Sprzedaż w serwisie aukcyjnym doskonałym sposobem na dorabianie

Serwis aukcyjny – dla niektórych samo brzmienie tej nazwy wywołuje dreszczyk emocji i zwątpienia. Niektórzy uważają, że to wyłącznie “zabawa” dla wtajemniczonych , którzy lubią ryzyko i niepewność. Jest to w jakimś stopniu prawdą, jeśli dokonujemy zakupów na tego typu platformie. Jednak nie sądzę, by o niepewności i ryzyku niczym przy grze w pokera mogła być mowa, jeśli to my chcemy coś sprzedać. Sama jestem na jednym z tego typu serwisów, Allegro, już od 2008 roku i uważam, że serwisy aukcyjne to doskonałe narzędzie pozwalające dodatkowo dorobić do pensji w czasie wolnym. Sprzedaż w serwisie aukcyjnym to nic trudnego. Ba, nawet dokonywanie zakupów w tego typu miejscu jest bardzo korzystne dla mojego portfela. Jeśli jeszcze nie miałaś okazji wypróbować możliwości tego typu serwisu, gorąco zachęcam!

Sprzedaż w serwisie aukcyjnym – który serwis wybrać?

Allegro to nie jedyny serwis tego typu. Istnieje też np. Świstak, eBay, ale i wiele innych, które możesz sprawdzić na łamach Aukcjostatu. Ja jednak aktywnie udzielam się od lat właśnie na Allegro. W polskim internecie nadal utrzymuje się on na pozycji lidera, głównie więc będę pisać o moich doświadczeniach bazując na tym serwisie.

Przy szukaniu najlepszego dla Ciebie serwisu aukcyjnego miej się na baczności! Gdy tylko jakiś serwis wyda Ci się podejrzany, zweryfikuj go. Znany jest przypadek serwisu za dziesięć groszy, sprawa była głośna kilka lat temu.

Co wystawiać na sprzedaż w serwisie aukcyjnym?

Rozejrzyj się po swoim domu. Dostrzegasz może jakieś od lat nieużywane przedmioty? Zalegające, pokryte grubą warstwą kurzu książki… Tudzież ubrania, które okazały się zakupowym niewypałem i których nawet nigdy nie ubrałaś? To samo dotyczy starych mebli, które jednak nadają się w dalszym ciągu do użytku…

Pomyśl tylko, ile w tych przedmiotach jest zamrożonej gotówki! Te przedmioty dalej prezentują jakąś wartość, a ty z nich nie masz żadnego pożytku. Może więc najwyższy czas się z nimi rozstać i przy okazji na tym chociaż trochę zarobić. Jeśli zdecydujesz się na ten krok, serwis aukcyjny okaże się Twoim sprzymierzeńcem.

Podobnie, jeśli jesteś “panią złotą rączką” i szydełkujesz, robisz na drutach, szyjesz, pasjonuje Cię decoupage, sama zajmujesz się produkcją biżuterii, malujesz. Dzięki serwisowi aukcyjnemu masz możliwość wystawić swoje dzieła na sprzedaż.

Czy sprzedaż w serwisie aukcyjnym jest zgodna z prawem?

Należy koniecznie pamiętać, to by działać zgodnie z literą prawa. Jeśli masz zamiar prowadzić na serwisie aukcyjnym regularną sprzedaż, musisz założyć własną działalność gospodarczą. Miej świadomość, że skarbówka bardzo skrupulatnie śledzi działalność użytkowników tego typu serwisów, by wykryć nieprawidłowości i namierzyć osoby, które unikają płacenia należnego podatku.

Sprzedając na łamach Allegro masz do wyboru dwie opcje – albo otwierasz nową aukcję, na której wystawiasz przedmiot i ustalasz dla niego cenę wywoławczą (którą w czasie trwania aukcji kolejni zainteresowani kupnem użytkownicy stopniowo podbijają) oraz minimalną (dopóki biorący udział w aukcji jej nie osiągną w swoich ofertach, nie masz obowiązku sprzedać przedmiotu), albo wystawiasz przedmiot przez opcję Kup Teraz, gdzie ustalasz odgórnie cenę, po jakiej chcesz sprzedać daną rzecz.

Do tego dochodzi ustalenie dodatkowych kosztów wysyłki i sposobu zapłaty. Możesz dla przykładu określić, że w grę nie wchodzi płatność gotówką przy odbiorze. Albo że akceptujesz tylko płatność internetową przelewem bankowym, a wysyłki dokonujesz wyłącznie za pośrednictwem firmy kurierskiej lub listem poleconym priorytetowym. Wachlarz dostępnych opcji jest szeroki i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet altruiści, którzy kupujących nie chcą obciążać kosztami wysyłki, będą usatysfakcjonowani 😉

Czy sprzedaż w serwisie aukcyjnym jest bezpieczna?

Wiadomo, nigdy nie masz 100% pewności, że po drugiej stronie nie siedzi oszust i wyłudzacz, jednak i na taką niemiłą ewentualność serwisy aukcyjne są odpowiednio przygotowane. Na Allegro funkcjonuje system wystawiania komentarzy do transakcji. Każdy użytkownik po dokonaniu zakupu/sprzedaży może ocenić, czy transakcja przebiegła poprawnie:

  • czy przedmiot otrzymany zgadza się z tym, co prezentowane było na zdjęciach w aukcji;
  • czy towar nie jest wadliwy;
  • czy przesyłka została wysłana w terminie;
  • czy nie było problemów w próbie nawiązania kontaktu z drugą stroną itp..

Każdy użytkownik w swoim publicznym profilu ma odpowiednią sekcję wyświetlającą podsumowanie dokonanych transakcji. Dzięki temu możesz przeczytać wszystkie negatywne i pozytywne komentarze o danym allegrowiczu i ocenić, z kim masz do czynienia:

System oceny sprzedaży na Allegro
System oceny sprzedaży na Allegro – podsumowanie transakcji użytkownika

Jeśli ktoś niesprawiedliwie wystawi Ci negatywną ocenę, zawsze masz prawo do skorzystania z reklamacji. Allegro prowadzi centrum rozwiązywania sporów, w ramach którego możesz doprowadzić m.in. do unieważnienia niesprawiedliwych komentarzy. Prowadzony jest też program ochrony kupujących. Jeżeli napotkasz na problemy przy dokonywaniu zakupów, możesz liczyć na zwrot 100% zapłaconej kwoty.

Obsługa Allegro dla nowego użytkownika może się wydawać mało intuicyjna, a sam serwis początkowo niezbyt przejrzysty. Na szczęście jednak dostępne są na jego łamach samouczki.

Szczerze polecam ten sposób “pozbywania się” zbędnych rzeczy z domu. Jest to kompletnie nieuciążliwe i banalne zajęcie. Największy laik internetowy sobie z nim poradzi. Wystawiasz po prostu rzeczy w internecie na sprzedaż (z terminem trwania powiedzmy dwóch tygodni) i czekasz, aż ktoś się nimi zainteresuje i zakupi. W zasadzie tutaj kończy się cały “wysiłek”, jaki należy włożyć w ten sposób sprzedaży. Proces ten nie wymaga więc specjalnie Twojego aktywnego udziału. No dobrze, przydałoby się może jeszcze porobić zdjęcia tego, co chcesz sprzedać. Wizualizacja  nie jest co prawda wymagana, ale na pewno zwiększa szanse na większą sprzedaż w serwisie aukcyjnym i Twoją wiarygodność.

Wystawiając przedmioty na serwisach aukcyjnych oszczędzasz czas, bo nie musisz pukać od drzwi do drzwi, pytać po znajomych, czy ktoś nie byłby zainteresowany. Jak dla mnie – ogromny plus.

Podobał Ci się ten wpis? Uważasz go za przydatny? Chcesz mnie wesprzeć?
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi!
Nieco niżej znajdziesz przyciski do udostępniania artykułu w różnych serwisach internetowych. Dla Ciebie to jeden klik, który trwa chwilę, a dla mnie szansa na dotarcie z wartościowymi treściami do nowych odbiorców 🙂 DZIĘKUJĘ!

Zapraszam Cię też do polubienia bloga Kobiece Finanse na Facebooku oraz śledzenia go na Twitterze lub obserwowania na Instagramie. Jestem również obecna na platformie Pinterest.

Najbardziej zachęcam jednak do zapisania się na mój newsletter. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami, ciekawostkami, wartymi odnotowania wydarzeniami i poradami 🙂

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

9 komentarzy do “Sprzedaż w serwisie aukcyjnym doskonałym sposobem na dorabianie”

Dodaj komentarz