Na co zwracać uwagę przy dokonywaniu internetowej wymiany walut?

Sezon wakacyjny trwa w najlepsze. Wielu z nas decyduje się na spędzenie swojego urlopu za granicą. W jednym z zeszłorocznych wpisów podpowiadałam, jak zorganizować tani urlop. W jeszcze innym, jak zorganizować go w bezpieczny sposób. Tym razem przeczytacie, jak szybko, bezpiecznie i wygodnie wymienić walutę za pomocą kantoru internetowego. Ale zanim do tego przejdziemy, przyjrzymy się wspólnie dostępnym opcjom.

Wymiana walut – opcje klasyczne

Kiedyś naturalnym wyborem osoby, która potrzebowała wymienić walutę, była placówka banku lub stacjonarny kantor. Dzisiaj na szczęście nie są to jedyne sposoby pozyskania obcego pieniądza.

Wymiana w banku należy do najdroższej opcji. Oczywiście, możemy przyjąć, że to sposób najbezpieczniejszy, a dodatkowo zyskujemy na poradzie i bezpośredniej obsłudze w okienku kasowym.

Jeśli w danym banku posiadamy konto walutowe, to wymienione pieniądze trafiają na nie od razu. Wiążą się z tym jednak wyższe koszty wymiany waluty. Banki utrzymują jednak wysokie spready, które stanowią różnicę między kursem zakupu i sprzedaży. Sprawiają one, że na kupowanej jednostce możemy przepłacić w banku nawet kilkadziesiąt groszy. Im więcej wymieniamy pieniędzy, tym boleśniej odczujemy spread.

Coraz więcej banków oferuje także założenie tzw. kart wielowalutowych, gdzie do jednej karty przypisanych jest kilka rachunków w różnych walutach. Sama korzystam np. z takiej karty od Aliora, o czym wspominałam przy okazji wpisów poświęconych mojej podróży do Nowej Zelandii.

W kantorach stacjonarnych różnice kursowe oscylują w granicach kilkunastu groszy na jednostce, czyli koszt wymiany waluty jest nieco niższy niż w banku. Jednak nadal właściciele takich placówek muszą pokryć koszty zatrudnienia pracowników, czynszu, najmu lokalu itp. Istotne są w ich przypadkach również kwestie bezpieczeństwa. Co prawda pracownicy kantorów odbywają szkolenia z rozpoznawania fałszywych banknotów, jednak ich system zabezpieczeń i stosowanych systemów nie może dorównać tym spotykanym w bankach.

Gdy będąc za granicą chcemy skorzystać z usługi lokalnego kantoru, zawsze sprawdzajmy, jaki oferuje on kurs w porównaniu z innym kantorem w pobliżu lub w internecie. Czasem trafią się nieuczciwi właściciele, którzy specjalnie windują ceny walut, by więcej zyskać na nieświadomych niczego turystach. Zwłaszcza że często dokonują oni wymiany waluty w pośpiechu, w pierwszym lepszym napotkanym kantorze.

Wymiana walut w dobie cyfryzacji

Od kilku lat popularnym rozwiązaniem na szybki i tani dostęp do waluty są tzw. karty wielowalutowe wydawane przez instytucje niebędące bankami, np. Revolut czy Igoria. Jest to wygodne rozwiązanie, z którego również korzystam. Wiąże się ono jednak ze swego rodzaju udostępnianiem o sobie informacji prywatnym  instytucjom pozabankowym. Nie każdy czuje się z tym komfortowo i nie każdy chce, by dane dotyczące jego płatności były przetwarzane przez aplikację w telefonie, która jest powiązana z wyrobioną kartą wielowalutową.

Dodatkowo np. weryfikacja przy zakładaniu konta wymaga zrobienia zdjęcia twarzy czy dowodu osobistego. Takie procedury wynikają z tzw. ustawy AML (ang. Anti Money Laundering), która obejmuje instytucje płatnicze i wymaga potwierdzenia tożsamości użytkownika. Warto też podkreślić, że przechowywanie na rachunkach tych kart dużych sum pieniędzy nie jest bezpiecznym posunięciem. Instytucje te nie są objęte gwarancjami bankowymi, które chronią włożony kapitał.

Karty wielowalutowe to dobre rozwiązanie dla osób często i na długo przebywających za granicą i potrzebujących możliwości płacenia w walucie dosłownie “od ręki”. Natomiast jeśli nie chcemy ujawniać zbyt wielu danych na temat dokonywanych przez nas płatności czy to w internecie czy podczas urlopu za granicą, a także gdy interesujemy się wymianą walut w kontekście inwestowania, warto rozważyć skorzystanie z usług kantoru internetowego, np. najstarszego polskiego serwisu tego typu internetowykantor.pl

Wymiana walut online – czym się charakteryzuje?

Korzystając z kantoru internetowego nie jesteśmy ograniczeni tak jak w przypadku stacjonarnych kantorów czy placówek bankowych godzinami otwarcia. Wymiany dokonać możemy w każdym momencie, w którym akurat zdecydujemy się dokonać transakcji z uwagi na korzystny kurs. To rozwiązanie wygodne, bo zakupu waluty dokonujemy z dowolnego miejsca – potrzebujemy tylko dostępu do internetu.

Ceny transakcyjne w kantorach internetowych zwykle są znacznie niższe niż w przypadku rozwiązań klasycznych. W kantorach internetowych na kursy zakupione u dostawcy walut narzucone są niskie spready. To dlatego ich kursy są tańsze. 

Część z kantorów online działa na zasadzie społecznościowej platformy wymiany walut (np. walutomat.pl). O ile w stacjonarnym kantorze to jego właściciel ustala cenę kupna i sprzedaży, o tyle na takiej platformie dochodzi do transakcji między użytkownikami serwisu. Dzięki temu możemy trafić na osobę, która akurat chce szybko sprzedać w korzystnej cenie walutę, na której nabyciu nam zależy. Nikt nie stoi na straconej pozycji, nikt nie stoi na pozycji silniejszego i dyktującego warunki. Każdej stronie zależy na zminimalizowaniu kosztów transakcyjnych.

Wymiana waluty przez internet to dobry wybór, gdy wymienić musimy sporą sumę pieniędzy i obawiamy się podróżowania z większą gotówką. Ale ma to też drugą stronę medalu – niemożność otrzymania pieniędzy w gotówce. Kantory internetowe wymagają posiadania konta walutowego w banku. Po dokonaniu wymiany waluty, to na wskazany bankowy rachunek walutowy zostaną przelane zakupione pieniądze.

W związku z tym również pewnym utrudnieniem jest moment wpłynięcia pieniędzy na ów rachunek. Czasem zostają one na nim zaksięgowane dopiero następnego dnia. Jeśli transakcji dokonaliśmy późnym piątkowym wieczorem przez weekend, poczekać musimy do pierwszego dnia roboczego. Dlatego przed zakupem warto upewnić się, jakie są godziny okienek transferowych środków przychodzących w naszym banku. Dobrym nawykiem jest niezwlekanie z zakupem waluty do ostatniej chwili, tylko zaplanowanie sobie jej wymiany z odpowiednim wyprzedzeniem.

Podobnie jak przy korzystaniu z kart wielowalutowych, kantory internetowe wymagają przy zakładaniu konta weryfikacji danych osobowych.

Wymiana walut online. Na co zwracać uwagę przy wyborze kantoru internetowego?

Wymiana walut w kantorze internetowym – na co zwracać uwagę?

Bezpieczeństwo

Jeśli decydujemy się na wymianę waluty w kantorze internetowym, upewnijmy się, że usługodawca jest rzetelny i zachowuje obowiązujące standardy na rynku. Najlepiej, gdy posiada licencję Komisji Nadzoru Finansowego na świadczenie usług płatniczych jako krajowa instytucja płatnicza (KIP). Z jednej strony to daje nam pewność, że nasze środki finansowe są odpowiednio chronione. Z drugiej strony, krajowe instytucje płatnicze podlegają szeregom procedur (np. wspomnianej wcześniej ustawie AML) i weryfikacja tożsamości ich ich użytkowników jest jedną z nich.

Sprawdzony kantor internetowy powinien posiadać monitoring poprawności dokonywanych transakcji np. poprzez weryfikację SMS. W obecnych czasach wymagana jest także szyfrowana wymiana danych między serwisem a klientem, którą potwierdzić może zabezpieczenie odpowiednim certyfikatem SSL. O jego obecności świadczy ikonka kłódki w pasku adresu przeglądarki oraz protokół “https”.

Zanim zdecydujemy się skorzystać z usług danego serwisu, sprawdźmy także:

  • od jak dawna działa on na rynku?
  • jakimi cieszy się opiniami wśród internautów?
  • kto jest jego właścicielem – spółka czy osoba fizyczna?

Spółki mają obowiązek podawania swojego kapitału zakładowego. Przy jednoosobowej działalności gospodarczej to jej właściciel odpowiada za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem, jednak jego wysokość jest niejawna.

Ostatnią ważną kwestią w temacie bezpieczeństwa jest upewnienie się, że kantor internetowy jest nadzorowany przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). To daje nam gwarancję, że działa on zgodnie z Ustawą o zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z 16 listopada 2000 roku oraz nie wprowadza do obrotu środków pozyskanych z nielegalnej działalności.

Opłaty związane z wymianą walut

Z uwagi na dużą konkurencję na rynku kantorów internetowych, klient nie powinien być obciążany dodatkowymi kosztami, jeśli zależy mu na wymianie popularnych walut (USD, EUR, CHF). Przyjęcie przelewu przez kantor internetowy z dowolnego banku również powinno być usługą bezpłatną. Podobnie rzecz się ma z transakcją w drugą stronę, gdy wysyłamy złotówki do dowolnego polskiego banku, a także wspomniane poprzednio popularne waluty do banku, w którym posiadamy rachunki walutowe.

Istotna jest rzecz jasna także sama wysokość kursów walut oraz sprawdzenie, jak często następuje aktualizacja kursów. Im częściej, tym lepiej. Optymalnie powinien być aktualizowany co 10-15 sekund. Wtedy prezentowane ceny w serwisie można uznać za bieżące.

No i rzecz bardzo ważna. Należy upewnić się, czy kantor internetowy pobiera prowizję od dokonanej transakcji i w jakiej wysokości. Najlepsze kantory nie pobierają tego typu opłaty lub oferują promocję na wymianę waluty bez spreadu.

Wachlarz dostępnych walut

Warto, by w palecie dostępnych walut było przynajmniej kilkanaście pozycji. Być może teraz nie potrzebujemy dostępu do np. koron czeskich i nie odczujemy ich braku w ofercie, ale jednak za jakiś czas zaplanujemy sobie pobyt w Pradze. I co wtedy? Trzeba będzie rozejrzeć się za drugim kantorem internetowym, który oferuje ich zakup.  

Warto założyć konto w takim kantorze internetowym, który oferuje więcej walut, niż tylko najpopularniejsze: euro, dolary, franki szwajcarskie. Świadczy to również o tym, że z danego kantoru internetowego korzysta spore grono użytkowników o zróżnicowanych portfelach, co stanowi dodatkową rekomendację.

Liczba banków obsługiwanych przez kantor internetowy

Ten aspekt ściśle wiąże się z cennikiem usług kantoru internetowego. Im więcej obsługiwanych przez kantor internetowych banków, tym mniejsze ryzyko wystąpienia dodatkowych, wysokich opłat.

Profesjonalny kantor internetowy powinien mieć w standardzie możliwość przelania zakupionej waluty bezpośrednio na własne konto zagraniczne. Warto zapoznać się z listą krajów, które objęte są przez kantor taką możliwością. Jeśli chcemy przelać walutę na rachunek w walucie obcej, którego nie jesteśmy właścicielem, zapoznajmy się wcześniej z ceną takiej operacji.

Liczba obsługiwanych banków przekłada się również na szybkość dokonywanych operacji. Jeśli kantor dokonuje przelewu w tym samym banku, w którym rachunki posiada klient, wtedy transakcja wymiany waluty potrwa maksymalnie kilkanaście minut.

Przejrzysty interfejs, łatwość obsługi i aplikacja mobilna

Dobry internetowy kantor cechuje prostota i intuicyjność obsługi. Jeśli serwis jest nieczytelny, musimy się naklikać, by wykonać podstawowe operacje kupna i sprzedaży, nie rozumiemy prezentowanych w nim danych, to nie jest on przyjazny użytkownikowi i na pewno nie będziemy czerpać przyjemności z obcowania z takim serwisem. W końcu transakcje online powinny być szybkie i wygodne. Za miarę satysfakcji posłużyć może jak najrzadsze kontaktowanie się z działem obsługi klienta i wsparcia technicznego.

Na wygodę użytkowania przekłada się również istnienie dedykowanej aplikacji mobilnej. To dzięki niej możemy dokonać transakcji w każdym miejscu i w odpowiednim dla nas momencie.

A jakie są Twoje doświadczenia z korzystania z internetowego kantoru?

Czy i jak często korzystasz z wymiany walut online? Jakie Twoim zdaniem są plusy i minusy takiego rozwiązania? Napisz w komentarzu. A może dotychczas nie korzystałaś lub nie korzystałeś z usług kantoru internetowego, ale teraz rozważasz taką możliwość? Daj znać.

Podobał Ci się ten wpis? Uważasz go za przydatny? Chcesz mnie wesprzeć?
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi!
Nieco niżej znajdziesz przyciski do udostępniania artykułu w różnych serwisach internetowych. Dla Ciebie to jeden klik, który trwa chwilę, a dla mnie szansa na dotarcie z wartościowymi treściami do nowych odbiorców 🙂 DZIĘKUJĘ!

Zapraszam Cię też do polubienia bloga Kobiece Finanse na Facebooku oraz śledzenia go na Twitterze lub obserwowania na Instagramie. Jestem również obecna na platformie Pinterest.

Najbardziej zachęcam jednak do zapisania się na mój newsletter. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami, ciekawostkami, wartymi odnotowania wydarzeniami i poradami 🙂

Tekst zawiera linki sponsorowane.

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

10 komentarzy do “Na co zwracać uwagę przy dokonywaniu internetowej wymiany walut?”

  1. Według mnie największym plusem są niskie koszty transakcji i łatwość w ich dokonywaniu. W większości przypadków wszytko jest obsługiwane za pośrednictwem telefonu, więc nawet w sytuacji gdy miałoby nam zabraknąć pieniędzy na wyjeździe, jesteśmy w stanie szybko je zdobyć 🙂

    Odpowiedz
  2. Warto korzystać z internetowych kantorów. Zdecydowanie bezpieczniej niż w kantorach stacjonarnych oraz korzystniej niż w bankach. Od dłuższego czasu korzystam z amronet.pl – bardzo dobre kursy.

    Odpowiedz
  3. Świetne i bardzo ważne punkty – wiele osób je omija i leci wymienić walutę tam, gdzie ma najbliżej, a szkoda, bo czasem nadłozenie drogi lub przejrzenie wyznaczników, które opisałaś pozwala naprawdę już nie nawet zaoszczędzić na wymianie walut, ale nawet zarobić.
    Wystarczy po prostu poświęcić nieco więcej czasu, żeby pewne informacje znaleźć.
    P.S Przyjrzyj się bankowi brytyjskiemu Revolut i jego darmowej aplikacji (darmowa apka, konto, i kapitalne kursy wymiany walut).

    Odpowiedz
  4. Moim zdaniem wybierając kantor online pozabankowy jak i bankowy warto sprawdzić opinie o nim w sieci. Zaś po stronie użytkownika zwrócić uwagę, jak silnych haseł i zabezpieczeń wymaga system transakcyjny. Dziś standardem powinno być wszędzie dwuetapowe uwierzytelnianie.

    Odpowiedz
  5. od ostatnich wakacji korzystam tylko i wyłącznie z kantoru internetowego, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo – nie muszę chodzić do kantoru z dużą ilością gotówki. w zasadzie korzystałam do tej pory z Amronet i czasem internetowy kantor. polecam wszystkim te dwa serwisy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz