Konta bankowe dla młodzieży

Dawno, dawno temu, rodzice wręczali swoim pociechom świnki skarbonki, by nauczyć je gospodarności i obchodzenia się z pieniędzmi. Dziś rodzice wyręczają się produktami bankowymi skierowanymi do ludzi młodych. Stawiają na dobre, bankowe konto dla nastolatka. W wielu przypadkach wystarczy, że latorośl ukończy 13 lat, by móc otworzyć jej rachunek osobisty. W wielu bankach znaleźć można oferty mające w zamyśle spełnić potrzeby młodych ludzi. I nie bez powodu – to w końcu ich potencjalni stali klienci, zwłaszcza, że “produkty młodzieżowe” często po osiągnięciu przez ich posiadaczy określonego w umowie wieku automatycznie przechodzą w konta “standardowe”.

Poniżej znajdziecie konta, które wzięłam pod lupę. W tego typu produktach użytkownicy zazwyczaj są zwolnieni z opłat za prowadzenie rachunków wraz z dołączoną do nich kartą. Znaleźć można jednak pewne ograniczenia, np. nie można z takich kont zrobić rachunków wspólnych, czy nie przysługuje na nich debet.

Zestawienia nie traktujcie jako rankingu, kolejność opisywanych produktów jest przypadkowa. Mam nadzieję, że ułatwi Wam ono dokonać trafnego wyboru, jeśli jesteście akurat w trakcie poszukiwania konta młodzieżowego.

UWAGA. W tym wpisie znajdziesz linki afiliacyjne 🙂
Gram w otwarte karty, dlatego już na początku zaznaczam, że w treści tego wpisu znajdziesz kilka linków z tzw. programów partnerskich. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się za ich pośrednictwem skorzystać z usług danego dostawcy, mam szansę na otrzymanie od tego dostawcy prowizji. Nie oznacza to, że wpis, który czytasz, jest sponsorowany. Od nikogo nie otrzymałam wynagrodzenia za jego przygotowanie. Polecam po prostu to, co moim zdaniem jest warte zainteresowania, sprawdzone i najzwyklej w świecie ułatwia życie. Jeśli zechcesz skorzystać z tych linków, będzie mi niezmiernie miło - w jakiś sposób zwróci mi się trud, jaki włożyłam w napisanie artykułu.

Życzę pożytecznej lektury!

Czy założenie młodzieżowego konta bankowego to dobry pomysł? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze konta dla młodzieży szkolnej lub studenta? Jak znaleźć atrakcyjne konto dla studentów i młodzieży? Sprawdź na blogu Kobiece Finanse! #blog #kobiecefinanse #młodzież #dorastanie #dzieci #rodzice #porównanie #bank #finanse #finanseosobiste #finanserodzinne #pieniądze #kontobankowe #poradnik #porady #ciekawe #pomoc #oferty

Konto < 20 w BZ WBK

Łezka mi się w oku kręci na wspomnienie starej oferty tego banku – konta i karty < 30. “Przejechałam” na nim praktycznie końcówkę liceum i całe studia 🙂 ale cóż, oferta skrojona na studentów wiele, wiele miesięcy temu została wycofana, a w jej miejsce pojawił się produkt dla młodszych odbiorców.

W ofercie Banku Zachodniego WBK znalazło się konto dedykowane dla nastolatków w przedziale wiekowym 13-20 lat. Po skończeniu 20 lat Konto <20 przekształcone zostaje w Konto Godne Polecenia. Do tego czasu konto nie może być rachunkiem wspólnym.

Konto dla nastolatka i wydawana do niego karta MasterCard<20 są darmowe. Wydanie duplikatu karty również jest bezpłatne, co stanowi fakt godny odnotowania. Bank nie pobiera także opłat za pozostałe udogodnienia, np. wypłaty kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie, smsKody do potwierdzenia przelewów internetowych, przelewy złożone w placówce BZ WBK w systemie ELIXIR, przewalutowanie transakcji zagranicznej, a nawet przelew w systemie SORBNET. Tradycjonaliści preferujący drukowane wersje wyciągów też mogą spać spokojnie – czy zechcemy otrzymać wyciąg raz w miesiącu, czy też częściej, nie zapłacimy z tego tytułu ani grosza.

Konto objęte jest specjalnym oprocentowaniem wynoszącym 3% w skali roku do kwoty 3000 zł, pełni więc w pewnym stopniu również rolę konta oszczędnościowego (a przynajmniej ma zachęcać do tego, by nie wydawać od razu całego kieszonkowego 😉 ). Na koncie nie można zaciągnąć debetu.

Ciekawostką jest również to, że bank do końca września 2016 prowadzi dla użytkowników konta specjalną promocję:  zwrot 10% za wydatki realizowane kartą na bilety do kina i teatru (z ograniczeniem do kwoty 50 zł miesięcznie) w ramach promocji “Nagroda 10% na karcie MasterCard <20”. Weryfikacja transakcji bezgotówkowych następuje w terminie do 30 każdego dnia miesiąca, w którym zostały dokonane płatności w kinach i teatrach. Nagroda jest przekazywana na rachunek uczestnika do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu spełnienia warunków.

izzyKonto w mBanku

Podobnie, jak w przypadku konta w BZ WBK, konto w mBanku przeznaczone jest dla osób, które ukończyły 13 lat – jest to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy z oprocentowaniem 0,70% w skali roku. Prowadzenie rachunku i dołączonej do niego karty jest darmowe. Przy czym VISA izzyKarta do ukończenia 18 roku życia. Później opłata miesięczna za jej prowadzenie wynosi 4 zł, chyba że posiadacz karty dokona nią dowolną liczbę transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę min. 100 zł w danym miesiącu kalendarzowym. Gdy użytkownik konta dla nastolatka ukończy 18 rok życia, ma do wyboru dwa rozwiązania. Jeśli chce dalej zostać z kontem w mBanku, może zamknąć rachunek izzyKONTO i otworzyć eKONTO lub otworzyć eKONTO, pozostawiając rachunek izzyKONTO.

Przy wybieraniu pieniędzy z obcych bankomatów nie ma tylu udogodnień, jak w BZ WBK. Owszem, wypłaty są darmowe z  bankomatów sieci Euronet, Planet Cash oraz BZ WBK na terenie Polski, w pozostałych bankomatach krajowych prowizje wynoszą 3% (min. 5,00 zł i max. 9,00 zł). Od wypłat gotówki w bankomatach za granicą naliczane jest min. 9 zł! Także przewalutowanie nie jest za darmo: w przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki dokonywanych kartami, mBank pobiera prowizję w wysokości 5,9% od wartości transakcji. Opłata za wydanie duplikatu karty to 15,00 zł – moim zdaniem jest ona zdecydowanie zbyt wysoka.

Bank kusi za to rabatami w 50 szkołach językowych w całej Polsce przy płatnościach kartą oraz 10% zniżki na bilety do kina w sieci Cinema City.

1 Konto w Credit Agricole

1 Konto przeznaczone jest dla osób w wieku 18-27 lat. Po ukończeniu przez posiadacza 27 roku życia, rachunek przekształci się automatycznie w Konto PROSTO oszczędzające PLUS, które z kolei do 30 roku życia uzytkownika prowadzone jest bezpłatnie od 1000 zł miesięcznych wpływów (i lepiej tego pilnować – miesięczna opłata za prowadzenie konta wynosi 9,90 zł…).

W ofercie od Credit Agricole możemy się cieszyć brakiem opłat za kartę do konta, jeśli w ciągu miesiąca przeprowadzimy przynajmniej jedną transakcję na minimum 1 zł. W przeciwnym wypadku bank pobierze opłatę 2,90 zł. Z karty do 1 Konta możemy bezpłatnie korzystać w bankomatach sieci Euronet i BZ WBK na terenie całego kraju, wypłaty z innych banków pociągają za sobą prowizję w wysokości 5 zł. Wypłata gotówki z bankomatów za granicą to 5,50 zł prowizji za pojedynczą wypłatę. Można także skorzystać z opcji comiesięcznej opłaty w wysokości 6 zł za możliwość wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce bez prowizji. Wydanie duplikatu karty jest darmowe.

W przeciwieństwie do pozostałych opisanych kont, w przypadku 1 Konta możemy zrobić na koncie debet dzięki usłudze Indywidualna Linia Kredytowa. Limit ustalany jest indywidualnie, maksymalna jego wartość to 50 000 zł.

Dla chętnych do konta dołączona jest usługa CAsaver. Jest to opcja oszczędzania dla zapominalskich i osób ze słabą motywacją do oszczędzania – pozwala bowiem odłożyć niewielkie kwoty przy okazji robienia codziennych zakupów. Wydatki, za które płacimy kartą, bank zaokrągla w górę. Należy ustalić, czy zaokrąglenia mają być do 0,50 zł, 1 zł czy 5 zł. Środki z każdej takiej nadwyżki trafiają na bezpłatny rachunek oszczędnościowy. Rachunek Oszczędzam może być zarówno z kwartalną, jak i z dzienną kapitalizacją odsetek.

Za aktywne korzystanie z konta dla nastolatka można otrzymać do 350 zł premii. 50 zł trafia do naszej kieszeni po zapewnieniu wpływów na konto na kwotę min. 500 zł w pierwszym miesiącu użytkowania, a do 300 zł otrzymamy za płacenie za zakupy kartą w ramach usługi CAsaver. Promocja trwa do 31 maja 2016 włącznie.

Poza tym jako posiadacze 1 Konta uzyskujemy bezpłatny dostęp do Klubu Rabatowego Banku Credit Agricole, w ramach którego oferowane są stałe rabaty nawet do 55% w ponad 10 000 miejsc w Polsce oraz w sklepach internetowych.

Konto dla Młodych w PKO BP

Konto dla Młodych przeznaczone jest dla osób w wieku 18-26 lat. Potem konto dla nastolatka zostaje automatycznie przekształcone w PKO Konto za Zero z zachowaniem numeru konta, jego historii i danych dostępowych. Prowadzenie konta jest darmowe, nie ma wymogu comiesięcznej wpłaty określonej kwoty na rachunek bankowy.

PKO przewidziało dopuszczalne saldo debetowe na rachunku z limitem do 500 zł – alternatywnie można wybrać kredyt odnawialny z limitem do maksymalnie 100 000 zł.

Wypłaty gotówkowe w oddziale banku PKO BP, w bankomatach banku PKO BP na terenie kraju, a także poza jego granicami nie kosztują nic. Podobnie wypłaty z bankomatów innych sieci bankowych. Nie ma możliwości przewalutowania operacji dokonanej kartą w walucie innej niż waluta polska.

Karta do konta – PKO Ekspres – jest darmowa pod warunkiem, że dokonano nią minimum 5 operacji bezgotówkowych. W przeciwnym razie pobierane są następujące potrącenia:

 • 1,00 zł – gdy dokonano 4 transakcji bezgotówkowych
 • 2,00 zł – gdy dokonano 3 operacje bezgotówkowe
 • 3,00 zł – gdy dokonano 2 płatności kartą
 • 4,00 zł – gdy dokonano 1 taką płatność
 • 5,00 zł – gdy nie dokonano żadnych płatności z użyciem karty.

Pomysłodawcy tego produktu także pomyśleli o opcji oszczędzania dla młodych ludzi, udostępniając im usługę autooszczędzania. Posiadacz konta może wskazać, od jakiego typu transakcji powinna być odłożona “cegiełka” na rachunek oszczędnościowy, np. na Konto Oszczędnościowe Plus.

Można wybrać jeden spośród trzech sposobów zasilania oszczędności:

 • przelew stałej kwoty od każdorazowej transakcji – np. 5 zł
 • przelew procentowej wartości po każdorazowej transakcji – np. 5%
 • przelew końcówki kwoty zaokrąglonej do pełnych złotych od każdorazowej transakcji

Poza powyższą ofertą bank PKO BP ma jeszcze w zanadrzu konto skierowane dla osób w przedziale wiekowym 13-18 lat, tzw. Konto Pierwsze. Aby podpisać umowę o otwarcie tego konta dla nastolatka, wystarczy przyjść z rodzicem lub opiekunem prawnym do dowolnej placówki PKO Banku Polskiego. W zakresie podstawowych operacji na koncie i z wykorzystaniem karty warunki dla obu kont są zbliżone, z tym, że obsługa karty do Pierwszego Konta jest bezpłatna, gdy dokonano min. 2 operacji bezgotówkowych. W pozostałych przypadkach pobierana jest opłata 3,90 zł. Posiadacze tego konta nie mają także możliwości zrobienia na nim debetu.

W przypadku Pierwszego Konta obowiązują preferencyjne warunki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – jeżeli jeden z rodziców zawrze umowę rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w okresie od dnia 01 września 2014 r. do dnia 31 sierpnia 2016 r., to opłata za konto dziecka będzie darmowa od dnia 01 września 2014 r. do dnia 31 sierpnia 2017 r.

Oba konta nie są możliwe do zmiany z konta indywidualnego na wspólne.

Konto 360 JUNIOR i STUDENT w Banku Millennium

Opcję dla osób młodych oferuje również Bank Millennium. Konto dla nastolatka występuje w nim w 2 wariantach, tzw. Konto 360 JUNIOR oraz 360 STUDENT. Więcej o “standardowym” koncie 360 pisałam tutaj. Pierwsze konto jest skierowane do osób powyżej 13. roku życia, drugie – dla tych między 18 a 26 rokiem życia. Po ukończeniu 18 i 26 roku życia posiadacze obu rachunków muszą w terminie 3 miesięcy dokonać zmiany ROR na inny z oferty Banku – inaczej Bank może sam zmienić je na zwykłe konto 360.

Za kartę do konta dla nastolatka bank nie pobierze opłat miesięcznych w wysokości 4 zł, jeśli regularnie wykonywane będą nią transakcje bezgotówkowe. Tzn. opłata nie jest naliczana, gdy w poprzednim miesiącu kalendarzowym została dokonana i zaksięgowana przynajmniej jedna taka płatność. Podobnie, jeśli chcemy wybrać na terenie kraju pieniądze z bankomatów BZ WBK i Planet Cash – inaczej zapłacimy 1 zł. W przypadku wypłat w innych bankomatach w Polsce – 5 zł. Za granicą z tym warunkiem też trzeba się pilnować, w przeciwnym razie w bankomatach akceptujących kartę za granicą naliczona zostanie nam prowizja min. 9 zł.

Przy przeliczeniach walutowych w przypadku transakcji dokonanych w walutach obcych bank pobierze marżę wynoszącą 2%.

Natomiast jeśli będziemy chcieli otrzymać duplikat karty, np. z powodu jej uszkodzenia, zapłacimy aż 20 zł! Dziwne, że w takiej sytuacji od młodej osoby żąda się aż takiej opłaty.

Do 04.07.2016 konto 360 Student można otworzyć w specjalnej promocji “Zyskaj 360”. Płacąc kartą dołączoną do konta i BLIKIEM można odebrać do 60 zł premii miesięcznie przez pół roku, w sumie do 360 zł: 2% premii przy płatności kartą (do 30 zł miesięcznie) oraz 5% premii za płatności BLIKIEM (też maksymalnie do 30 zł miesięcznie).

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

6 komentarzy do “Konta bankowe dla młodzieży”

 1. Dla mnie najfajniejsze jest konto w Credit Agricole. Szkoda tylko, że nie mogą go założyć osoby przed 18. rokiem życia. Ja pamiętam, że jak chodziłem do szkoły to miałem to konto w PKO BP bo mama miała tam też konto. Po 18nastce zamknąłem i otworzyłem w mBanku i tak mam do dziś, ale te promocje bankowe skłaniają człowieka do zakładania kont w innych bankach. Zastanawiam się, czy jak człowiek pozakłada tyle rachunków, czy w końcu taki bank nie wprowadzi dodatkowych opłat a ja się obudzę z ręką nocniku. Na wiele kont nie wchodzę już bo założyłem je tylko dla promocji, nawet nie pamiętam hasła…

  Odpowiedz
 2. Trzeba przyznać, że oferta Konta 360 w banku Millennium jest bardzo korzystna. Ja posiadam to konto w wersji standard. Co prawda w przypadku braku comiesięcznych wpływów na konto w kwocie min. 1000 zł i nie wykonaniu jednej transakcji kartą bank pobiera 15 zł, ale ja osobiście nie miałam jeszcze takiej sytuacji. Warunki do spełnienia są proste, więc tylko zapominalscy muszą płacić 🙂

  Odpowiedz
 3. Mnie się zawsze wydawało, że konto w BZWBK jest najlepsze zakładałam jeszcze w ofercie <30, ale teraz wprowadzili wiele nowych opłat za prowadzenie, za przelewy, za sms kody więc trochę to negatywnie wpłynęło. Owszem mają świetną bankowość elektroniczną.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz