Regulaminy bankowe – dlaczego warto śledzić w nich zmiany?

Przy okazji wspólnej herbatki w pracy znajoma zadała mi pytanie, czy widziałam ostatnie zmiany w warunkach korzystania z RORu i karty VISA Electron w db24. Przyznałam, że nie wiedziałam o tym, że są jakieś zmiany w regulaminie. Jak się okazało, zmiany, jakie wejdą w życie od 22 lipca 2013, mogą się odbić czkawką u każdego “etatowego ciułacza” 😉 Najnowsze “Zmiany w Tabeli Prowizji i Opłat dla osób fizycznych” Deutsche Banku są kłopotliwe szczególnie dla osób, które wolą wybierać pieniądze z bankomatu i w punktach usługowych płacić gotówką.

Śledźmy regulaminy bankowe – tak szybko się zmieniają

Dotychczas, by cieszyć się brakiem opłat za prowadzenie karty, wystarczyło dokonać płatności kartą na dowolną kwotę raz w miesiącu. Wprowadzone zmiany w regulaminie przewidują natomiast wykonanie transakcji na łączną kwotę min. 200zł miesięcznie, by być zwolnionym z opłaty za kartę w wysokości 5zł. Wszystko to dotyczy kart VISA wydanych w ramach pakietów dostępnych w ofercie od dnia 04.02.2010r. Szkoda, że zmiany te pokrywają się w czasie z obniżaniem oprocentowania dla rachunku oszczędnościowego. Już niebawem zmaleje ono bowiem do 4%, co nie stanowi nawet połowy tego, czym jeszcze do niedawna db24 wabiło nowych klientów.

Pod koniec kwietnia zorientowałam się również, że wraz z ukończeniem 26 roku życia oferta konta <30 w BZ WBK przestała być dla mnie łaskawa. Darmowe prowadzenie konta obowiązuje bezwarunkowo do 26 roku życia. Po ukończeniu 26 lat jedynie pod warunkiem regularnych wpływów na konto w wysokości minimum 1000zł miesięcznie. W przeciwnym wypadku należy oddać bankowi 7zł. BZ WBK także wprowadza zmiany w warunkach korzystania z konta i kart oraz w taryfach. Część z nich obowiązywać będzie od 8 lipca, część od 9 września. Należy się nastawić na uszczuplenie naszej sumy na koncie o 5zł. Kwota pobierana będzie co miesiąc w przypadku nierozliczenia przez bank w poprzednim miesiącu żadnej transakcji dokonanej przy użyciu karty.

Warto nieustannie mieć się na baczności i uważnie czytać wszystkie komunikaty bankowe. Zarówno te wyświetlane w naszym koncie tak w internecie, jak i przesyłane mailowo. Zwłaszcza te informujące o zmianie w regulaminie korzystania z usług.

Regulaminy są długie i ich czytanie nie należy do przyjemnych czynności. Analizowanie rozbudowanych tabel też nie nastraja optymistycznie, jednak jest konieczne, by odpowiednio wcześniej zareagować. Najczęściej jeśli nie zgłosimy bankowi sprzeciwu wobec planowanych zmian, uznaje się, że wyrażamy na nie zgodę. Przed datą proponowanego wejścia w życie nowych zapisów regulaminu i opłat mamy zazwyczaj prawo wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Bez ryzyka ponoszenia opłat manipulacyjnych.

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

1 komentarz do “Regulaminy bankowe – dlaczego warto śledzić w nich zmiany?”

Dodaj komentarz