Konkurs Księgowi Przyszłości

Urlop, urlop i po urlopie… Zostały tylko miłe wspomnienia i opalenizna. W Alpach słoneczko daje czadu o tej porze roku! W najbliższym czasie postaram się sklecić podsumowanie finansowe całego przedsięwzięcia, bo wypoczynek w Alpach niestety do tanich nie należy, nawet jeśli się maksymalnie człowiek stara obciąć koszty. A tymczasem wraz z dzisiejszą notką daję Wam znać o ciekawym konkursie, który właśnie wystartował. Projekt, w ramach którego organizowany jest wspomniany konkurs, nosi nazwę Księgowi Przyszłości i ma na celu zmianę wizerunku księgowych, często postrzeganych jako ludzi staromodnych i zagrzebanych w stosach faktur, słowem: nudziarzy. Czy tak musi być? Organizatorzy przekonują, że nie.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej przedsięwzięcia, cała akcja “ocieplania wizerunku” zakrojona jest na szeroką skalę i obejmuje kilka równolegle prowadzonych działań:

Księgowi Przyszłości to profesjonaliści patrzący w przyszłość, poszerzający swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach branżowych. W pracy sięgają po nowoczesne rozwiązania, w tym oprogramowanie do księgowości on-line, dzięki czemu stają się doradcami potrafiącymi odnaleźć się w trudnych biznesowych sytuacjach. Już dzisiaj patrzą w przyszłość, by być gotowymi na wyzwania jutra. Wymaga tego od nich sama branża, w którą wpisane są nieustanne zmiany.

Projekt „Księgowi Przyszłości”, częścią którego jest portal ksiegowiprzyszlosci.pl, ma być miejscem spotkań takich właśnie osób: samodzielnych księgowych, pracowników biur rachunkowych i firm outsourcingowych. Został zadedykowany finansistom, którzy z jednej strony szukają aktualnych informacji o zmianach w przepisach dotyczących rachunkowości czy nowinkach technologicznych, komentarzy ekspertów, ofert pracy, a z drugiej strony chcą spotkać innych specjalistów i poznać ich, także od pozazawodowej strony.

Portal skierowany jest również do studentów kierunków ekonomicznych – przyszłych praktyków zawodu. Jako użytkownicy będą mieli szansę nie tylko uzupełnić akademicką wiedzę i praktyczne umiejętności, ale również współtworzyć portal, przedstawiając swój punkt widzenia na prezentowane zagadnienia.

Faktycznie, na stronie zamieszczono dużo branżowych artykułów i raportów, które mogą być pomocne wszystkim osobom działającym w księgowości lub tym, które dopiero planują rozpocząć swoją ścieżkę kariery w tym zawodzie. Projekt wspiera pokaźna grupa partnerów, m.in. takie portale internetowe, jak np. Kariera w Finansach, JOBS, Monster Polska; uczelnie wyższe, w tym m.in. Uniwersytety Ekonomiczne we Wrocławiu, w Katowicach, w Krakowie i Poznaniu, a także Wyższa Szkoła Handlowa w Warszawie; poza tym Związek Banków Polskich, Business Centre Club i wiele, wiele innych instytucji i organizacji. Lista jest długa i do znalezienia na stronie Księgowych Przyszłości, nie będę jej więc tutaj w całości przytaczać, dobór partnerów i patronów świadczy jednak niezbicie o wadze projektu.

Przejdźmy jednak do samego konkursu, na czym on polega i o co toczy się tak naprawdę gra.

Konkurs “Księgowi Przyszłości” jest organizowany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz producenta oprogramowania do zarządzania i księgowości enova, firmę Soneta Sp. z o.o.. Konkurs promuje wizerunek współczesnego księgowego, który inwestuje we własny rozwój i stale poszerza swoją wiedzę, tak by sprostać wymaganiom stawianym mu przez współczesny świat finansów i biznesu.

Aby wziąć udział w konkursie należy zebrać trzyosobową Drużynę Studencką bądź Zawodową (są więc dwie odrębne kategorie), zarejestrować się na stronie www.ksiegowiprzyszlosci.pl i wypełnić test online. Rejestracja trwa do 9 kwietnia tj. ostatniego dnia, w którym można wypełnić I test eliminacyjny, zostało więc stosunkowo niewiele czasu dla chętnych. Jeśli ktoś chciałby spróbować swych sił, to nie ma czasu na zastanawianie się, do dzieła! 🙂 Finał konkursu wraz z uroczystą galą połączoną z wręczeniem nagród odbędzie się w Warszawie, w Łazienkach Królewskich.

Konkurs podzielony jest na 3 etapy:

 1. Eliminacje:
  – I test eliminacyjny online (3-9.04.2014 r.)
  – II test eliminacyjny online (16-17.04.2014 r.)
 2. Półfinał:
  – test półfinałowy online (15-16.05.2014 r.)
 3. Finał:
  – finał konkursu przed publicznością i Jury (10.06.2014 r.)

Główną nagrodą w konkursie są egzotyczne wakacje marzeń – dla Drużyny Zawodowej voucher wycieczkowy o wartości 10 000 zł przypadający na każdego członka zwycięskiej drużyny (w sumie więc wartość nagrody opiewa na kwotę 30 000 zł), dla Drużyny Studenckiej natomiast voucher wycieczkowy o wartości 5 000 zł na osobę (15 000 zł w sumie). Przewidziano ponadto nagrody rzeczowe. To za zajęcie pierwszego miejsca, są oczywiście również miejsca drugie i trzecie na podium, których zdobywcy uhonorowani zostaną również nagrodami rzeczowymi. Nagrody te są naprawdę cenne, znaleźć wśród nich można tablety, smartfony, oprogramowanie komputerowe (oczywiście związane z księgowością 😉 ), książki i czasopisma.

Oprócz tego przewidziano dodatkową nagrodę dla firm, którą jest voucher w wysokości 16 000 zł na zakup licencji oprogramowania do zarządzania i księgowości enova/enova365, 5 letnia gwarancja oraz wdrożenie systemu w firmie. Pełny regulamin konkursu znaleźć można na stronie organizatorów.

Konkurs daje wszystkim księgowym szansę na pokazanie swojej wiedzy i umiejętności w emocjonującym współzawodnictwie. Czyniąc zadość digitalizacji, cyfryzacji i ekologii, konkurs w większości będzie odbywał się online. W związku z jego ogólnopolskim charakterem, chcieliśmy, aby każdy uczestnik, niezależnie od miejsca zamieszkania, miał równe szanse. Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie parytetu regionalnego, zgodnie z którym  do półfinału i finału będą przechodziły najlepsze drużyny z 6 wyodrębnionych przez nas regionów Polski – wyjaśnia Jadwiga Wojtas, dyrektor ds. produkcji i rozwoju systemu enova z firmy Soneta Sp. z o.o, członek Rady Programowej Konkursu.

Zainteresowanych zachęcam do spróbowania swoich sił – nic nie stracicie, a możecie dużo zyskać! Jeśli wciąż macie wątpliwości, czy jest to na pewno konkurs dla Was lub obawiacie się, że nie sprostacie wymaganiom, sprawdźcie się w niezobowiązującym, przykładowym teście, jaki organizatorzy udostępnili na swojej stronie. Trzymam kciuki za powodzenie 🙂

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

1 komentarz do “Konkurs Księgowi Przyszłości”

 1. Bardzo fajny konkurs, w którym naprawdę warto wziąć udział. Szkoda, że za moich czasów studenckich nie miałam okazji brać udziału w takim konkursie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz