Kontrakty terminowe bez tajemnic – relacja z konferencji we Wrocławiu

4 listopada w Hotelu Mercure we Wrocławiu odbyły się kolejne bezpłatne warsztaty “Kontrakty terminowe bez tajemnic” prowadzone w ramach cyklu szkoleń Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych. Mimo że to już któreś z kolei spotkanie tego typu poświęcone kontraktom terminowym, miałam przyjemność brać w nim udział po raz pierwszy. Spotkania organizowane są w różnych miastach (najbliższe 13 listopada w Olsztynie i 3 grudnia w Białymstoku!), więc wypatrujcie, czy i u Was przypadkiem nie są jakieś planowane w najbliższym czasie. Moim zdaniem warto zajrzeć na taką konferencję, tym bardziej, że udział w niej jest całkowicie darmowy!

Rzućmy okiem na to, jaki był plan warsztatów:

Agenda spotkania “Kontrakty terminowe bez tajemnic”

17:30 – Rejestracja uczestników
18:00 – Wprowadzenie – przedstawiciel GPW i DM PKO Banku Polskiego
18:10 – Kontrakty terminowe – informacje podstawowe

 • ABC kontraktów terminowych
 • Podstawowe definicje i informacje o kontraktach indeksowych, akcyjnych i walutowych
 • Zasady obrotu kontraktami terminowymi
 • Depozyty zabezpieczające – czym są, jak działają
 • Omówienie spekulacji i hedgingu z wykorzystaniem kontraktów
 • Ryzyko w inwestowania w kontrakty terminowe. Przedstawienie platformy demo GPWtr@der

19:10 – Razem możemy więcej – prezentacja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
19:20 – Przerwa kawowa
19:40 – Kontrakty terminowe w praktyce oraz bieżąca sytuacja na rynku giełdowym

 • Kontrakty terminowe – analiza bieżących przykładów
 • Kontrakty na wykresie
 • Analiza techniczna na przykładach wybranych spółek notowanych na GPW
 • Analiza techniczna spółek na życzenie uczestników spotkania

20:40 – Zakończenie spotkania

Przebieg spotkania “Kontrakty terminowe bez tajemnic”

Jak to na tego typu imprezach bywa, całość rozpoczęła się z poślizgiem. Nie odnotowałam, z jak dużym konkretnie, ale na pewno wynosił on coś koło 15-20 minut. Spowodowane to było głównie stale napływającymi do sali gośćmi – okazało się, że trzeba było podostawiać krzesła. Nie była to jednak wina organizatora, bo miejsc wcale nie było mniej od uczestników. Po prostu niektórzy rozsiadali się jak szlachta 😉 i rozkładali swoje rzeczy na sąsiednich krzesełkach – co wyglądało, jakby te miejsca były pozajmowane… Na szczęście sytuację udało się opanować i rozpoczęto szkolenie.

Konferencja kontrakty terminowe bez tajemnic - początek
Rozpoczęcie warsztatów. Przedział wiekowy uczestników był bardzo zróżnicowany.

Spotkanie zostało tak poprowadzone, by zarówno nowicjusze, jak i “starzy wyjadacze” znaleźli coś dla siebie. I tak obok zupełnie podstawowych zagadnień pojawiło się również sporo wskazówek, jak inwestować efektywnie. Nie zabrakło również rozmów o aktualnej sytuacji na giełdzie – jej genezie i prognozach. Ta część bardzo zaangażowała publiczność. Pojawiały się liczne pytania, wątpliwości, prośby o analizę konkretnych spółek – do tego stopnia, że spotkanie przeciągnęło się o godzinę!

Dla osób początkujących szczególnie pomocne było na pewno wyjaśnienie idei kontraktów terminowych na konkretnych przykładach. Znalazło się miejsce na uzupełnianie tabelek, obliczenia, prowokacyjne pytania, które miały sprawdzić, na ile publiczność słucha uważnie i notuje.

Tal więc oprócz wiedzy teoretycznej istniała możliwość przyjrzenia się aspektom praktycznym kontaktów terminowych oraz modelom inwestycyjnym, w tym w formie symulacji inwestowania. Doszło do współzawodnictwa między 3 ochotnikami z widowni, którzy w zależności od prezentowanej na wyświetlaczu sytuacji mieli zdecydować, czy kupują, sprzedają, czy trzymają kontrakty. Było “śmieszno i straszno”, gra trzymała w napięciu i spodobała się uczestnikom. Zwieńczeniem rywalizacji była nagroda, chociaż nie wiem, co wchodziło w skład paczki – zwycięzca się nie pochwalił 😉

Ogółem, organizator był bardzo hojny. Oprócz nagrody we wspomnianej grze, na samym końcu spotkania losowano upominki wśród uczestników – głowy nie dam za dokładną liczbę, ale kilkanaście osób odczytali! Poza tym każdy uczestnik otrzymał własny folder z materiałami szkoleniowymi, notesem i długopisem. Do plusów należy doliczyć też poczęstunek w trakcie przerwy (kanapki, ciastka, kawa, herbata).

KOntrakty terminowe - materiały szkoleniowe
Każdy uczestnik otrzymał “zestaw startowy” z materiałami szkoleniowymi

Jak ogółem oceniam konferencję?

Czy mam jakieś ale? Niewielkie:

 • klimatyzacja zdawała się szwankować… Na sali było piekielnie duszno,
 • niektórzy uczestnicy zapomnieli, że na takich spotkaniach wypada wyciszyć telefon… 😉
 • spodziewałam się więcej konkretów dotyczących platformy GPWTr@der,
 • prezentacja SII przeleciała jak burza – nie wiem, czy wszyscy nadążyli za jej tempem 🙂

Skoro już jesteśmy przy prezentacji SII… Przypomniano o bardzo ważnym i dużym wydarzeniu, które odbędzie się w listopadzie w Zakopanem – o konferencji Profesjonalny Inwestor 2014!

Konferencja Profesjonalny Inwestor 2014
Źródło: www.sii.org.pl

Oczywiście nie może mnie zabraknąć na tym wydarzeniu. Tak więc już niedługo pakuję się i wyjeżdżam w siną dal! 🙂 Spodziewajcie się porządnej relacji z tego wydarzenia, na pewno też zabiorę ze sobą aparat, by Was uraczyć nie tylko zdjęciami z imprezy – ale także zdjęciami zakopiańskich krajobrazów! Będzie co podziwiać 🙂

Podobał Ci się ten wpis? Uważasz go za przydatny? Chcesz mnie wesprzeć?
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi!
Nieco niżej znajdziesz przyciski do udostępniania artykułu w różnych serwisach internetowych. Dla Ciebie to jeden klik, który trwa chwilę, a dla mnie szansa na dotarcie z wartościowymi treściami do nowych odbiorców 🙂 DZIĘKUJĘ!

Zapraszam Cię też do polubienia bloga Kobiece Finanse na Facebooku oraz śledzenia go na Twitterze lub obserwowania na Instagramie. Jestem również obecna na platformie Pinterest.

Najbardziej zachęcam jednak do zapisania się na mój newsletter. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami, ciekawostkami, wartymi odnotowania wydarzeniami i poradami 🙂

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

5 komentarzy do “Kontrakty terminowe bez tajemnic – relacja z konferencji we Wrocławiu”

 1. no i ja się właśnie muszę kiedyś wybrać na taką porządną konferencję, ale nigdy nie pasują mi terminy… 🙂 w takim razie skoro Ty jedziesz, napykaj tam sporo zdjęć to przynajmniej w taki sposób tam będę 🙂 czekam na relacje i pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 2. Byłem tam i uważam, że zostało to całkiem przyzwoicie przygotowane. Na pewno osoby, które przyszły w celu poznania pewnych faktów się nie zawiodły.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz