Kiedy w 2018 roku startowałam z wyzwaniem Październik Miesiącem Oszczędzania, towarzyszyła mi i ekscytacja, i obawa – jak inicjatywa zostanie przez Was przyjęta? Czy chętnie do niej dołączycie? Na szczęście pomysł na ten cykl był strzałem w dziesiątkę i spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem. Cieszyło mnie to niezmiernie. Kilka lat minęło, a ja zastanawiałam się – czemu nie zrobić kroku dalej? Skoro było już sporo o oszczędzaniu, to może najwyższy czas na podstawy inwestowania? W ten sposób zrodził się pomysł na nowy cykl edukacyjny pod szyldem Szkoła Inwestowania Kobiecych Finansów (SIKF). Zapraszam do poznania szczegółów i oczywiście – wszystkich chętnych zachęcam do uczestnictwa!
Skąd pomysł na cykl Szkoła Inwestowania Kobiecych Finansów?
Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych jest od wielu miesięcy śmiesznie niskie. A przy tym inflacja rośnie. Wielu osobom doskwiera myśl o tym, że siła nabywcza zgromadzonych przez nich pieniędzy spada. Ponadto dla kogoś, kto posiada zbudowaną poduszkę bezpieczeństwa, inwestowanie nadwyżek pieniężnych może być atrakcyjną opcją.
Jednocześnie badania pokazują, że wiele osób ma opory przed inwestowaniem, nawet gdy “stać ich” na taki krok. Tegoroczny raport Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (“Badanie wiedzy, postaw wobec inwestowania i funduszy inwestycyjnych”) podaje następujące, główne przyczyny tego stanu rzeczy:
- dla 27 % ankietowanych był nią strach przed ryzykiem,
- dla 25 % – brak wiedzy na temat inwestowania, na temat tego, jak zacząć inwestować,
- a dla 20 % badanych – deklarowany brak takiej potrzeby 😉
Mało tego… Badania pokazują też, że wśród inwestorów indywidualnych kobiety stanowią niewielki procent!
A skoro edukacja finansowa kobiet od lat jest moją misją, postanowiłam dołożyć swoją cegiełkę w temacie inwestowania. Wszak o inwestowaniu było swego czasu całkiem sporo publikacji na blogu. Zajrzyj proszę do kategorii Inwestowanie, gdzie przeczytasz m.in. charakterystykę różnych papierów wartościowych 🙂
O czym będziemy się uczyć w ramach wyzwania Szkoła Inwestowania Kobiecych Finansów?
Skupimy się na obszarze inwestowania na giełdzie. Nie będziemy się zajmować inwestowaniem w nieruchomości, kryptowaluty czy inne inwestycje alternatywne. Razem przejdziemy za to m.in. przez takie zagadnienia:
👉 czym jest rynek kapitałowy i jak działa giełda?
👉 jak określić swój profil ryzyka? I czym w ogóle jest ryzyko?
👉 jak wybrać rachunek maklerski, na co zwracać uwagę?
👉 czym jest analiza techiczna, a czym fundamentalna?
itp.
Z cyklu natomiast nie dowiemy się:
❌ w jakie akcje bez ryzyka zainwestować swoje pieniądze?
❌ co pozwoli nam szybko wzbogacić się na giełdzie?
❌ jak w pewny sposób wykręcać wielocyfrowe stopy zwrotu?
Zapytasz być może, czemu?
Po pierwsze dlatego, że nie jestem wymiataczem, nie uważam się w tym obszarze za ekspertkę. Swoje pierwsze podejście do aktywnego inwestowania miałam kilka lat temu, ale z wielu powodów zarzuciłam brnięcie w ten temat dalej. Tak więc: uczę się razem z Wami!
Po drugie dlatego, że nikt nie zna odpowiedzi na te pytania. Natomiast jeśli traficie na kogoś, kto twierdzi, że zna, to uciekajcie czym prędzej, bo możecie wpaść w nie lada kłopoty!
Bo wiecie – na doradcę inwestycyjnego trzeba mieć odpowiednie papiery… A niestety samozwańczych “poskramiaczy giełdy” w internecie jest bez liku… Takich cwaniaków, którzy obiecują złote góry, a tak naprawdę zarabiają nie na giełdzie, ale na… Uczeniu, jak zbijać na giełdzie kokosy. Na sprzedawaniu “sprawdzonych metod”.
Tymczasem jak pisze w książce “Najważniejsza rzecz” Howard Marks:
Podejście inwestycyjne może przez chwilę się sprawdzać, ale ostatecznie działania, których wymaga, zmienią środowisko, co oznacza, że potrzebne będzie nowe podejście. A jeśli inni ludzie zaczną je naśladować, osłabi to jego skuteczność.
Czyli pierwszą lekcję mamy już odrobioną: nie ma złotych metod. Nie ma prostych i pewnych rozwiązań, zawsze prowadzących do ciągłych sukcesów na giełdzie. Rynek non-stop się zmienia, więc i w podejściu do inwestowania trzeba być elastycznym – ewoluować razem z rynkiem. I choćby z tego powodu żadnych “sprawdzonych patentów” czy osobistych rekomendacji nie będę Wam tutaj wciskać.
Na czym polegać będzie wyzwanie Szkoła Inwestowania Kobiecych Finansów?
Wyzwanie będzie rozłożone w czasie na miesiące październik i listopad, a składają się na nie następujące bloki tematyczne:
- I tydzień – ryzyko w inwestowaniu
- II tydzień – zależności między giełdą a rynkami
- III tydzień – wchodzimy na giełdę
- IV tydzień – analizujemy, nie działamy pochopnie
- V tydzień – interpretacja danych z rynku i spółek
- VI tydzień – strategia vs emocje w inwestowaniu
W ramach cyklu edukacyjnego, w każdym tygodniu ukazywać się będą na blogu 3 artykuły edukacyjne pogłębiające temat tygodnia. W sumie wpisów będzie 21. Artykuły te będą stanowić wiedzę w pigułce – czyli skonstruowane są podobnie, jak artykuły z wspomnianego już wyzwania Październik Miesiącem Oszczędzania.
Planowo teksty ukazywać się będą w poniedziałki, środy i piątki. Każdy z nich kończy się zadaniem lub zadaniami do samodzielnego przemyślenia i wykonania oraz rekomendacją literatury, w której możecie znaleźć rozszerzenie omawianego tematu.
Z wyzwaniem SIKF wyjdziemy sobie także poza bloga
Pojawi się kilka nagrań na Facebooku i Instagramie. Ci z Was, którzy mnie czytają od dawna, wiedzą, że z video jestem nieco na bakier 😉 Nie przepadam, nie czuję się komfortowo w tej formie przekazu – więc dla mnie to będzie dodatkowa szkoła. Trzymajcie kciuki. Szykuję dla Was:
- krótkie, ukazujące się w weekendy, maksymalnie półgodzinne video wprowadzające w tematy tygodnia, wraz z omówieniem jednej wybranej, zalecanej na dany tydzień lektury. Nagrania będą się pojawiać w niedziele przed południem. Albo w formie nagrań na żywo (tzw. stories), albo będę je szykować dzień wcześniej i wrzucać jako IGTV. Obserwujcie mój fanpage na FB i konto na IG (linki macie na samej górze bloga, wystarczy kliknąć w ikonki symbolizujące dany serwis);
- wywiady z kobietami, które inwestują – a szczerze to mam też nadzieję, że i kilku panów uda mi się namówić do udziału 😉 Tutaj będą to dłuższe, 45-60 min nagrania, które na pewno wrzucę na Facebooka w mojej grupie Finanse osobiste, finanse domowe. Nie deklaruję żadnych konkretnych dat ukazywania się tych nagrań. Pojawienie się kolejnych odcinków będę zapowiadać na FB oraz IG, tak więc po raz kolejny polecam mnie tam obserwować 🙂
Poza tym pojawią się ciekawostki historyczne i anegdoty z obszaru inwestowania, które będę publikować na moim fanpage FB. W social mediach publikacje powiązane z cyklem Szkoła Inwestowania Kobiecych Finansów opatrzone będą hashtagami:
#SIKF
#SIKF2021
#szkolainwestowania
#szkolainwestowaniakobiecychfinansow
Szkoła Inwestowania Kobiecych Finansów ma partnera!
I tutaj dochodzimy do bardzo ważnej informacji – tak dla mnie, jak i przede wszystkim dla Was 🙂
W odróżnieniu bowiem od poprzedniego wyzwania edukacyjnego, tym razem udało mi się pozyskać partnera merytorycznego dla cyklu SIKF. Bardzo miło mi ogłosić, że zostało nim wydawnictwo i księgarnia internetowa Maklerska.pl (w logo umieszczony jest link afiliacyjny):
Fachowe książki, które będę polecać Wam w cyklu jako literaturę uzupełniającą, znajdziecie w asortymencie Maklerskiej. Wszystkie linki prowadzące do rekomendowanych pozycji będą linkami afiliacyjnymi. Jeśli za ich pośrednictwem zdecydujecie się dokonać zakupu, otrzymam 5% wartości transakcji jako wynagrodzenie.
I to jedyne wynagrodzenie, które ewentualnie “wpadnie mi” do kieszeni za wysiłek włożony w powstanie tego cyklu – zależne od Waszej dobrej woli i wdzięczności.
Zawsze w kwestii współprac jestem transparentna i je oznaczam (ostatnio okazało się, że to nie taka oczywista praktyka – przeczytaj o tym, jak UOKiK chce walczyć z nieoznaczonymi współpracami). Każdy wpis, w którym pojawią się linki partnerskie, będzie opatrzony stosowną adnotacją.
A co dzięki współpracy z Maklerską otrzymacie Wy – uczestniczki SIKF?
Bardzo zależało mi na tym, by Szkole Inwestowania Kobiecych Finansów jako inicjatywie edukacyjnej patronowała marka merytoryczna. Tym bardziej się więc cieszę, że na nawiązaniu współpracy z Maklerską możecie skorzystać przede wszystkim Wy 🙂
Co pewien czas będę albo publikować tutaj na blogu, albo ogłaszać w moich kanałach social media kody promocyjne do wykorzystania w księgarni Maklerskiej. Dlatego warto śledzić uważnie cały cykl.
Pierwszy z kodów znajdziecie poniżej – oto i on:
sikf2021
Kupon jest aktywny do 15.10.2021 (włącznie) i uprawnia do darmowej dostawy.
Poza tego typu miłymi dla portfela bonusami, szykujemy dla Was z Maklerską konkurs na zakończenie całego wyzwania, w którym do rozdania będą nagrody książkowe. Będzie sztos! Ale o tym póki co cicho sza! 🙂 Wszystko w swoim czasie.
Tyle na dzisiaj ode mnie. Słyszymy i widzimy się w ten weekend w social mediach, a do kolejnego artykułu zapraszam już w poniedziałek. Dołączysz? 🙂
Brawo Dana, historia jakby zatoczyła koło: trafiłem na Twojego bloga w 2015r szukając informacji n/t konferencji Profesjonalny Inwestor Sii w Zakopanem – czytając Twoją relację. Pojechałem, merytorycznie raczej wiele tamto wydarzenie nie wniosło, ale na takiej balandze dawno i – potem – długo byłem….
Warto interesować się inwestowaniem!
P.S. Po 12 latach od pierwszego kontaktu z rynkiem finansowym jestem jakby w starszakach / zerówce poziomem teoretycznej wiedzy, ale to wystarczy aby finansowo swobodnie spoglądać w przyszłość.
Cześć Piotrze, miło mi czytać te słowa. Przyznam, że pomysł na serię wpisów o podstawach inwestowania chodził za mną od czasu, gdy dość krytycznie wypowiedziałeś się pod moim artykułem o oszczędzaniu w rodzinie. A w każdym razie Twój głos uświadomił mi, że przez ostatnie lata zaniedbałam ten obszar zarządzania finansami i część stałych czytelników może czuć niedosyt. Także dziękuję Ci za to i pozdrawiam serdecznie 🙂