Pieniądze w związku to dość skomplikowany temat. Wiąże się z nim pytanie, czy wspólne konto bankowe to dobry pomysł. Czy w ogóle po ślubie konieczny jest wspólny rachunek? Jakie są plusy i minusy wspólnego konta małżeńskiego? Czy można prowadzić wspólne konto, będąc parą bez ślubu? Na te i kilka innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tym wpisie. Postaram się też przybliżyć zasady obowiązujące przy tworzeniu sprawiedliwego modelu dzielenia środków pieniężnych między małżonkami, tak by każdy dokładał odpowiednią cegiełkę do wspólnego budżetu domowego i nie czuł się wykorzystywany przez drugą stronę lub uważał się za ciężar finansowy dla kochanej osoby.
Pieniądze w związku – razem czy osobno?
Uważam, że każdy z nas potrzebuje pewnej przestrzeni, której nie dzieli z kimś innym, bezpieczny obszar tylko dla siebie. To samo dotyczy kwestii pieniędzy i odpowiedzi na pytanie, czy finansami w związku zarządzać razem czy osobno.
Każdy ma pełne prawo do finansowej niezależności i prywatności, nawet, jeśli powiedział sakramentalne “tak”. Powinnaś mieć własne pieniądze, z którymi mogłabyś robić, co ci się tylko spodoba. Takie samo prawo ma twój partner.
Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się prowadzić tylko jedno wspólne konto, wyłącznie oddzielne rachunki czy też wybierzecie model 2+1 (dwa konta indywidualne plus jedno na podstawowe, wspólne wydatki) zależy od was, musicie wspólnie zasiąść, przeanalizować wasze zarobki i koszty życia i wybrać najodpowiedniejszą opcję.
Czy rezygnować z indywidualnego rachunku po ustaleniu wspólnego konta bankowego?
Wiele kobiet po zawarciu małżeństwa rezygnuje z posiadania indywidualnego rachunku bankowego, oddając wszystkie kwestie finansowe w ręce męża. Jeśli obu stronom takie rozwiązanie odpowiada, a ty ufasz swojemu wybrankowi bezgranicznie, nie ma problemu.
Gorzej, jeśli Twój mąż wolałby, byś bardziej angażowała się w temat pieniędzy w małżeństwie i domowych wydatków, zabezpieczenia was na czas emerytury czy zabezpieczenia przyszłości waszych dzieci. Byś lepiej się orientowała, jakie co miesiąc musicie opłacać rachunki, gdzie i w jakiej wielkości, a nie żeby to wszystko było na jego głowie. Bo wtedy twoja ignorancja może go w najlepszym przypadku irytować.
Źle też, jeśli ty chciałabyś mieć większy wpływ na wasz wspólny budżet, ale jesteś od niego odsuwana. Jeszcze gorzej, jeśli spadnie na ciebie nieprzyjemne zdarzenie losowe.
Przypadki chodzą po ludziach, więc jeśli Twój mężczyzna trafi do szpitala i będziesz musiała opłacić jego drogie leczenie, straci pracę lub ciebie zostawi, możesz znaleźć się w dość nieciekawym położeniu, ujmując sprawę eufemistycznie.
Dlatego jestem przekonana, że każda kobieta powinna dążyć do niezależności finansowej. Takiej niezależności raczej nie zbudujesz, nie posiadając osobnego konta i nie angażując się w temat pieniędzy w związku.
Dla bezpieczeństwa finansowego własnego, dzieci i partnera lepiej być na bieżąco w kwestii wspólnych finansów. Pieniądze w związku to ważny temat i problemy w tym obszarze odbiją się na całej rodzinie.
Zalety i wady posiadania wspólnego konta w banku
Wspólne konto bankowe kusi przede wszystkim niskimi kosztami prowadzenia. Płaci się w końcu za jeden rachunek, nie za kilka. Każde z was może ustanowić swoich pełnomocników, ale jednocześnie w takim samym stopniu odpowiadacie za ich decyzje. Do wspólnego rachunku można poza tym przypisać kilka kart płatniczych, a także podłączyć subkonto dla dziecka. Tak więc płatności może dokonywać niezależnie kilka osób.
W tym miejscu pojawia się pierwszy problem, bo co, jeśli w tym samym momencie dwie osoby dokonywać będą płatności? Np. on płaci za benzynę, a ty za zakupy w sklepie, a na rachunku znajdować się będzie za mało środków? Nieświadomi transakcji drugiej połówki, możemy nieopatrznie przekroczyć limit i uruchomić debet, za który potrącane są dziennie spore odsetki. Albo w ogóle nie zapłacimy za nic.
Bywa też, że oszczędności wynikające z posiadania jednego rachunku w banku są iluzoryczne. Każda kolejna karta to dodatkowy wydatek i opłaty. Paradoksalnie więc, prowadzenie dwóch osobnych rachunków może wyjść nas taniej niż posiadanie jednego, wspólnego.
Trzeba być więc bardzo ostrożnym i porównać jak najwięcej ofert, by znaleźć coś odpowiedniego. Niektóre banki za prowadzenie jednego rachunku małżeńskiego oferują dodatkowe przywileje, np. zwolnienie z prowizji standardowo potrącanej za określone operacje (np. zwolnienie z opłat pobieranych za przelewy).
Wspólne konto bankowe często polepsza wiarygodność kredytową małżeństwa ubiegającego się o kredyt.
Dzieje się tak dlatego, że wspólny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to duża przejrzystość finansowa. Każdy z małżonków ma wgląd w przepływy pieniężne, gdzie i kiedy kto wybrał pieniądze, gdzie dokonywał płatności i kiedy. Ułatwia to planowanie nadchodzących wydatków.
Obowiązki wynikające z posiadania wspólnego konta bankowego
Prowadzenie wspólnego rachunku bankowego wiąże się z całkowitym zaufaniem, jakim darzycie wybranków waszych serc. Przede wszystkim dlatego, że wspólnie odpowiadacie za zobowiązania wynikłe z użytkowania konta.
W regulaminach bankowych znajdują się zastrzeżenia, że w sytuacjach konfliktowych, gdy małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w kwestii pieniędzy w związku i np. jeden z nich nie chce honorować decyzji lub dyspozycji podjętych przez drugiego, sprawy tego typu będą kierowane do sądu. Chodzi tu m.in. też o kwestie rozwodu, rozdzielności majątkowej.
Zastrzeżenia te znajdują też odzwierciedlenie w procesie przyznawania kredytu. Najczęściej banki wymagają, by podczas podpisywania umowy kredytowej obecny był współposiadacz konta i również swoim podpisem zagwarantował dostępne na koncie środki.
Aczkolwiek w przypadku kredytu hipotecznego, zgodnie z obowiązującym prawem, tak czy tak nie możemy go zaciągnąć bez zgody współmałżonka. W przypadku egzekucji komorniczej z zajęcia rachunku w banku, również oboje partnerów będzie miało zablokowany dostęp do pieniędzy zgromadzonych na nim.
Jak założyć wspólne konto bankowe?
Nie ma tutaj większej filozofii, procedury wyglądają tak samo, jak w przypadku zakładania konta indywidualnego. Banki umożliwiają otwarcie wspólnego rachunku bankowego go za pośrednictwem internetu, infolinii czy poprzez złożenie odpowiednich dokumentów osobiście w wybranym oddziale.
Każdy ze współwłaścicieli wraz ze złożeniem podpisu wyraża zgodę na przyznanie drugiej osobie takich samych praw do dysponowania zgromadzonymi środkami. Przeważnie warunkiem otwarcia takiego konta jest pełnoletność osób wnioskujących o otwarcie, ale też nie jest to regułą.
Nie zawsze jest tak, że musimy otwierać tego typu konto “od podstaw”. Jeden z małżonków może wydać polecenie ustanowienia współwłaściciela dotychczas indywidualnego konta.
Istnieje też opcja odwrotna, czyli zmiana konta wspólnego na indywidualne. Przy modyfikacji typu konta muszą być obecne obie zainteresowane strony. Sama procedura nie pociąga za sobą zmiany numeru rachunku.
Przy dokonywaniu tego typu zmian trzeba zwrócić szczególną uwagę na opłaty związane z transformacją konta. Te potrafią być znaczące, od 10 zł do nawet 30 zł. Niekiedy zdarza się nawet, że banki umożliwiają przejście w inny typ konta tylko w jedną stronę lub wcale. Warto więc się wcześniej dowiedzieć, by nie było rozczarowań.
A co, jeśli jesteście parą, ale jeszcze przed ślubem (bądź w ogóle takowego nie planujecie) i mimo to chcecie prowadzić wspólny rachunek bankowy? Bank nie powinien robić z tym większych problemów. Otwarcie takiego rachunku odbywa się jak dla małżeństwa.
Nie trzeba poza tym ustanawiać współwłasności, można też uzgodnić pełnomocnictwo na zasadach pełnego lub częściowego korzystania z rachunku na równych sobie zasadach.
Sprawiedliwy podział pieniędzy w związku – wspólne konto bankowe vs rachunki indywidualne
Jeśli razem z małżonkiem zdecydujecie się prowadzić oddzielne konta bankowe na wasze własne potrzeby, a do tego wspólny rachunek bankowy na podstawowe wydatki bytowe, dobrze by było, byście obrali strategię dzielenia środków pieniężnych.
Pierwszym sposobem jest wydanie dyspozycji przekazania dochodów na Wasze indywidualne rachunki bankowe. W dalszej kolejności zaś za pomocą zlecenia stałego przekazanie określonej z góry kwoty na konto wspólne.
Możliwe jest też odwrotne podejście. Tzn. najpierw wasze pensje trafiają na wspólne konto, a dopiero potem odciągnięcie z niego na wasze konta osobiste ustalone sumy.
Niezależnie od wybranego wyjścia, miejcie ciągle w pamięci wasz domowy budżet. Musicie go prowadzić, by wiedzieć, jak kształtują się u was kwotowo comiesięczne wydatki na podstawowe dobra, które dotyczą was obojga.
Ze wspólnego konta bankowego powinniście pokrywać następujące wydatki:
- opłaty mieszkaniowe: rachunki za wodę, gaz, prąd, TV, internet itd.; koszty napraw, zakupu sprzętu i mebli; spłata raty kredytowej/koszt wynajmu mieszkania;
- opłaty za żywność i chemię gospodarczą;
- opłaty związane z edukacją dzieci (zajęcia pozalekcyjne, podręczniki, kolonie itp.) i ich ogólnym utrzymaniem (wizyty u lekarza, leki, ubrania, zabawki)
- jeśli posiadacie wspólny samochód, to z tego konta naturalnie też pokrywacie opłaty z nim związane (kredyt, naprawy, ubezpieczenia)
To tylko kategorie przykładowe, tak naprawdę to, co wchodzi w skład waszych wspólnych wydatków, może znacząco się różnić od powyższej propozycji. Sami wiecie najlepiej, na co wydajecie pieniądze w związku. Dlatego musicie uzgodnić, co wspólnie finansujecie, by normalnie jako rodzina funkcjonować, a co z indywidualnych kont.
Na pewno nie może być tak, że ze wspólnego konta bankowego twój luby finansuje sobie obóz przetrwania bądź wieczorne oglądanie meczu z kolegami w pubie, a ty tygodniowy pobyt w ośrodku SPA czy nowy płaszcz.
Na takie wydatki każde z Was ma swoje własne, osobiste konto. Jedno drugiemu nie może robić zarzutów z powodu tego, co robi z pieniędzmi z osobistego konta. Bo, jak sama nazwa wskazuje, to już twoja sprawa, czy je mądrze zainwestujesz, czy roztrwonisz.
Pieniądze w związku – jaką kwotę umieszczać na wspólnym koncie bankowym?
I tutaj musicie dojść do porozumienia na drodze szczerego dialogu, niech pieniądze w związku nie będą tematem tabu. To pierwszy krok do niezadowolenia i poczucia krzywdy. A może i wielkiej awantury, która wybucha w niespodziewanym momencie.
Jeśli raz wypracowana strategia się nie sprawdzi, możecie przecież w każdym momencie ją zrewidować i zmienić. Np. regularnie raz na kwartał wróćcie do tematu wspólnego finansowania budżetu domowego i powiedzcie, co wam leży na wątrobie.
Uwzględniajcie swoje potrzeby tak, by żadne z Was nie musiało ekstremalnie zaciskać pasa. A tym samym odmawiać sobie np. posiadania jakiegoś hobby, podczas gdy druga strona szasta pieniędzmi w najlepsze.
Szczególnie, jeśli Ty zarabiasz na rękę 1,5 tys. zł, a on trzy razy tyle, to przeznaczanie co miesiąc 1 tys. zł na wspólne konto bankowe będzie nie tylko zabójcze dla twojego portfela, ale przede wszystkim psychiki. Może w tym wypadku zamiast dzielić koszty równo po połowie, umówcie się na wpłacanie na wspólny rachunek małżeński proporcjonalnej kwoty? Np. 30%, 60%, 90% wielkości wynagrodzenia każdego z was.
Pieniądze w związku i wspólne konto bankowe – Wasze doświadczenia
A wy, jakie macie strategie zarządzania finansami w związku? Macie jakieś sprawdzone sposoby? Posiadacie wspólne konto bankowe, czy jednak każde z was ma osobne? Jakie są wasze doświadczenia w prowadzeniu wspólnego rachunku bankowego?
Czy temat finansów jest w waszych związkach drażliwy i najczęściej kończy się kłótnią, czy też wręcz przeciwnie, nie macie najmniejszych oporów przed rozmawianiem o pieniądzach i zawsze się dogadujecie?
Podobał Ci się ten wpis? Uważasz go za przydatny? Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi! Możesz też polubić Kobiece Finanse na Facebooku, zaobserwować mnie na Instagramie lub śledzić na Twitterze! Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami, ciekawostkami, wartymi odnotowania wydarzeniami i poradami 🙂 |
---|
Bardzo ciekawy wpis, choć przyznam, że mam całkowicie odmienne zdanie. Jesteśmy 10 lat po ślubie i stopniowo dochodziliśmy do wniosku, że jesteśmy razem, więc nasze finanse są wspólne i o wszystkich wydatkach decydujemy wspólnie. Każde z nas miało osobny rachunek – teraz mamy wspólny. Ma to bardzo dobry wpływ na nasze małżeństwo, bo skłania do otwartych i szczerych rozmów na temat finansów. A skoro jesteśmy w stanie dogadać się w tej sprawie, to w każdej innej również. Serdecznie pozdrawiam 😉
Hej Marcin, witam na blogu i dziękuję za obszerny komentarz 🙂 Świetnie, że dogadujecie się z żoną w kwestiach finansowych, Twoja sytuacja potwierdza, że każda para indywidualnie musi wypracować sobie własny sposób postępowania z pieniędzmi, ważne, by obie strony były z wybranego rozwiązania zadowolone. Pozdrawiam, dd.
Wiesz co – artykuł świetny, ale jego najlepszym podsumowaniem jest demotywator, który dałaś – tak jest właśnie u mnie 😛
Haha, no cóż, jeśli Tobie taki układ odpowiada… 😉 to żona się bardzo dobrze ustawiła 😉
Został tutaj poruszony bardzo, ale to bardzo ważny i ciekawy temat i do tego bardzo na czasie. Zdania oczywiście są podzielone czy mieć konto razem czy osobno. Obie wersje mają swoje plusy i minusy – jak zresztą wszystko. Ale zgadzam się z powyższym komentarzem dan_daki, że każda para/ małżeństwo musi indywidualnie podejść do całej sprawy i wybrać samemu co będzie dla nich najlepsze.
Pozdrawiam,
Teresa
Podobny schemat co do procentowej wpłaty z wynagrodzenia na wspólne konto sprawdza się u mnie. Proponuję również we wspólnych wydatkach, na wspólnym koncie uwzględnić również te przyszłe, jeżeli środki finansowe na to pozwalają tj. wymiana samochodu, remont mieszkania, wczasy, tworzenie rezerwy finansowej itp. W małżeństwie działajmy wspólnie, ale nie zawłaszczajmy siebie nawzajem.
Dokładnie, jestem wyznawczynią tej samej filozofii. Pozdrawiam, dd.
Fajnie, że opisałaś to zjawisko. Z większością się zgadzam (mamy z moją partnerką 3 konta: każda swoje + wspólne, na które co miesiąc przelewamy ok. 90% naszych dochodów. Konto to jest też wydzielone na ROR i OKO, dzięki czemu na OKO-u odkłada się fundusz awaryjny i np. pieniądze na wakacje). Nie zgadzam się tylko z tym, że każdy powinien mieć swoje pieniądze i robić z nimi co zechce. Rzecz jasna – każdy powinien mieć jakieś własne środki, ale skoro żyje się razem, to i o wydawaniu ich powinno decydować się wspólnie (a nie robić co się zechce), bo nigdy nie wiadomo, czy te “zaskórniaki” nie będą nagle potrzebne… Rzecz jasna mówię o większych wydatkach niż na parę nowych spodni.
Ale tak jak mówisz – to indywidualne podejście każdego człowieka 🙂
Hej Magda, ja jednak trochę popolemizuję 😉 gdy ma się odłożone jakieś własne zaskórniaki (i nie oznacza to, że druga połówka jest nieświadoma istnienia jakiegoś naszego osobistego funduszu 😀 co to to nie, trzeba być przejrzystym w sprawach finansowych), wtedy nie musisz się dopraszać czy tłumaczyć, że chcesz opłacić rachunek za swój telefon komórkowy, karnet fitness czy kawę z przyjaciółką. Moim zdaniem takie wydatki powinniśmy pokrywać z własnych zasobów, nie ze wspólnego konta. Tak samo np. we własnym zakresie trzeba według mnie zadbać o zabezpieczenie emerytalne (odkładając w tym celu pieniądze choćby na dobrze oprocentowany rachunek oszczędnościowy lub IKE, nawet jeśli byłoby to tylko 50 zł miesięcznie). O emeryturę nikt za nas nie zadba 🙂 To są kwestie bezpośrednio mnie czy Ciebie dotyczące, nie ma co nimi obciążać drugiej połówki – tak to widzę 🙂 pozdrawiam serdecznie!
A widzisz, to źle się zrozumiałyśmy – myślałam, że uważasz, że te “zaskórniaki” to pieniądze, o których druga strona nawet nie powinna wiedzieć 🙂
Pozostaje jeszcze kwestia tego, że można mieć jedno wspólne konto i z niego opłacać sobie karnet na fitness i płacić za kawę z koleżanką nie tłumacząc się z każdego wydanego grosza drugiej osobie 🙂
Co do odkładania na emeryturę itp, to jasne, zgadzam się, ale to już inna kwestia.
Ależ długi artykuł, czekałem na koniec na jakieś podsumowanie najkorzystniejszych kont dla par. Jest coś takiego w planach?
Nie planowałam czegoś takiego, ale pomysł ciekawy, przemyślę, dzięki 🙂
Jeszcze jakiś czas, aż będę podejmował taką decyzję, po przeczytaniu póki co odczuwam, że każde rozwiązanie jest w swoim rodzaju dobre. Wiadomo, ma plusy i minusy. Odnośnie odkładanie na godną emeryturę, myślę że robiłbym to ze wspólnego konta. Chciałbym zagwarantować zabezpieczenie emerytalne sobie jak i mojej kobiecie. Nie miałbym niż przeciwko, jeżeli obciążało by to bardziej moją kieszeń. Chodź własny grosz, na inwestycję lub jakieś przyjemności jak najbardziej, więc chyba rozwiązanie 2+1, póki co najbardziej mnie przekonuje. Ale wiadomo, wszystko wyjdzie w momencie gdy coś wspólnie ustalimy…
bardzo podoba mi sie artykuł i twoja postawa. Jestem w trakcie wdrażania systemu jak w memie 🙂
Cześć jolww, cieszę się, że artykuł przypadł Ci do gustu 🙂 zapraszam do lektury pozostałych, mam nadzieję, że blog ogólnie Ci się spodoba! Zachęcam do częstych odwiedzin, Dana.
Świetny wpis. Właśnie z narzeczonym rozmawiamy o założeniu wspólnego konta. Do tej pory podczas 6 lat wspópnego mieszkania stosowaliśmy wspólną kopertę na gotówkę 🙂 podliczałam co miesięczne wydatki mieszkaniowe i ile wydajemy i składaliśmy się po równo. Myślę że procentowy wkład byłny troche nie fair, jeśli jedna osoba więcej zarabia to nie znaczy że powinna mieć większy wkład finansowy w związek. Ale to Tylko moje zdanie, u mnie się sprawdza. Przyznaję pełną rację że to sprawa indywidualna, najważniejsze by żyć w zgodzie i tworzyć zgrany zespół z partnerem 🙂 pozdrawiam serdecznie!
Witam,
żyję w związku bez ślubu i myślimy z chłopakiem nad założeniem konta na wspólne utrzymanie, wyjścia do restauracji, kino, taksówkę itp. na które będziemy wpłacać co miesiąc kwoty np. ja 1000zł, on 1500zł. Założenie wynika z tego, że mój mężczyzna je dużo więcej niż ja i uznał, że byłoby to nie fair, abym płaciła za niego. Do konta chcemy mieć dwie karty debetowe. Poza tym zachowujemy osobne konta, na które co miesiąc dostajemy wypłatę. Ponieważ zazwyczaj ja robię zakupy, opłacam internet itd. większość wydatków (np. 2000zł) schodziłaby z mojej karty. Jak w takim wypadku interpretowane byłoby to przez Urząd Skarbowy? Czy wyszłoby, że dostaję co miesiąc darowiznę w wysokości 1000zł, czy nie mam się o co martwić?
Byłabym bardzo wdzięczna za interpretację.
Cześć Zuza 🙂 indywidualne interpretacje skarbowe najlepiej kierować do Izby Skarbowej, żebyś miała 100% pewności 🙂 moim zdaniem nie jest to darowizna, każdy z Was wpłaca określoną sumę na wspólne konto i może nią dowolnie dysponować – to, że ktoś z Was wpłaci na konto, nie znaczy, że te pieniądze są darowizną dla drugiej strony. Więcej możesz poczytać na ten temat tutaj: https://www.podatki.biz/artykuly/wspolwlasciciel-konta-nie-placi-podatku-od-spadkow-i-darowizn_12_31457.htm
Pozdrawiam!
Witam 🙂 bardzo dziękuję Ci za ten artykuł, a przede wszystkim za pomysł procentowego wkładu z wynagrodzenia na stałe koszty. Jesteśmy młodymi osobami i postanowiliśmy wspólnie zamieszkać. Ja jednak dopiero zaczynam swoją karierę zawodową więc moje dochody nie są jak na razie wystarczające, żeby pokryć wszystkie koszty na pół i jeszcze przy okazji zostawić coś dla siebie. Początkowo nie chciałam, żeby mój facet za mnie płacić czy “utrzymywał” chociaż zarabia dużo więcej niż ja. Po przeczytaniu artykułu doszliśmy do wniosku, że ustalenie wspólnego budżetu w formie proporcjonalnej do dochodów jest świetnym pomysłem. Ja nie boję się, że będę musiała prosić o pieniądze lub nie wystarczy mi w sklepie na zakupy, każdy z nas ma swoje pieniądze na osobiste wydatki a przy okazji zawsze z wspólnego budżetu nam troszkę zostaje i odkładamy to na konto oszczędnościowe 🙂 Dziękujemy za tak wspaniałe porady. Pozdrawiam 🙂
Cześć Aniu, bardzo się cieszę, że informacje z wpisu okazały się dla Was pomocne 🙂 Super! Pozdrawiam!
Artykuł ciekawy, ale czasy się zmieniają. Dzisiaj raczej nie warto prowadzić konta wspólnie..