PMO#13 Produkty bankowe a trafne decyzje finansowe

Im więcej czasu poświęcasz na podjęcie decyzji, tym mniej jesteś zadowolona z ostatecznego wyboru. Odnosisz wrażenie, że nie był on na tyle dobry i wart tego, żeby spędzać nad nim wielu godzin zastanawiania się! Zasada ta przekłada się również na kwestie zarządzania finansami osobistymi. Wakacje za granicą czy nad pobliskim jeziorem? Kupić ten samochód w kredycie, czy może przemęczyć się jeszcze na swoim kaszlaku? Pewnie znasz podobne dylematy. Nie inaczej jest w przypadku wyboru odpowiedniego produktu bankowego dla naszych oszczędności. Czasami to prawdziwa udręka. Jak przygotować się do podjęcia trafnej decyzji finansowej?

Skoro stworzyłaś sobie już plan oszczędzania, chcesz pewnie skorzystać z konkretnych produktów finansowych, dzięki którym możesz pomnażać oszczędności. Gdzie zatem gromadzić oszczędności? Do najbezpieczniejszych sposobów lokowania oszczędności należą konta oszczędnościowe oraz lokaty (tutaj dowiesz się o nich więcej). Konto oszczędnościowe jest o tyle dobrym wyborem na start, że wiele banków oferuje opcję utworzenia w jego ramach subkont. To idealne rozwiązanie, gdy masz wyznaczone różne cele! Każdy Twój cel oszczędnościowy może mieć wtedy własny rachunek, a Tobie będzie się łatwiej dzięki temu rozliczać z samą sobą i śledzić postępy 😉

No dobra, załóżmy, że jesteś zainteresowana wyborem odpowiedniego konta oszczędnościowego. Co teraz?

Inwentaryzacja posiadanych produktów bankowych

Przede wszystkim, na pewno już korzystasz z usług jakiegoś banku lub banków. Czasami gonimy za promocjami bankowymi, a gdy te się skończą, zapominamy pozamykać nieaktywne konta. Gromadzi się tego z biegiem czasu coraz więcej.

Twoim pierwszym krokiem jest spisanie wszystkich produktów bankowych, z których korzystasz. Odnotuj sobie np.:

  • w jakim banku masz daną usługę,
  • od jak dawna,
  • kiedy ostatnio korzystałaś z danej usługi,
  • czy i jakie środki tam aktualnie trzymasz,
  • z jakimi opłatami wiąże się dana usługa,
  • czy i jakie oprocentowanie obejmuje dana usługa,
  • czy z daną usługą związana jest jakaś promocja, na którą załapać się mogą także starzy klienci.

Po przeprowadzeniu takiej inwentaryzacji produktów bankowych może okazać się, że np. jesteś już posiadaczką całkiem rozsądnego rachunku oszczędnościowego. Musisz tylko spełnić określone warunki promocji – w związku z czym nie musisz szukać dalej.

Możesz się też natknąć na niespodziankę. Nagle okazuje się, że masz gdzieś rachunek ROR, na którym leży bezproduktywnie kilkadziesiąt złotych, o których zupełnie zapomniałaś!

Przy kolejnej pozycji zauważysz z zaskoczeniem, że bank ściąga z Ciebie opłaty za operacje, które u konkurencji są tańsze lub w ogóle darmowe (np. kody autoryzacyjne wysyłane przez SMS). Ot, zlokalizowałaś kolejną finansową czarną dziurę.

Jeśli widzisz, że z czegoś od wieków nie korzystasz lub warunki korzystania z pewnych usług są dla Ciebie zdecydowanie niekorzystne – zamknij je. Po przeprowadzeniu takich czystek możesz przystąpić do wyboru odpowiedniego produktu oszczędnościowego 🙂

Podejmowanie trafnych decyzji finansowych nie należy wcale do rzeczy prostych. Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów bankowych? Czym się kierować podczas wyboru? Podpowiedzi szukaj na blogu Kobiece Finanse w ramach trwającego wyzwania Październik Miesiącem Oszczędzania. #decyzje #trafnedecyzje #dobrywybór #finanse #finanseosobiste #oszczędzanie #PMO #WyzwaniePMO

Jak podejmować decyzje finansowe dotyczące produktów bankowych?

  1. Nie podejmuj decyzji bez analizy i zapoznania się ze szczegółami oferty. Nie podejmuj jej w locie, gdy jedziesz do domu z pracy, ani pod wpływem namowy znajomego czy reklamy. Rzeczywistość w reklamach zawsze jest piękna i uproszczona. A ludzie niesamowicie zadowoleni, że np. biorą drogi kredyt na kilkadziesiąt lat 😉 Zawsze czytaj tekst pisany drobnym druczkiem, bo zwykle to on skrywa najciekawsze informacje, które mogą Ci dać mocno po kieszeni.
  2. Określ cel i to, czego oczekujesz. Pewnego, choć niewielkiego zysku? Stosunkowo niskiego poziomu ryzyka? Produktu, z którego możesz bez strat wyciągnąć kapitał w dowolnym momencie? A może wieloletniej inwestycji z wysoką stopą zwrotu, ale i koniecznością wyłożenia sporej kwoty na początek, by w ogóle w nią wejść? Bez określenia cech, które są dla Ciebie istotne, będziesz błądzić po omacku.
  3. Sprawdź, czy liczą się dla Ciebie także aspekty pozafinansowe – i jakie one są. Może się bowiem okazać, że jesteś gotowa zrezygnować z nieco wyższego oprocentowania na rachunku oszczędnościowym w jednym banku na rzecz oferty banku, którego filia znajduje się bliżej Twojego miejsca zamieszkania.
  4. Sprawdzaj oferty w porównywarkach. Są to serwisy takie, jak np. Comperia, TotalMoney, Rankomat, Confronter. Za pomocą kilku kliknięć możesz zawęzić kryteria wyszukiwania interesujących Ciebie produktów i zobaczyć, który usługodawca wypada w nich dla Ciebie najkorzystniej.
  5. Poznawaj opinie. Jeśli rozważasz skorzystanie z usług konkretnych banków, sprawdź, kto z Twojego otoczenia ma już tam konto, lokatę itd. Dowiedz się jak najwięcej o obsłudze, opłatach, łatwości korzystania z bankowej platformy internetowej czy aplikacji mobilnej. Zapytaj, od jak dawna dana osoba jest klientem banku. Im dłuższy ma w nim staż jako klient, tym bardziej miarodajna opinia. Nowi klienci dość euforycznie podchodzą do oceny swojego banku.
  6. Przestrzegaj zasady ograniczenia do trzech. Możesz znaleźć kilkanaście i więcej produktów, które potencjalnie spełniają Twoje wymagania. Kierując się wskazówkami z poprzednich punktów, zawęź ostateczny zakres do trzech kandydatów. Niech pozostałe oferty znikną z Twojego pola widzenia. Łatwiej dokonasz wyboru, bo nie będziesz się rozpraszać powracaniem do poprzednich ofert.

To więc jak – będziesz korzystać z dotychczasowego konta, czy znalazłaś inną ofertę, skrojoną idealnie pod Ciebie?

Podobał Ci się ten wpis?

Podziel się informacją o Wyzwaniu Październik Miesiącem Oszczędzania ze znajomymi! Będzie mi miło, gdy udostępnisz wpis na Facebooku, Twitterze, prześlesz link mailem itp. 🙂

Wesprzyj akcję - polub Kobiece Finanse na Facebooku lub śledź blog na Twitterze! Zasubskrybuj blog, jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi odcinkami Wyzwania PMO 🙂

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

9 komentarzy do “PMO#13 Produkty bankowe a trafne decyzje finansowe”

  1. Ja nie mam problemów z oszczędzaniem. W październiku co prawda trochę zaszalałam, ale miałam ku temu powód, więc nie jest źle :). Bardzo profesjonalny wpis.

    Odpowiedz
  2. Rzeczywiście, niektóre banki pożerają nasze pieniądze przy różnych dodatkowych opłatach – właśnie dlatego przenosiłam się kilka lat temu do innego banku. A subkonta oszczędnościowe do głównego konta to świetna sprawa 🙂

    Odpowiedz
  3. A tak w ogóle, to fajna promocja jest teraz w Nest Banku, właśnie na otwarcie lokaty. Okazja lada dzień się kończy. Można cieszyć się oprocentowaniem 4,1% w skali roku przez 3 miesiące. Maksymalna kwota lokaty to 20 tys. zł.

    Nest Lokata Witaj jest dostępna tylko za pośrednictwem strony promocyjnej Allegro dla nowych posiadaczy Nest Konta przez 30 dni od otwarcia konta.

    Czyli teraz wystarczy wypełnić wniosek, otworzyć konto przez Allegro i mamy aż 30 dni na przelanie kasy na lokatę – super, jeśli akurat w tym momencie nie ma człowiek wolnych środków! Podsyłam link: https://allegro.pl/kampania/lokata-allegro

    Odpowiedz

Dodaj komentarz