Porządki w szafie, w portfelu więcej – co zrobić z nieużywanymi ubraniami?

Porządki w szafie przydadzą się od czasu do czasu każdemu. Uszczypliwe porzekadło głosi, że kobieta, stając przed zapełnioną szafą, zawsze staje też przed dylematem, w co się ubrać. Przecież pomimo uginających się półek i wieszaków, nie ma co na siebie włożyć! Trudno ocenić, ile jest w tym prawdy, a ile złośliwości. Niemniej jednak problem przepełnionej szafy niejako mnie osobiście nie dotyczy. Regularnie staram się pozbywać nienoszonych/znoszonych/za małych/nielubianych rzeczy – i polecam tę metodę wszystkim! Po co “chomikować” coś, z czego nie korzystamy i co tylko zabiera nam niepotrzebnie miejsce? Coś, co dostaliśmy w spadku po starszym rodzeństwie/ciociach/dalszej rodzinie, a co wcale a wcale nie trafiło w nasze gusta? 

Porządki w szafie – reguła jednego roku

Przeświadczenie, że jeden czy drugi ciuch dobrze trzymać na czarną godzinę, bo może się jeszcze przyda, jest złudne i prowadzi donikąd. A zagracone kąty dodatkowo wpływają na spadek nastroju i poczucie, że nie radzę sobie nawet z ubraniami, to jak mam sobie radzić w życiu? Dlatego przeczytajcie, gdzie można sprzedać ubrania, często nawet bez konieczności wychodzenia z domu.

Po czym stwierdzić, że przyszedł kres przechowywania danego ciuszka? Oprócz oczywistego wyboru, że w pierwszej kolejności powinny być to rzeczy, których nigdy na siebie nie założyłyśmy, warto tutaj zastosować tzw. regułę roku. Jeżeli przez ostatni rok ani razu nie wbiłyśmy się w dane wdzianko – pora się z nim pożegnać i to bez sentymentu. Pora sprzedać ciuchy!

Na stare ubrania (tudzież nietrafione prezenty) znalazłam prosty sposób. Pozbywam się ich bez uczucia straty, a to z tego względu, że na ich “wyrzucaniu” dodatkowo zarabiam. Okazuje się, że dla ciuszków możemy znaleźć “nowy dom” i dać niejako drugą szansę.

Odsprzedaż ciuchów do second-handu lub sklepów sieciowych

Pierwszym i najłatwiejszym sposobem jest odniesienie (uprzednio dokładnie upranych, oczywiście) ubrań do punktu skupu jakiegoś okolicznego szmateksu. Secondhandy skupują nie tylko ubrania, ale też torebki, buty, stare zabawki czy biżuterię. Wyceny dokonuje się od kilograma przyniesionych rzeczy, zależy ona od jakości i kondycji towaru.

Tego typu przedsięwzięcia nie są jednak domeną tylko i wyłącznie lumpeksów. Nawet duże sieci odzieżowe są skłonne przyjąć stare ubrania i wymienić je np. na kupony rabatowe. Czego to się nie robi, by przyciągnąć klienta?

Właśnie taką politykę przyjęła wszystkim dobrze znana marka H&M. Od lutego można się udać do ich sklepów z torbami swoich starych ubrań, a później rozpocząć zakupy z upustem. Posunięcie to ma aż trzy pozytywne strony: nie tylko zwalniamy miejsce w szafie z rzeczy niechcianych, ale zapełniamy je rzeczami lubianymi, kupionymi po niższej cenie. Buzia na samą myśl o tym się szeroko uśmiecha, a jakby tego było mało – pomagamy dbać o środowisko (mniej śmieci!).

Porządki w szafie - jak ogarnąć garderobę? Rozważ sprzedaż ubrań przez internet lub ich wymianę - poradnik bloga Kobiece Finanse

Swap, czyli wymiana ubrań

Jeśli przeprowadzamy porządki w szafie, warto zastanowić się nad wymianą ubrań. Np. tego typu możliwość wrocławianki uzyskały dzięki organizowanym przez Fundację Koliber Babskim Targom. Transakcje na tych targach są barterowe, bezgotówkowe. Podczas targów można znaleźć prawdziwe modowe perełki. 

Naprzeciw oczekiwaniom wychodzą też serwisy internetowe. Do niedawna niezaprzeczalnym liderem w branży był serwis szafa.pl. To dzięki niej tysiące Polek wymienia lub odsprzedaje swoje ubrania, a nawet całe ich kolekcje. Wśród innych dość popularnych serwisów tego typu wymienić można wymianki.pl, a także Z szafy do szafy.

Aktualnie boom przeżywa serwis Vinted – kliknij tutaj, by dowiedzieć się, jak skutecznie sprzedawać na Vinted.

Gdzie sprzedać ubrania przez internet?

Ostatnim i najbardziej tradycyjnym sposobem na porządki w szafie jest wystawienie ubrań na portalu aukcyjnym oraz w serwisach ogłoszeniowych. Tych ostatnich jest w sieci całe zatrzęsienie, np.:

  • gumtree.pl
  • favore.pl
  • olx.pl
  • lento.pl
  • top-ogloszenia.com
  • top-ogloszenia.net
  • swistak.pl
  • adin.pl
  • owi.pl
  • pajeczyna.pl
  • wstawaj.pl
  • rozglos.net
  • polskastrefa.pl
  • hiperogloszenia.pl
  • neeon.pl
  • 4all.pl
  • iogloszenia.net
  • eszukam.pl
  • dajogloszenie.pl

…a to zaledwie czubek góry lodowej, bo przecież istnieją również lokalne serwisy ogłoszeniowe. Sprzedawanie ubrań nie było nigdy tak łatwe, jak teraz, w dobie internetu.

Jak widać – możliwości jest wiele, trzeba się tylko przełamać i spróbować!

Porządki w szafie – jak układać te ubrania, które nam zostały po “czystkach”?

  • Rzeczy często używane powinny być dostępne na wyciągnięcie ręki. Na pewno masz swoje ulubione ubrania, po które często sięgasz. Powinny się one znajdowac na łatwo dostępnej półce, na wysokości naszej głowy i barków.
  • Sezonowe ubrania schowaj głębiej lub na najwyższych półkach. Dobrze by było je też ochronić przed kurzem, poprzez umieszczenie np. w workach próżniowych.
  • Ubrania, które leżą na półkach, staraj się układać w równą kostkę. Tak, by ułożone w stosikach zajmowały całą półkę. Wielkość “kostki” ma znaczenie – jeśli ciuszki będą różnie poskładane, stosik będzie niestabilny i po pewnym czasie ubrania zaczną z niego spadać, zsuwać się itp.
  • Stosiki z poskładanymi ubraniami nie powinny być zbyt wysokie! Niech zajmują max 3/4 wysokości półki. W przeciwnym razie trudno Ci będzie wyjmować zn ich ubrania, brakować będzie bowiem miejsca na manewrowanie i unoszenie ubrań. Mniejsze stosiki są też bardziej stabilne, nie rozlecą się.
  • Ubrania długie, typu suknie czy kombinezony, wieszaj na wieszakach.
  • Podobnie postępuj z ubraniami, które mają tendencję do gniecenia się, np. lniane żakiety, koszule, spódnice. Dzięki temu masz większe szanse, że po wyjęciu z szafy nie będziesz musiała ich prasować.
  • Odzież wierzchnia, wyjściowa, typu kurtki, płaszcze, peleryny – warto wydzielić na nie osobne skrzydło szafy z wieszakami. Dzięki temu inne nasze ubrania nie przesiąkną zapachami z dworu (np. spalenizną z kominów domów, dymem papierosowym). Do części tej warto też wstawić saszetki zapachowe.
  • Skarpetki i bieliznę najlepiej umieścić w szufladach. Skarpetki możemy zawinąć jedne w drugie. Takie ruloniki zabierają mniej miejsca. Figi możemy potraktować podobnie. W utrzymaniu takich ruloników w ryzach pomogą specjalne organizery w formie materiałowych, usztywnianych wkładek do szuflad.

A co z butami i dodatkami? Organizacja szafy na drobne przedmioty

  • Jeśli nie mamy osobnej szafeczki na obuwie, warto zaplanować dla niego przestrzeń na samym dnie szafy, pod częścią z wiszącymi kurtkami. Jeśli mamy w niej miejsce, wstawmy do środka specjalny stojak na buty. Zwykle jest to metalowy stelaż z 1 lub 2 piętrami.
  • Z butami powinniśmy postępować podobnie, jak z ubraniami sezonowymi i często używanymi. Jeśli mamy lato, to te zimowe idą bardziej do tyłu itd. Warto poświęcić chwilę na wyczyszczenie, zaimpregnowanie i wstawienie prawideł lub wyłożenie od środka gazetami obuwia, którego aktualnie nie używamy (po to, aby wydłużyć jego żywotność i by nie uległo odkształceniom).
  • Dodatki typu apaszki, szaliki, rękawiczki, czapki najlepiej umieścić albo poukładane równo w kartonikowych pudełkach, albo zakupić specjalne plastikowe organizery do szafy. Pudełka i organizery stawiamy na niższych półkach szafy lub w specjalnej, niewysokiej, podłużnej półce nad kurtkami (jeśli taką dysponujemy).
  • Do pasków do spodni czy krawatów idealnie nada się specjalny wieszak. Przypomina wieszak na ubranie, ale zamiast ramion posiada konstrukcję oczek, przez które przekładamy nasze paski czy krawaty. Wizualnie przypomina to trochę siatkę / plaster miodu.
Podobał Ci się ten wpis? Uważasz go za przydatny? Chcesz mnie wesprzeć?
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi!
Nieco niżej znajdziesz przyciski do udostępniania artykułu w różnych serwisach internetowych. Dla Ciebie to jeden klik, który trwa chwilę, a dla mnie szansa na dotarcie z wartościowymi treściami do nowych odbiorców 🙂 DZIĘKUJĘ!

Zapraszam Cię też do polubienia bloga Kobiece Finanse na Facebooku oraz śledzenia go na Twitterze lub obserwowania na Instagramie. Jestem również obecna na platformie Pinterest.

Najbardziej zachęcam jednak do zapisania się na mój newsletter. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami, ciekawostkami, wartymi odnotowania wydarzeniami i poradami 🙂

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

7 komentarzy do “Porządki w szafie, w portfelu więcej – co zrobić z nieużywanymi ubraniami?”

  1. Mieszkam w małym mieście i spotkania typu swap nie wchodzą w grę. Na stronach internetowych ubrania też słabo schodzą a moja szafa pęka w szwach.. Dzięki za rady. Przejrzę resztę stron internetowych 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz