Ulga prorodzinna w PIT 2014

Oto i nastał nasz ulubiony czas: składanie zeznań podatkowych. Do 2 marca 2015 pracodawca powinien przekazać pracownikowi PIT-11, dostarczone powinny zostać nam także PIT-8C (np. za stypendia, alimenty, dochód z giełdy) PIT-40 (jeżeli pracownik na początku stycznia złożył oświadczenie PIT-12, wystawia go pracodawca) oraz PIT-40A (rozliczany i wystawiany przez ZUS dla świadczeniobiorcy, gdy ten pobiera rentę lub emeryturę). A potem mamy czas do końca kwietnia na złożenie zeznania PIT-37 (dotyczy zatrudnionych na etat), PIT-36 i PIT-36L (osoby prowadzące działalność gospodarczą), PIT-38 (rozliczenie transakcji giełdowych) i PIT-39 (dochód ze sprzedaży nieruchomości). Temat PIT-ów za 2014 rok jest długi i głęboki niczym Rów Mariański, dlatego postanowiłam wybrać moim zdaniem najciekawsze zagadnienia i podzielić je na kilka części. W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam krótko przybliżyć kwestię ulgi prorodzinnej za 2014 rok.

Ulga prorodzinna – dla kogo?

Od 1 stycznia 2015 r. zaszły zmiany w zasadach przyznawania ulgi na dziecko oraz jej wysokość. Ulga prorodzinna przysługuje pracownikom etatowym oraz osobą prowadzącym własną działalność gospodarczą, ale tylko, gdy rozliczają się według skali podatkowej.

Jeszcze na sam początek taka uwaga. Jeśli ktoś rozlicza się na podstawie formularzy PIT-36, PIT-37 lub PIT-28 i chce skorzystać z ulg podatkowych za ubiegłe lata (z wyjątkiem ulg mieszkaniowych, składek społecznych i zdrowotnej oraz strat za ubiegłe lata), to musi, oprócz jednej spośród wymienionych deklaracji podatkowych, złożyć też druk informujący o tych ulgach i odliczeniach, czyli tzw. PIT/O.

Ulga prorodzinna – kiedy przysługuje

Ulga przysługuje za każde dziecko małoletnie, jeżeli w stosunku do niego podatnik:

 • sprawował władzę rodzicielską,
 • pełnił funkcję rodziny zastępczej i w ten sposób sprawował opiekę nad dzieckiem (podstawą jest tu umowa zawarta ze starostą lub orzeczenie sądu),
 • mieszkał z dzieckiem i pełnił funkcję opiekuna prawnego.

Ulga należy się także tym podatnikom, którzy objęci są obowiązkiem alimentacyjnym w stosunku do utrzymywanych dzieci pełnoletnich, a także jeśli dziecko pełnoletnie nie ma ukończonych 25 lat i nadal się uczy oraz nie posiada dochodów przekraczających 3098 zł (renta rodzinna oraz dochody zwolnione z podatku, tj. stypendia, pomoc materialna dla uczniów nie wliczają się w tę kwotę).

Kto nie skorzysta z ulgi prorodzinnej?

Z ulgi prorodzinnej nie skorzystają osoby składające deklaracje PIT-28, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39, a także rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej i opiekunowie prawni, jeśli nie mieszkają razem z dzieckiem. Nie skorzystają z niej również ci podatnicy, których dzieci uzyskują przychody podlegające podatkowi liniowemu lub przepisom ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub tonażowym.

Warto też tutaj wspomnieć, że za podatnika pozostającego w związku małżeńskim nie uważa się osoby, która żyje w orzeczonej separacji oraz takiej, której pozbawiono praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Z ulgi na jedno dziecko nie skorzystają podatnicy-małżonkowie, gdy ich wspólny roczny poziom dochodów przekroczy 112 000 zł. Jest to tzw. kryterium dochodowe. Limit dla podatnika o statusie samotnego rodzica wychowującego dziecko również wynosi 112 000 zł.

Jeżeli z kolei rodzic wychowuje dziecko samotnie tylko przez część roku (bo przez X miesięcy figuruje jako panna, kawaler, konkubina lub konkubent, osoba rozwiedziona, wdowa lub wdowiec), to traci prawo do ulgi, gdy poziom jego dochodów przekroczy 56 000 zł.

Ile można odliczyć w ramach ulgi prorodzinnej?

Podatnicy z jednym dzieckiem mogą odliczać miesięcznie kwotę 92,67 zł, za cały rok natomiast 1112,04 zł.

Gdy rodzice posiadają dwójkę lub więcej dzieci, wysokość uzyskanego dochodu nie ma znaczenia. Nie ma limituKwoty przysługujących ulg w zależności od liczby potomstwa kształtują się następująco:

 • przy dwójce dzieci – na każde dziecko po 92,67 zł miesięcznie lub po 1112,04 zł za rok,
 • przy trójce dzieci – za pierwsze dwoje dzieci kwoty ulgi są takie, jak powyżej, a za trzecie dziecko już 166,67 zł miesięcznie lub 2000,04 zł za rok,
 • przy czwórce i więcej dzieci – na czwarte i każde kolejne dziecko przypada ulga w wysokości 225 zł miesięcznie lub 2700 zł rocznie.

Czyli jeśli w rodzinie mamy czwórkę dzieci, to można odliczyć:

 • 1112,04 zł na pierwsze dziecko,
 • 1112,04 zł na drugie dziecko,
 • 2000,04 zł na trzecie dziecko,
 • i 2700,00 zł na czwarte dziecko.

Czyli w sumie 6924,12 zł. W dodatku rodziny mogą liczyć na szybszy zwrot podatku, jeśli korzystają z Karty Dużej Rodziny. Poczekają na niego co najwyżej miesiąc, a nie trzy.

Rodzina z trójką dzieci - rozliczenie PIT
Źródło: White77 / Pixabay.com

Kwota zapłaconego podatku jest niższa od ulgi prorodzinnej – co robić?

Co się natomiast dzieje w sytuacji, gdy kwota zapłaconego podatku okazuje się niższa od przysługującej ulgi prorodzinnej? Rząd poszedł takim podatnikom na rękę. Szczególnie tym, którzy mają kilkoro dzieci i uzyskują bardzo niskie dochody. Urząd skarbowy dopłaci brakującą kwotę na takich samych zasadach, jak przy nadpłacie podatku. Dotychczas taka rodzina mogła zaoszczędzić zaledwie kwotę równą wysokości wyliczonego podatku.

By skorzystać z ulgi prorodzinnej, gdy kwota przysługującego odliczenia jest wyższa od kwoty odliczonej w zeznaniu podatkowym, to oprócz swojego “normalnego” PIT-a (tj. PIT-36 lub PIT-37) oraz druku PIT/O należy wypełnić dodatkowy dokument – PIT/UZ. Stanowi on uzupełnienie zaznania. Wtedy:

 • w formularzu PIT/O wskazuje się wartość ulgi podatkowej oraz dane dzieci, za które ta ulga przysługuje (imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia; miesiące, za które przysługuje ulga),
 • natomiast w formularzu PIT/UZ wskazuje się kwotę niewykorzystanej ulgi do zwrotu przez urząd skarbowy.

Tyle o uldze prorodzinnej w telegraficznym skrócie. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o ulgach na dzieci, odsyłam do specjalistycznych serwisów. Moim zdaniem dwa najlepsze poświęcone rozliczeniom podatkowym to pit.infor.pl oraz pit.pl . Na ich łamach znajdziecie też wzory poszczególnych formularzy i opis różnych przypadków wypełniania deklaracji.

Poza tym chciałam Wam gorąco polecić Stowarzyszenie i Fundację Rzecznik Praw Rodziców. Uruchomiła ona specjalną infolinię, dzięki której możecie uzyskać dodatkowe informacje o warunkach uzyskania ulgi prorodzinnej. Dyżury prowadzi p. Kinga Strychalska. Odbywają się one w piątki, w godzinach 10.00 – 12.00 pod nr tel. 662 656 206 oraz mailowo: ksiegowosc@rzecznikrodzicow.pl

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

6 komentarzy do “Ulga prorodzinna w PIT 2014”

 1. Zazdroszczę wszystkim, którzy otrzymują jakikolwiek zwrot podatku przy rozliczaniu 🙁 U mnie co roku oznacza to dopłatę co najmniej kilkuset złotych… Morał z tego taki, że trzeba pomyśleć o dzieciach ^^

  Odpowiedz
 2. A czy nalezy sie ulga jesli renta rodzinna wynosi tylko 800 zl na trojke dzieci maloletnich ? I nie ma zadnych innych dochodow ? Bardzo prosze o odp

  Odpowiedz
 3. Niestety dzieci nie mam, ale wiedza przyda się na przyszłość!:) Z niecierpliwością czekam na wpis o IKZE – ten temat jest mi zdecydowanie bliższy:)

  Odpowiedz
 4. Zwięźle, krótko i na temat i o to właśnie chodzi.Nie wiedziałam o tym, że osoby korzystające z Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na szybszy zwrot. To bardzo dobra wiadomość. Poza tym ja nigdy nie lubiłam okresu rozliczeń i wizyt w US. W sumie nie wiem dlaczego… Może przez tą “napiętą” atmosferę “dobrze rozliczyłam czy nie?” Pozdrawiam 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz