Najpierw płać sobie

Najpierw płać sobie

Niemal w tym samym czasie dwa duże ośrodki bankowe Meritum Bank oraz Citi Handlowy – przeprowadziły badania sposobów oszczędzania przez Polaków. Pomimo pewnych znacznych, procentowych rozbieżności, wniosek po prześledzeniu badań jest jeden. Polacy nie posiadają umiejętności oszczędzania, a jeśli już odkładają jakieś pieniądze, to bardzo nieufnie podchodzą do produktów bankowych. I odkładają do przysłowiowej skarpety, ze stratą dla samych siebie. Inflacja w końcu robi swoje.

O co chodzi z metodą najpierw płać sobie?

Sama dopiero jestem na początku drogi do mądrego oszczędzania. Przed paroma miesiącami zdecydowałam się odkładać stałą kwotę na konto oszczędnościowe, działając według zasady „najpierw płać sobie„. Czyli od razu po otrzymaniu wypłaty, określona suma idzie na rachunek oszczędnościowy, bez zmiłuj się. Nie czekam na koniec miesiąca z wykonaniem tej operacji z resztek, które ew. zostały na RORze. Co ciekawe, mimo tego zabiegu, od pewnego czasu na koncie pod koniec miesiąca i tak wychodzę na plus.

Aktualnie prowadzę trzy rachunki oszczędnościowe. Jeden służy mi za „fundusz emerytalny„, drugi za „fundusz awaryjny„. Nienaruszalny – środki do wypłaty wyłącznie na czarną godzinę. Z czego jeden otworzyłam w Deutsche Banku, z korzystnym, wysokim oprocentowaniem 6,1% przy saldzie do 10 000zł (dotychczas oprocentowanie wynosiło 8,1%). Wraz z podwyżką uruchomiłam też trzecią skarbonkę, w BGŻ Optima, gdzie jest to rachunek stricte na budowę wkładu własnego pod kupno mieszkania (za X lat ciułania…).

Przymiarki do budowania historii kredytowej

Powoli też przymierzam się do budowy swojej historii kredytowej. Pierwszym krokiem ku temu będzie wyrobienie karty kredytowej. Najprawdopodobniej w banku Millennium (z uwagi na ciekawe programy lojalnościowe i rabatowe) lub moim starym banku BZ WBK. Jako że jestem ich stałym, wieloletnim klientem, oferują całkiem niezłe warunki (o ile do tego czasu nie zlikwiduję u nich konta).

Podziel się:

2 komentarze do wpisu „Najpierw płać sobie”

  1. Jak by nie było, metoda „najpierw płać sobie” jest najskuteczniejszą techniką gromadzenia oszczędności. Prosta w zastosowaniu, można ją całkowicie zautymatyzować i zbierać kapitał bez myślenia o tym i kombinowania. Sam też stosuję i polecam również swoim czytelnikom.

Dodaj komentarz