Kobiety na stanowiskach kierowniczych. Wyniki badania CS Gender 3000.

Przed kilkoma dniami bank Credit Suisse opublikował na swojej stronie internetowej wyniki badania The CS Gender 3000: Women in Senior Management. Traktuje on o obecności kobiet na wyższych stanowiskach kierowniczych w światowych firmach. Sam raport liczy aż 56 stron. Jest to pokaźna broszura po brzegi wypełniona danymi liczbowymi i statystyką. Przyznam, że bardzo mnie on zaciekawił. Napawa dumą i nadzieją, dlatego postanowiłam najważniejsze jego wnioski przedstawić gronu moich Czytelniczek i Czytelników. Okazuje się bowiem, że kobiety na stanowiskach kierowniczych bardzo pozytywnie wpływają na kondycję finansową firm.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych – korzyści

Główna konkluzja płynąca z raportu jest następująca: większe zróżnicowanie płci w kierownictwie przynosi przedsiębiorstwom wymierne korzyści. Więcej kobiet na wysokich stanowiskach kierowniczych oznacza lepsze wyniki finansowe firm i poprawę osiąganych przez nie zwrotów z inwestycji na rynku kapitałowym.

Stefano Natella, szef Global Equity Research w dywizji bankowości inwestycyjnej Credit Suisse tłumaczy, że większy udział pań w zarządzie przekłada się nie tylko na wyższe stopy zwrotu.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych to także lepsza cena w relacji do wartości księgowej (wskaźnik P/BV) oraz stopa wypłat dywidend. Chodzi o tzw. wskaźnik DPR. Więcej o wskaźnikach przeczytacie w bardzo przystępnie napisanym artykule Pierwsze kroki na giełdzie – podstawowe wskaźniki.

Na potrzeby badania Instytut Badawczy banku Credit Suisse utworzył specjalną bazę danych. Począwszy od 2012 roku gromadzono w niej informacje dotyczące struktur zarządów wyższego szczebla ponad 3 000 firm na całym świecie.

W badaniu uwzględniono dzięki temu ponad 28 000 menedżerów. Z czego prawie 3 700 to kobiety na stanowiskach kierowniczych wysokiego szczebla.

Wyniki pokazały m.in., że od początku 2012 roku do czerwca bieżącego roku duże firmy o kapitalizacji rynkowej przekraczającej 10 miliardów dolarów, w których co najmniej jedna kobieta zasiadała w zarządzie, uzyskiwały lepsze wyniki w inwestycjach typu sector-neutral. Czyli takich, w których stosowane są równe wagi dla długich i krótkich pozycji w różnych klasach aktywów. To pozwala wyeliminować zależność od poszczególnych branży i redukuje ekspozycję na ryzyko systematyczne.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych a dane historyczne firm

Porównano także dane historyczne sprzed kryzysu w 2008 roku. Okazało się, że tam, gdzie w zarządach zasiadała jedna lub więcej pań, wyniki inwestycyjne firm były lepsze. Dobrze obrazują to poniższe wykresy z raportu (gwoli wyjaśnienia – WoB = Woman on Board = kobieta w zarządzie).

Rentowność kapitału własnego (sector-neutral)
Rentowność kapitału własnego w firmach, w których nie ma żadnej kobiety w zarządzie, jest przynajmniej jedna, są przynajmniej dwie (sector neutral). / Źródło: Credit Suisse, “The CS Gender 3000: Women in Senior Management”, wrzesień 2014, str. 16.
Porównanie wyników firm o wartości rynkowej pow. 10 miliardów USD, w ujęciu globalnym
Porównanie wyników firm o wartości rynkowej pow. 10 miliardów USD, w ujęciu globalnym i europejskim. / Źródło: Credit Suisse, „The CS Gender 3000: Women in Senior Management”, wrzesień 2014, str. 23.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych wpływają więc bardzo pozytywnie na finansowe rezultaty przedsiębiorstw. Tak więc kolejny raz sprawdza się porzekadło, że kobieta łagodzi obyczaje i dodatkową kasę daje 😉

Udział kobiet w objęciu stanowisk kierowniczych wyższego szczebla

OK, żarty na bok. W raporcie zwrócono również słusznie uwagę na fakt, że pomimo wysoce obiecującej tendencji, nadal udział kobiet w zajmowaniu wyższych stanowisk kierowniczych jest mały.

W zasadzie im wyżej w strukturach organizacyjnych firmy, tym występuje mniej pań. Na pozycji CEO (Chief Executive Officer – Dyrektor Generalny) stanowią one zaledwie 3,9 %.

Udział procentowy kobiet w zależności od zajmowanego stanowiska kierowniczego
Źródło: Credit Suisse, „The CS Gender 3000: Women in Senior Management”, wrzesień 2014, str. 5.

Ciekawie rozkłada się udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w zależności od kraju.

Polska pod tym względem ładnie wybija się w roku 2013 powyżej światowej średniej. Kobiety na stanowiskach kierowniczych stanowią u nas 16,3 %. Jednak wciąż jesteśmy daleko za Norwegią (aż 39,7 % !), Szwecją, Francją czy Finlandią. Zaskoczył mnie słaby wynik Stanów Zjednoczonych w tym zestawieniu.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych. Udział kobiet w wyższym kierownictwie w zależności od kraju.
Udział kobiet w wyższym kierownictwie w zależności od kraju – w 2013 roku Polska dumnie powyżej średniej globalnej. / Źródło: Credit Suisse, „The CS Gender 3000: Women in Senior Management”, wrzesień 2014, str. 14.

W raporcie poświęcono także bardzo dużo miejsca analizie zjawiska szklanego sufitu. Opisano, na jakie trudności natrafiają kobiety, które chcą rozwijać swoją karierę i zajmować wysokie stanowiska kierownicze. Poczytajcie, naprawdę warto.

Wszystkim osobom, które chciałyby bliżej zapoznać się z całym raportem, polecam odwiedzenie strony internetowej Credit Suisse. To nie jedyne tak obszerne badanie, jakie dotychczas “popełnił” ten szwajcarski bank. Natomiast pełny raport znajdziecie pod tym linkiem (PDF). Miłej lektury!

Kobiety na stanowiskach kierowniczychM/div>
Kariera dla pań - poradnik - sprawdź centy w księgarniach!
Podobał Ci się ten wpis? Uważasz go za przydatny?
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi!
Możesz też polubić Kobiece Finanse na Facebooku,
zaobserwować mnie na Instagramie lub śledzić na Twitterze!
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami,
ciekawostkami, wartymi odnotowania wydarzeniami i poradami 🙂

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

3 komentarze do “Kobiety na stanowiskach kierowniczych. Wyniki badania CS Gender 3000.”

  1. śledzę tego bloga już jakiś czas i muszę powiedzieć, że bardzo interesujące i rzetelnie przygotowane wpisy za każdym razem 🙂 to się chwali i aż miło czyta 🙂 co do samego tematu, to mam nadzieję, że kobiety jeszcze pokażą rynkowi na co je stać i ile mogą zdziałać 🙂 bo niewątpliwie mogą wiele 🙂 pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz