrzne – obszary, które wymagają poprawy, stanowią dla Ciebie wewnętrzną barierę, hamują Twój rozwój.
  • Opportunities – szanse – czynniki zewnętrzne, które mogą być dla Ciebie szansą korzystnej zmiany zawodowej.
  • Threats – zagrożenia – również czynniki zewnętrzne – ale takie, które mogą negatywnie wpłynąć na Twoje plany zawodowe.

Taką analizę najlepiej przeprowadzić w tabeli (patrz przykład poniżej). Postaraj się zidentyfikować tak wiele czynników i cech, ile jesteś w stanie. Dzięki temu uzyskasz pełny obraz swojej aktualnej sytuacji zawodowej.

Pracownicza analiza SWOT
Jak znaleźć pracę? Poszukiwania zacznij od odpowiednich przygotowań: poznaj swoje mocne i słabe strony

Wykorzystaj test osobowości i predyspozycji zawodowych!

Na pewno nie raz zetknęłaś się z różnymi testami osobowości czy też predyspozycji zawodowych. Większość dostępnych w internecie testów tego typu nie ma jednak pokrycia w naukach psychologicznych i socjologicznych. Traktuje się je z przymrużeniem oka, bardziej w kategorii ciekawostki i rozrywki.

Jednak obok nich jest jeszcze cała gama testów psychologicznych i zawodowych, która ma oparcie w naukowo opracowanych systemach. Chodzi mi tu m.in. o test talentów Gallupa, diagnozę stylu myślenia według FRIS czy też test profilu zawodowego Hollanda.

Na potrzeby tego artykułu zdecydowałam się na przeprowadzenie testu osobowości PERSO.IN

Dzięki niemu można określić swój profil psychologiczny w 5 obszarach:

  • People – ludzie,
  • Experiences – doświadczenia,
  • Responsibilities – obowiązki,
  • Stimulators – stymulatory,
  • Obstacles – trudności.

Obszary te wywodzą się z tzw. modelu Wielkiej Piątki Paula Costy i Roberta McCrae’a. Tutaj dowiesz się o nim więcej. Natomiast pod tym linkiem dowiesz się, dlaczego to rozwiązanie jest rzetelne i poparte dowodami naukowymi.

Jak znaleźć pracę - poradnik
Jak znaleźć pracę? Zanim zaczniesz szukać, przeprowadź autoanalizę

Jak wygląda test osobowości PERSO.IN?

PERSO.IN to polskie narzędzie diagnostyczne. Składa się na nie kwestionariusz zawierający 150 pytań, dostępny online. Badanie PERSO.IN wskaże Ci Twoje naturalne predyspozycje, np. pomoże określić, czy jesteś stworzona do pracy w grupie, czy bardziej na indywidualnym stanowisku?

Na uzupełnienie testu nie potrzeba dużo czasu, zwykle wystarcza 20-30 minut. Zwłaszcza, jeśli nie będziemy zanadto głowić się nad odpowiedzią na poszczególne pytania. Odpowiedzi udzielane w pierwszym odruchu, spontanicznie, zwykle są najbardziej trafne.

Kwestionariusz diagnostyczny badania dostępny jest w kilku wariantach:

  • poziom pierwszy – darmowy, dostępny pod tym linkiem. Jak przeczytasz na stronie, ma on spore ograniczenia. Jednak taka “próbna” wersja da Ci pogląd na to, czy chcesz zakupić dostęp do bardziej kompleksowej analizy. Może się okazać, że taka “próbka” Ci wystarcza 🙂
  • poziom drugi – koszt 149 zł – tutaj już otrzymasz raport w pliku PDF zawierający 31 stron. Składa się na niego 5 ogólnych opisów Twojej osobowości bazujących na modelu Wielkiej Piątki oraz 30 szczegółowych opisów. Ponadto poznasz dzięki niemu 15 sfer, w których najlepiej się sprawdzisz, 15 potencjalnych przewag, które możesz wykorzystać w życiu zawodowym i prywatnym, a także 15 ryzyk wynikających z natury Twojej osobowości wraz ze sprofilowanymi pod Twój wynik wskazówkami.
  • poziom trzeci – koszt ok. 600 zł (cena zależy od tego, z kim omawiamy raport) – gdzie prócz benefitów z poziomu drugiego, możesz liczyć na konsultację z certyfikowanym trenerem (konsultacja trwa ona ok 1,5h, może być przeprowadzona zarówno na żywo jak i online). Konsultant omówi z Tobą poszczególne części raportu i odpowie na Twoje pytania i wątpliwości.

Dlaczego warto rozważyć opcję badanie + konsultacja trenera PERSO.IN?

Ja skorzystałam z ostatniej opcji i bardzo się z tego cieszę, bo niektóre opisy raportu – mimo że są bardzo dokładne – były dla mnie niejednoznaczne, albo zgadzałam się z nimi tylko w określonych sytuacjach. Bo i tak może być.

Np. jeśli w teście wychodzi Ci, że brakuje Ci asertywności, warto zastanowić się, jak to przejawia się na co dzień. Czy tylko w określonych sytuacjach przyjmujesz postawę ustępującą? Czy są to sytuacje zawodowe czy w życiu prywatnym? A może poziom Twojej asertywności uzależniony jest od tego, jak bliska i emocjonalnie związana jest z Tobą osoba, która stara się na Tobie coś wymusić? A w konfrontacji zawodowej czy z obcymi ludźmi Twój poziom asertywności jest bardzo wysoki?

Gdy wykonasz test, wybierasz w podglądzie kalendarza Twojego trenera termin konsultacji, który Tobie pasuje. Następnie na Twój mail przychodzi zaproszenie wraz z linkiem do wirtualnego pokoju, w którym odbędzie się rozmowa.

Po wykonaniu testu i konsultacji z trenerem, otrzymujesz mailowo dokładną analizę swojej osobowości. Raport ten to konkretne wzięcie Twojej psychiki pod lupę – na plik PDF składają się aż 33 strony!

Co bardzo ważne: niezależnie od wyniku, nie jesteś oceniana w kategoriach dobre / złe cechy. Każdy człowiek jest inny, każdy ma inny zestaw cech psychologicznych, które tworzą jego wyjątkową osobowość. Tylko od Ciebie zależy, czy i jak wykorzystasz swoje predyspozycje.

I tu dochodzimy do sedna. Raport PERSO.IN zawiera instrukcje (czy może raczej – podpowiedzi), jak można wykorzystać naszą osobowość w codziennym życiu. Te wskazówki są przydatne zarówno przy rekrutacji do nowej pracy, jak i do innych celów rozwojowych, w tym prywatnych. Poniżej daję Ci podgląd, jak w formie graficznej wygląda mój wynik 🙂

PERSO-IN - analiza osobowości

Jak interpretować wyniki PERSO.IN?

Nie będę tutaj zamęczać Ciebie opisem całego mojego badania. Chcę jednak dorzucić słowo komentarza do powyższego grafu.

Jak wspominałam, na test składa się 150 pytań. Nasze odpowiedzi są porównywane z “bazą” 1063 pełnoletnich osób i na tej podstawie w każdym z 5 obszarów zostajemy umieszczeni na dziesięciostopniowej skali. To taki barometr osobowości bazujący na rozkładzie normalnym. Pokazuje on, jak często w naturze występują konkretne wyniki.

A teraz praktycznie, zobacz to na przykładzie mojej diagnozy w obszarze P3 – People/ ludzie.

Obszar People / Ludzie - Perso.in
Według raportu PERSO.IN: “Masz życzliwe nastawienie do innych. Prawdopodobnie chętnie angażujesz się w działania, których celem jest pomoc drugiemu człowiekowi. Wykazujesz postawę kooperacyjną i wyżej cenisz sobie współpracę od rywalizacji.

To klasyfikacja ogólna, taki wynik finałowy. W raporcie przy analizie obszaru P3 dokładnie omówione zostały moje wyniki na następujących osiach:

  • sceptycyzm – ufność
  • nieujawnianie siebie – prostolinijność
  • koncentracja na sobie – altruizm
  • przeciwstawianie się – ustępliwość
  • poczucie wyjątkowości – skromność
  • dystans emocjonalny – wrażliwość społeczna

Każdy z nich to osobna, dziesięciostopniowa skala. Daje to bardzo dużą liczbę możliwych “kombinacji” osobowości. A to dopiero pierwszy z pięciu obszarów!

Na sam koniec opisu moich wyników w obszarze P3 wskazano mi zestawienie moich prawdopodobnych przewag oraz ryzyk. W niektórych sytuacjach życiowych zalety mogą okazać się wadami i odwrotnie, jak wskazują twórcy badania.

Poza tym, szczególnie zwróć uwagę przy analizie własnych wyników na słowo “możliwe”. Wcale nie jest przesądzone, że postąpisz w taki sposób, jak zostało to ujęte w raporcie. To tylko sygnał, że masz naturalną skłonność do pewnych zachowań. Większość cech mamy wrodzoną, ale część jest także nabyta. Możesz nad nimi pracować.

Możliwe przewagi i ryzyka - perso.in - jak znaleźć pracę z pomocą testu osobowości?

Jak znaleźć pracę z pomocą PERSO.IN? Wyniki a kierowanie własnym rozwojem

Co mi się niezmiernie podoba w tym raporcie, to także wskazanie obszarów zawodowych, w których mogę się sprawdzić. W nawiązaniu do mojego wyniku w obszarze P3, wyszło mi np. że bardzo dobrze będę się czuć w zawodach, gdzie na pierwszym miejscu stoi współpraca i pomaganie innym.

I co jest dla mnie również dodatkowym atutem tego testu osobowości, to wskazówki dla znajomych z pracy czy rodziny, jak cechy mojej osobowości wpływają na preferowany styl komunikacji. Tutaj znajdziesz wskazówki, jak ze mną rozmawiać 😉

Podsumowując, taki test może być bardzo pomocny w wyborze odpowiedniej pracy. Widać dzięki niemu jak na dłoni, jaki rodzaj pracy, w jakim środowisku itp. może nas męczyć lub sprawi, że zawodowo rozkwitniemy. Dlatego jeśli np. trudno Ci określić, jaką ścieżkę kariery wybrać, w czym jesteś mocna – sięgnij po taki test.

Jeśli zastanawiasz się, jak wykorzystać zdobytą wiedzę w dalszym rozwoju zawodowym, możesz kontynuować współpracę z certyfikowanym trenerem PERSO.IN. Z mojej rozmowy z trenerką dowiedziałam się, że obecnie PERSO.IN pracuje nad “raportem zawodowym” (to taka robocza nazwa), gdzie większy nacisk będzie położony na to, w jakiej pracy i w jakich zadaniach sprawdzi się dana osoba. Dlatego warto śledzić ich stronę.

Lista kryteriów wyboru nowego miejsca pracy z oceną ich ważności

Kolejne narzędzie, podobnie jak analiza SWOT, jest sposobem darmowym, który możesz opracować samodzielnie w domu.

Proponuję Ci stworzenie Twojej osobistej listy kontrolnej, pomocnej w określeniu oczekiwań względem pracodawcy. Sporządź ją na komputerze lub odręcznie, ale miej ją zawsze pod ręką, gdy będziesz przeglądać oferty pracy.

Spisz ją w formie kryteriów w tabeli, przy których będziesz musiała udzielić jednoznacznej oceny TAK / NIE lub udzielić krótkiej odpowiedzi opisowej. Niech znajdą się w niej wszystkie istotne dla Ciebie kwestie.

Mogą to być zarówno aspekty czysto techniczne (np. dotyczące systemu awansów i możliwości rozwojowych w firmie, podróży służbowych, tego, czy biuro jest w formie open space’u) a także bardziej obracające się wokół Twojego systemu wartości (np. zaangażowania firmy w kampanie społeczne, ochronę środowiska, politykę antydyskryminayjną itp.).

Nie wszystkie firmy publikują takie informacje na swoich stronach internetowych, byś mogła sobie spokojnie je sprawdzić. Ale dzięki sporządzeniu takiej listy kryteriów będziesz wiedziała, o co pytać podczas rozmowy o pracę w danej firmie lub na wcześniejszym etapie, czego szukać w ogłoszeniach o pracę. Jeśli natkniesz się w nich na coś, co jest sprzeczne z priorytetami na Twojej liście – pomijaj takie ogłoszenia, nie trać czasu na aplikowanie w miejsca, które nie spełnią Twoich oczekiwań.

Poniżej przykładowy fragment takiej listy.

Lista kryteriów wyboru miejsca pracy - jak znaleźć pracę?
Jak znaleźć pracę, by nie było rozczarowań? Sporządź listę wymagań, jakie powinien spełnić Twój wymarzony pracodawca

Zwróć uwagę na ostatnią kolumnę tabeli. Umieszczasz w niej ocenę ważności każdego kryterium w skali 1-5, gdzie 1 oznacza, że dane zagadnienie jest dla Ciebie bardzo ważne, a 5, że jest nieistotne lub jesteś w stanie przeboleć jego brak.

Gdy już uporasz się z analizą swojej osobowości oraz spiszesz oczekiwania względem przyszłego pracodawcy, możesz zacząć szukać pracy. Wiesz już, na co masz zwracać uwagę w ogłoszeniach i których pracodawców możesz odsiać na starcie, bo nie będą spełniać kluczowych dla Ciebie kryteriów.

Teraz do omówienia pozostaje kwestia:

Gdzie szukać pracy?

Kiedyś szukanie pracy sprowadzało się to czasochłonnych aktywności typu codzienne przeglądanie gazet, regularne obserwowanie osiedlowych tablic z ogłoszeniami czy słupów ogłoszeniowych. Popularne były też bezpośrednie wizyty w siedzibach potencjalnych pracodawców i zostawianie im CV lub dzwonienie “na ślepo” do firm z wykorzystaniem danych zawartych w książkach telefonicznych.

Na szczęście obecnie istnieje szereg łatwiejszych i skuteczniejszych metod.

Uruchom swoje kontakty

Sięgnij do swojej sieci kontaktów. Zacznij od najbliższych Ci osób. Podpytaj, czy w ich aktualnym miejscu pracy są poszukiwani pracownicy o Twoim profilu zawodowym. Poproś, by rozeznały się w swoich kadrach, czy nie byłyby one zainteresowane rozmową z Tobą.

Wiele firm oferuje nagrody pieniężne w systemach poleceń nowych pracowników. Kwoty mogą być symboliczne, np. 500 zł, ale także sięgające wartości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Zwłaszcza, gdy pozyskanie kandydata jest trudne, bo jest niewiele osób na rynku o pożądanych kompetencjach i doświadczeniu.

Takie systemy poleceń stanowią dla już zatrudnionych w firmie pracowników motywację, by polecać swoich znajomych. Dlatego nie wstydź się prosić wprost o polecanie Twojego CV, bo i inni mogą na tym skorzystać. To już standardowa praktyka w firmach.

Podobnie przeanalizuj swoje dalsze kontakty np. w sieci znajomych w portalach społecznościowych. Zwłaszcza pod kątem zatrudnienia w firmach, w których praca Ciebie interesuje.

Portale z ofertami pracy

Szukanie pracy w internecie z pozoru jest czynnością prostą. Jednak mnogość różnych portali pracowych z ogłoszeniami sprawia, że dla wielu kandydatów szukanie pracy przez internet staje się mozolnym zajęciem.

Poszukiwanie pracy przez internet warto rozpocząć od największych serwisów z ogłoszeniami: pracuj.pl, praca.pl, infopraca.pl, indeed.com, gumtree.pl, jobs.pl, gratka.pl. Część z nich oferuje opcję stworzenia swojego wirtualnego CV, dzięki czemu potencjalni pracodawcy też mogą wyszukać odpowiednich kandydatów i odezwać się do nich bezpośrednio z ofertą.

Można też sięgnąć do tzw. agregatorów ofert pracy, które pobierają dane o ofertach z różnych portali ogłoszeniowych i w ten sposób umożliwiają przeglądanie ich w jednym miejscu.

Taką przeglądarką ofert pracy jest np. Jooble. Gromadzi ona oferty z ponad 4825 stron z ogłoszeniami o pracę publikowanymi w Polsce!

Jeśli posiadasz konta na kilku portalach pracowych, sprawdź, czy oferują one funkcję alertów mailowych. Wskazujesz jej kryteria dotyczące ofert pracy, które Ciebie interesują (tu się przyda wcześniej przygotowana przez Ciebie tabela z listą kryteriów) i np. ustawiasz, że raz w tygodniu chcesz otrzymasz spis ogłoszeń spełniających Twoje wytyczne.

Napisz na LinkedIn, że szukasz pracy

Kiedyś wielką popularnością cieszyły się tzw. media społecznościowe dla profesjonalistów typu Goldenline czy Xing. Obecnie prym wśród nich niezaprzeczalnie wiedzie LInkedIn.

To już nie tylko portal, na którym możesz zaprezentować swój profil zawodowy. Czyli m.in. osiągnięcia, prowadzoną działalność i oferowane usługi, historię zawodową, posiadane kompetencje, odbyte szkolenia. To także gigantyczna, globalna tablica ogłoszeń o pracę i system łączenia HRowców z kandydatami.

Za pomocą zaznaczenia jednej opcji można ogłosić całemu światu, że jest się gotowym na podjęcie nowych wyzwań zawodowych. Jeśli Twój profil na tym portalu jest odpowiednio uzupełniony, możesz spodziewać się, że dostaniesz dużo ciekawych, skrojonych na miarę ofert pracy od head hunterów.

Bardzo skuteczne jest także napisanie wprost w sekcji aktualności, że szukasz pracy. Wymienienie, czego oczekujesz, co oferujesz i że prosisz o polecenia. Ta metoda sprawdza się bardzo dobrze i stanowi najszybszy sposób pozyskiwania kontaktów na LinkedIn.

Branżowe targi pracy

Wielu czołowych pracodawców współorganizuje branżowe targi pracy. Są to zwykle całodniowe spotkania przeplatane różnymi panelami dyskusyjnymi, symulacjami rozmów o pracę, wykładami i pokazami.

Podczas targów możesz także odwiedzić stanowiska poszczególnych firm i dowiedzieć się, na jakie wakaty aktualnie rekrutują. To dobra okazja do lepszego poznania profilu firmy, która Ciebie interesuje, porozmawiania z jej pracownikami, jak wygląda ich praca na co dzień.

Takie targi przeważnie dotyczą konkretnych branż, ale nie tylko. Wymienię tu choćby Dni Kariery czy Career EXPO. Jednym z największych wydarzeń tego typu, które cyklicznie odbywają się w całej Polsce, jest Jobicon.

Powiatowe Urzędy Pracy i agencje pośrednictwa pracy

Popularne PUPy ( 😉 ) to nie tylko instytucje, które prowadzą badania i analizy o stanie rynku pracy. Są także punktami, w których możesz znaleźć oferty pracy. PUPy pośredniczą w znalezieniu nowego zatrudnienia, jeśli zarejestrujesz się w ich jako osoba bezrobotna.

Co też może się okazać dla Ciebie ciekawe, możesz skorzystać dzięki nim z licznych szkoleń i kursów zawodowych, dzięki którym podniesiesz swoje kwalifikacje i zwiększysz swoje szanse na rynku pracy. Są one dofinansowywane lub darmowe, jeśli projekt szkoleń jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

Kolejnym plusem wizyty w PUPie może okazać się dla Ciebie skorzystanie z konsultacji u doradcy zawodowego. Osoba taka może pomóc Ci określić Twoje mocne i słabe strony i zasugeruje odpowiednie wakaty czy kursy.

Rząd prowadzi centralny portal ze spisem wszystkich Powiatowych Urzędów Pracy i publicznych służb zatrudnienia pod adresem: https://psz.praca.gov.pl/

Mam nadzieję, że uzbrojona w powyższe wskazówki, wiesz już, jak znaleźć pracę odpowiednią dla Ciebie i zaczniesz bezboleśnie poszukiwania nowej pracy. Będziesz wiedziała nie tylko, gdzie i jak jej szukać, ale także jak się do całego procesu poszukiwań przygotować, by znaleźć pracę stworzoną dla Ciebie. Tak, byś mogła się w niej rozwijać i czuć satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Powodzenia!

Kariera dla pań - poradnik - sprawdź centy w księgarniach!
Podobał Ci się ten wpis? Uważasz go za przydatny?
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi!
Możesz też polubić Kobiece Finanse na Facebooku,
zaobserwować mnie na Instagramie lub śledzić na Twitterze!
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami,
ciekawostkami, wartymi odnotowania wydarzeniami i poradami 🙂

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

12 komentarzy do “Od czego zacząć szukanie pracy i jak znaleźć pracę, która będzie dla nas odpowiednia?”

    • Cześć blogierka – branża branży nierówna, w niektórych łatwiej znaleźć pracę, bo są niszowe i brakuje w nich specjalistów lub jest duży popyt na pewne usługi, w innych trudniej. Niemniej warto próbować różnych technik, dzięki którym się doskonalimy 🙂 Z ciekawości, na jakim etapie dochodzi u Ciebie do niepowodzenia w procesie rekrutacyjnym? Podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Jeśli tak, to warto umówić się z doradcą kariery na sesję symulacji takiej rozmowy, żeby mógł Ci powiedzieć, gdzie robisz błąd 🙂 Pozdrawiam!

      Odpowiedz
  1. Zgadzam się w 100% z tym, że zawsze należy zacząć od siebie. Praca musi przynosić satysfakcje i być dla nas czymś bliższym przyjemności, a nie przykrego obowiązku, dlatego zawsze należy przy wyborze kariery czy jej zmianie kierować się naszymi predyspozycjami. Dużo słyszałem od jednego z moich uczniów o teście Gallupa – muszę w końcu do niego podejść, warto? Osobiście skorzystałem z understandmyself.com, testu autorstwa min. ostatnimi czasy popularnego Jordana Petersona. Pomogło mi to uporządkować trochę moją wiedzę na temat samego siebie, aczkolwiek czuję pewien niedosyt, spodziewałem się czegoś więcej. Dzięki za ten wpis! 🙂

    Odpowiedz
    • O, teraz przypomniała mi się też jedna cenna rada właśnie pana Jordana Petersona. Poszukiwanie pracy warto również zacząć od swojego CV, jego zaktualizowania, napisania na nowo pod naszą wymarzoną pracę, a potem zastanowienia się również jakich umiejętności nam brakuje i spróbować nauczyć się ich. Należy również pamiętać, że nie zawsze “znany diabeł jest lepszy od nieznanego”. W większości przypadków jest odwrotnie!

      Odpowiedz
      • Cześć Paweł, dzięki za wskazanie na Jordana Petersona – muszę się bliżej zapoznać z jego dorobkiem. A to, co piszesz a propos “znanego i nieznanego diabła”, jest bardzo trafne! Pozdrawiam serdecznie 🙂

        Odpowiedz
  2. Danusiu, bardzo fajne zestawienie. Chyba rzeczywiscie najpierw warto poszukac wglebi samego siebie, zeby zrozumiec, co tak naprawde chcemy znalezc. Choc nadchodzace czasy byc moze beda sklaniac do szukania czegokolwiek, bo o prace bedzie coraz trudniej. Choc nawet w takiej sytuacji, czlowiekowi, ktory jest swiadomy swoich atutow i slabosci latwiej jest lepiej wypozycjonowac sie i przybrac wlasciwy (adekwatny) kierunek poszukiwan. Byc moze juz wkrotce poszukiwanie pracy bedzie chlebem powszednim coraz wiekszej liczby osob, wiec jak najbardziej to jest czas na przeanalizowanie swoich mocnych i slabych stron. Pozdrawiam serdecznie Beata Redzimska

    Odpowiedz
  3. Artykuł, mega pomocny, dzięki! Dodałabym jeszcze tylko informację o takich stronach jak Jober.pl czy Europa Jobs, które dają możliwość znalezienia pracy tymczasowej oraz wyjazdu za granicę.

    Odpowiedz
    • To bardzo przydatna wskazówka, dzięki za adresy! 🙂 Co prawda teraz, w dobie pandemii, możliwości wyjazdów zagranicznych są niewielkie, ale po powrocie do normalności, kto wie! To dla wielu osób ciekawa opcja.

      Odpowiedz
  4. Szczerze to wątpie żeby analiza SWOT pomogła komukolwiek w znalezieniu pracy. Sprawa jest prosta – szukasz oferty lub piszesz na maile do firm i wysyłasz CV. Komplikowanie tego procesu jest bez sensu. CV musi być zachęcające oczywiście, a potem to tylko kwestia sprzedania siebie na rozmowie.

    Odpowiedz
    • Analiza swoich mocnych stron i preferencji to nie jest komplikowanie procesu, tylko oszczędność czasu. Dzięki temu nie wysyłamy CV w odpowiedzi na oferty, które nie pasują do naszego profilu kompetencji, oczekiwań i zainteresowań. Prócz straty czasu takie wysyłanie CV na oślep, pójście w ilość zamiast jakość, rodzi frustrację, bo pomimo wielu wysłanych maili, tylko na kilka przychodzi jakakolwiek odpowiedź. Strata czasu i dla aplikującego, i dla rekrutera. Pozdrawiam 😉

      Odpowiedz

Dodaj komentarz