Sesje elixir – kiedy dojdzie przelew, czyli jak działa system rozliczeń międzybankowych?

“Kiedy w końcu przyjdzie ten cholerny przelew?” – czy to pytanie brzmi dla Ciebie znajomo? Na pewno każdy z nas choć raz je sobie zadał. Zwłaszcza w nerwowym momencie, np. w oczekiwaniu na wypłatę, która dosłownie wpadła na nasze konto krótko przed tym, jak sami musieliśmy ogarnąć opłacenie różnych swoich zobowiązań w terminie, a nie było z czego. Dlatego warto dowiedzieć się, czym są sesje bankowe. Poznać bliżej obowiązujący w Polsce systemem elixir, dzięki czemu będziemy wiedzieć, kiedy w okienkach transferowych dochodzi do księgowania międzybankowego przelewów wychodzących i przychodzących. Zapraszam na krótką lekcję bankowości 😉

Czym jest system elixir? Co to są przelewy elixir?

System Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych dokonywanych w polskich złotych. Umożliwia księgowania przelewów między bankami w ciągu kilku godzin. Został wymyślony w 1994 i jest nadal rozwijany przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR).

Elixir umożliwia realizowanie płatności uznaniowych i obciążeniowych osób indywidualnych i firm oraz samych banków. Obejmuje realizację nie tylko przelewów i wpłat gotówkowych. Dotyczy też poleceń zapłaty oraz czeków, zwrotów, komunikatów do obsługi płatności podatkowych, opłat podatkowych i ZUS.

Wszystkie transakcje skierowane do systemu rozliczane są w czasie jednej z trzech sesji Elixir odbywających się każdego dnia z wyłączeniem weekendów i dni ustawowo wolnych od pracy. Z kolei rozrachunek w systemie NBP – SORBNET2 – zapewnia sfinalizowanie transakcji w bieżącym dniu.

Przelewy elixir ograniczone są kwotowo do 1 mln zł. Większe sumy przelewane są w systemie SORBNET. By przelewy elixir doszły do skutku, to zarówno bank nadawcy jak i odbiorcy pośrednio lub bezpośrednio powinni uczestniczyć w systemie i być w nim aktywnymi w momencie zgłoszenia transakcji.

Można spotkać się z różnymi potocznymi nazwami sesji elixir. Np. bankowe sesje rozliczeniowe, sesje bankowe, sesje księgowań, sesje przychodzące i wychodzące, sesje przelewów, bankowe okienka transferowe, harmonogram zleceń płatniczych.

Można także natknąć się na potoczny, błędny zapis: sesje eliksir. Zapewniam – sesje elixir nie mają nic wspólnego z żadnymi magicznymi eliksirami, za dużo ktoś grał w Wiedźmina 😉

Każdy instytucjonalny uczestnik systemu Elixir ma przypisany unikatowy numer rozliczeniowy, np.:

 • 10100000 to numer przypisany do Narodowego Banku Polski.
 • 10200003 – Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.
 • 11600006 to Bank Millennium S.A.

Pełny wykaz uczestniczących w systemie podmiotów finansowych znajduje się na stronie KIR.

Przelewy elixir – czy są bezpieczne?

System Elixir działa niezawodnie już od 25 lat i dzisiaj stanowi ogólnie obowiązujący standard. Daje gwarancję bankom i ich klientom, że ich płatności będą zrealizowane zgodnie z zasadami dotyczącymi obsługi płatności w przestrzeni międzybankowej.

Dodatkowo 24 października 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o usługach płatniczych. Została ona tym samym dostosowana do dyrektywy Unii Europejskiej — Payment Services Directive (PSD). Elixir spełnia europejskie standardy dotyczące realizacji takich płatności.

Jeśli więc zlecający przelew postępować będzie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, np. podczas dokonywania przelewu:

 • korzystać będzie z objętej hasłem, szyfrowanej sieci WI-FI, zabezpieczonej firewallem,
 • skorzysta z urządzenia regularnie skanowanego programem antywirusowym w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania,
 • sprawdzi poprawność danych odbiorcy przed zatwierdzeniem transakcji,
 • …i nie będzie podawać danych logowania do swojego konta bankowego osobom trzecim…

…to pieniądze przelewane przez System Elixir będą bezpieczne.

Dane o liczbie transakcji dokonywanych w systemie elixir regularnie publikuje Narodowy Bank Polski.

System elixir. Informacja kwartalna o rozliczeniach pieniężnych i rozrachunkach międzybankowych.
Informacja kwartalna o rozliczeniach pieniężnych i rozrachunkach międzybankowych NBP.

Co to jest usługa Express Elixir?

Express Elixir to system przelewów natychmiastowych. Pozwala na błyskawiczny transfer środków między kontami w różnych bankach, które oferują taką usługę.

Przelew natychmiastowy można zlecić tak samo jak przelew standardowy. Czyli w placówce banku, w serwisie bankowości internetowej czy przez telefon, w aplikacji mobilnej banku, a także między użytkownikami systemu BLIK.

Taki przelew dojdzie tego samego dnia. Środki wysłane w ten sposób trafiają do odbiorcy nawet w kilka sekund, pod warunkiem, że i jego bank oferuje usługę Express Elixir.

Kilka banków umożliwia wykonanie takich przelewów natychmiastowych nie tylko w dni powszednie, ale także 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Gdy piszę te słowa, są to banki: PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, neoBANK, SGB-Bank S.A.

Ceny za przelewy natychmiastowe każdy bank ustala indywidualnie. Listę banków, mających w ofercie usługę Express Elixir, znajdziesz tutaj.

Zgodnie z tym, co zastrzegła Krajowa Izba Rozliczeniowa, przelewem natychmiastowym nie można przelać jednorazowo kwoty wyższej niż 100 tys. zł.

Kiedy rozliczane są sesje bankowe? Ile trwa zaksięgowanie przelewu?

Jak wspomniałam, przelewy Elixir realizowane są przez KIR tylko w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku. Godziny dokonywania rozrachunków przedstawia poniższa tabela.

Sesje rozliczeniowe w systemie Elixir. Tabela z godzinami sesji bankowych.
Każdego dnia rozliczeniowego odbywają się 3 sesje bankowe zakończone rozrachunkiem w systemie SORBNET2. Źródło: https://www.banki.kir.pl/elixir/system-elixir/

Wyjątkami w harmonogramie są rozliczenia z dnia 24 grudnia oraz z ostatniego dnia roboczego w roku. Wtedy odbywa się tylko 1. i 2. sesja rozliczeniowa.

W sesjach rozliczeniowych biorą udział transakcje rozpoczęte przed daną godziną wejścia. Sesje trwają zwykle 1,5 godziny. Nieco inaczej funkcjonuje jednak rozliczenie polecenia zapłaty. Obowiązuje je schemat rozliczenia ustalony przez Związek Banków Polskich i realizowane jest tylko podczas wybranych sesji.

Sesje elixir – godziny księgowań przelewów wychodzących i przychodzących

Mogłabym opublikować tu tabelę agregującą dane dotyczące godzin księgowań przelewów przychodzących i wychodzących właściwych dla różnych banków, tylko po co?

Jeszcze okazałoby się, że za rok czy dwa od publikacji tego artykułu, dane te byłyby nieaktualne. Uchowaj, by ktoś z Was został niemile zaskoczony po wykonaniu przelewu, który jednak nie trafił do odbiorcy na czas.

Dlatego nie chcę przypadkiem wprowadzać Was w błąd. Różnie bywa. Ktoś nie doczyta drobnego druczku, że godziny są pewne tylko w dniu publikacji artykułu i klops… Jeśli potrzebujecie zajrzeć do takiej zbiorczej tabeli, odsyłam Was do zestawienia serwisu Money.pl – trzymają rękę na pulsie.

Zwróćcie jednak uwagę, że nawet tak renomowany portal podkreśla, że ich tabela ma charakter informacyjny. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za zmiany w regulaminach usług prezentowanych banków.

Dlatego moim zdaniem zawsze najlepiej sięgnąć do źródła.

Bankowy system księgowania. Czy wiesz, czym są sesje bankowe i kiedy przyjdzie Twój przelew elixir?
Sesje bankowe – dowiedz się, kiedy przyjdzie przelew

Kiedy dojdzie przelew? Aktualne godziny księgowania przelewów w bankach

Poniżej znajdziesz linki, które wskazują na sesje elixir przychodzące i wychodzące 14 najpopularniejszych w Polsce banków w 2020r.

Nie odsyłam do stron pozabankowych, tylko do zweryfikowanych serwisów internetowych poszczególnych banków.

Dzięki temu masz pewność, że uzyskana informacja będzie aktualna i Twój przelew elixir będzie na czas.

Podobał Ci się ten wpis? Uważasz go za przydatny? Chcesz mnie wesprzeć?
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi!
Nieco niżej znajdziesz przyciski do udostępniania artykułu w różnych serwisach internetowych. Dla Ciebie to jeden klik, który trwa chwilę, a dla mnie szansa na dotarcie z wartościowymi treściami do nowych odbiorców 🙂 DZIĘKUJĘ!

Zapraszam Cię też do polubienia bloga Kobiece Finanse na Facebooku oraz śledzenia go na Twitterze lub obserwowania na Instagramie. Jestem również obecna na platformie Pinterest.

Najbardziej zachęcam jednak do zapisania się na mój newsletter. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami, ciekawostkami, wartymi odnotowania wydarzeniami i poradami 🙂

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

4 komentarze do “Sesje elixir – kiedy dojdzie przelew, czyli jak działa system rozliczeń międzybankowych?”

 1. Fajnie, ze to tłumaczysz, ale nie uważasz, ze takie rzeczy powinni w szkole ( liceum ) uczyć?
  Serio zamiast budowy pantofelka, bo to jest wiedza potrzebna dziś każdemu

  Odpowiedz
 2. Jest to chyba najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy muszą szybko wysłać pieniądze do innego banku. Takie oczekiwanie na przelewy standardowe wydłuża się nawet do kilku dni, przez to, że realizowane tylko w dni robocze.

  Odpowiedz
 3. Przelew elixir skraca czas realizacji przelewu praktycznie do kilku godzin, co jest jego zaletą. Nie raz zdarzyło nam się pewnie czekać kilka dni na realizację ważnego przelewu, więc to rozwiązanie jest jak najbardziej na plus.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz