Była już mowa o prowadzeniu budżetu domowego w arkuszu kalkulacyjnym, czas więc zapoznać się ze stronami www i programami, które mogą zautomatyzować nieco ten proces. Są one nazywane ogólnie aplikacjami z rodziny PFM (personal finance management). Programów tego typu jest dość sporo, dlatego dzisiaj skupię się zaledwie na kilku aplikacjach – w kolejnych odcinkach przybliżę pozostałe programy, z którymi miałam bądź mam styczność. Mam nadzieję, że zachęcę Was w ten sposób do “zaprzyjaźnienia” się z którymś z nich 😉 i przekonam, że takie aplikacje nie są straszne, a ręcz przeciwnie – do ujarzmienia.
Dedykowane aplikacje bankowe
Sprawdź, czy Twój bank nie ma przypadkiem w ofercie aplikacji pomagającej zarządzać osobistymi finansami. Ja korzystam z usług Banku Millennium, który udostępnia swoim klientom bezpłatnego Managera Finansów, dzięki któremu można zarządzać budżetem z wykorzystaniem przystępnych narzędzi (dosłownie za sprawą kilku kliknięć możemy wygenerować dokładne raporty odnośnie przepływu pieniędzy na koncie). Należą do nich:
- analiza przychodów i wydatków (w tym graficzna)
- aktualne zestawienie relacji dochodów do wydatków
- automatyczna kategoryzacja (którą można też zmienić manualnie, dodać własne kategorie, ustawić reguły, na podstawie których transakcje będą kategoryzowane)
- podział transakcji na mniejsze kwoty (i co za tym idzie – na mniejsze podkategorie, np. “Jedzenie – sklepy, markety”, “Jedzenie – targ” itd.)
- wybór rachunków i kart do uwzględnienia w analizie
Interfejs Managera jest prosty, w zasadzie na aplikację składają się 4 główne zakładki (Panel Główny, Lista transakcji, Raporty, Ustawienia). Poruszanie się po nim jest intuicyjne i nie powinno nikomu nastręczać większych trudności.
Minusem tego typu rozwiązania jest uwzględnienie jedynie aktywnych rachunków bieżących lub karty kredytowej w Banku Millennium – do Managera Finansów nie da się zaimportować danych z rachunków w innych bankach, stąd też powstaje niepełny obraz naszej sytuacji finansowej. Na pewno jest to jednak dobra ściąga przy prowadzeniu budżetu w innym programie. Problem się samoistnie rozwiązuje, jeśli posiadamy rachunek wyłącznie w tym banku 😉 warto tutaj zaznaczyć, że Manager Finansów istnieje też w wersji mobilnej – a Bank Millennium jest znany z tego, że należy do ścisłej czołówki programów pozwalających na obsługę konta z poziomu telefonu.
Podobne aplikacje w swej ofercie mają też inne banki, np. Bank ING oferuje tzw. Finansometr, w banku BPH znajdziemy natomiast Asystenta Finansowego, w Meritum Bank narzędzie Meritum Planer (swoją drogą, Meritum Bank był na polskim rynku pionierem aplikacji do zarządzania i analizy finansów osobistych).
Kontomierz
Kontomierz to również aplikacja zarządzana online – nie trzeba jej instalować na naszym komputerze, wystarczy zarejestrować się na stronie www.kontomierz.pl, by cieszyć się wszystkimi funkcjonalnościami, jakie przygotowali dla nas autorzy strony. A jest ich naprawdę sporo:
- zautomatyzowany import danych z banków
- porównywarka kont bankowych
- szczegółowa przeglądarka transakcji
- uporządkowanie transakcji według kategorii
- prezentacja danych w formie wykresów słupkowych i diagramów
- możliwość zdefiniowania budżetów na wydatki określonego typu (+ planer finansowy, świnka skarbonka)
- podgląd gotówki, jaką mamy aktualnie w portfelu (śledzone na podstawie wypłat z bankomatów; można ręcznie dodać wydatki okazjonalne, np. w ramach prezentu – ręcznie też ustawia się wydatki gotówkowe)
Niewątpliwym atutem Kontomierza są też opcje alertów o np. lepiej oprocentowanych rachunkach bankowych, czy też nietypowych zdarzeniach na naszych rachunkach, jak np. nadejście pensji, pobranie przez bank prowizji za prowadzenie konta itp. Wszystkie alerty możemy otrzymywać poprzez e-mail.
Dzięki tej aplikacji mamy pełny obraz naszej sytuacji finansowej, na wszystkich naszych rachunkach bankowych – ale również tego, co mamy przy sobie w gotówce. Najciekawszą funkcją moim zdaniem jest wirtualna świnka skarbonka, która co miesiąc przypomina nam, by ją “nakarmić” odpowiednią kwotą tuż po zalogowaniu 😉 jest to szczególnie nieocenione narzędzie dla wszystkich tych, którzy mają trudności z regularnym oszczędzaniem i odkładaniem kwot na określony cel. Możemy sobie “wyhodować” kilka świnek skarbonek.
Ważnym aspektem tego serwisu jest bezpieczeństwo danych – Kontomierz posiada najbardziej restrykcyjne zabezpieczenia potwierdzone certyfikatem. Program nie przechwytuje naszego hasła i numeru klienta banku, ryzyko więc przejęcia tych danych przez niepowołane osoby jest zredukowane do minimum. Program zaczytuje po prostu historię naszego rachunku bankowego; z jego poziomu nie można na rachunkach dokonać żadnych operacji bankowych.
Witam. Dopiero sie u Ciebie rozgladam (i bardzo mi sie podoba poki co, jestem od Ciebie troche starsza ale tez dopiero zaczynam “ewoluowac” jesli chodzi o oszczedzanie i inwestycje…) i do tego posta tylko dorzuce stronke z ktorej ja korzystam: budgetpulse.com. Jestem z niej dosc zadowolona, ale niestety nie ma aplikacji mobilnej wiec mysle nad zmiana.
Witam serdecznie na łamach mojego bloga i cieszę się, że przypadł Ci on do gustu 🙂 dziękuję również za namiary na stronę budgetpulse – przyjrzę się jej bliżej. Pozdrawiam!