Wyniki badania CS Gender 3000: Women in Senior Management

Wyniki badania CS Gender 3000: Women in Senior Management

Przed kilkoma dniami bank Credit Suisse opublikował na swojej stronie internetowej wyniki badania The CS Gender 3000: Women in Senior Management. Traktuje on o obecności kobiet na wyższych stanowiskach kierowniczych w światowych firmach. Sam raport liczy aż 56 stron, jest to więc pokaźna broszura po brzegi wypełniona danymi liczbowymi i statystyką. Przyznam, że bardzo mnie on zaciekawił, napawa dumą i nadzieją, że będzie jeszcze lepiej, postanowiłam więc najważniejsze jego wnioski przedstawić gronu moich Czytelniczek i Czytelników.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych – korzyści

Główna konkluzja płynąca z raportu jest następująca: większe zróżnicowanie płci w kierownictwie przynosi przedsiębiorstwom wymierne korzyści. Więcej kobiet na wysokich stanowiskach kierowniczych oznacza lepsze wyniki finansowe firm i poprawia osiągane zwroty z inwestycji na rynku kapitałowym.

Stefano Natella, szef Global Equity Research w dywizji bankowości inwestycyjnej Credit Suisse tłumaczy, że większy udział pań w zarządzie przekłada się nie tylko na wyższe stopy zwrotu, ale także na lepszą cenę w relacji do wartości księgowej (wskaźnik P/BV) oraz stopę wypłat dywidend (wskaźnik DPR – więcej o wskaźnikach przeczytacie w bardzo przystępnie napisanym artykule Pierwsze kroki na giełdzie – podstawowe wskaźniki).

Na potrzeby badania Instytut Badawczy banku Credit Suisse utworzył specjalną bazę danych, w której począwszy od 2012 roku gromadzono informacje dotyczące struktur zarządów wyższego szczebla ponad 3 000 firm na całym świecie. W badaniu uwzględniono dzięki temu ponad 28 000 menedżerów, z czego prawie 3 700 to kobiety.

Wyniki pokazały m.in., że od początku 2012 roku do czerwca bieżącego roku duże firmy o kapitalizacji rynkowej przekraczającej 10 miliardów dolarów, w których co najmniej jedna kobieta zasiadała w zarządzie, uzyskiwały lepsze wyniki w inwestycjach typu sector-neutral. Czyli takich, w których stosowane są równe wagi dla długich i krótkich pozycji w różnych klasach aktywów. To pozwala wyeliminować zależność od poszczególnych branży i redukuje ekspozycję na ryzyko systematyczne.

Dla zainteresowanych, anglojęzyczny artykuł o tym, jak budować taki portfel akcji. Porównano także dane historyczne sprzed kryzysu w 2008 roku. Okazało się, że tam, gdzie w zarządach zasiadała jedna lub więcej pań, wyniki inwestycyjne firm były lepsze. Dobrze obrazują to poniższe wykresy z raportu (gwoli wyjaśnienia – WoB = Woman on Board = kobieta w zarządzie).

Rentowność kapitału własnego (sector-neutral)
Rentowność kapitału własnego w firmach, w których nie ma żadnej kobiety w zarządzie, jest przynajmniej jedna, są przynajmniej dwie (sector neutral). / Źródło: Credit Suisse, „The CS Gender 3000: Women in Senior Management”, wrzesień 2014, str. 16.
Porównanie wyników firm o wartości rynkowej pow. 10 miliardów USD, w ujęciu globalnym
Porównanie wyników firm o wartości rynkowej pow. 10 miliardów USD, w ujęciu globalnym i europejskim. / Źródło: Credit Suisse, „The CS Gender 3000: Women in Senior Management”, wrzesień 2014, str. 23.

 

Tak więc kolejny raz sprawdza się porzekadło, że kobieta łagodzi obyczaje i dodatkową kasę daje 😉

Udział kobiet w objęciu stanowisk kierowniczych wyższego szczebla

OK, żarty na bok. W raporcie zwrócono również słusznie uwagę na fakt, że pomimo wysoce obiecującej tendencji, nadal udział kobiet w zajmowaniu wyższych stanowisk kierowniczych jest mały. W zasadzie im wyżej w strukturach organizacyjnych firmy, tym występuje mniej pań. Na pozycji CEO (Chief Executive Officer – Dyrektor Generalny) stanowią one zaledwie 3,9 %.

Udział procentowy kobiet w zależności od zajmowanego stanowiska kierowniczego
Źródło: Credit Suisse, „The CS Gender 3000: Women in Senior Management”, wrzesień 2014, str. 5.

 

Ciekawie rozkłada się udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w zależności od kraju. Polska pod tym względem ładnie wybija się w roku 2013 powyżej światowej średniej (16,3 %). Chociaż wciąż jesteśmy daleko za Norwegią (aż 39,7 % !), Szwecją, Francją czy Finlandią. Zaskoczył mnie słaby wynik Stanów Zjednoczonych w tym zestawieniu.

Udział kobiet w wyższym kierownictwie w zależności od kraju.
Udział kobiet w wyższym kierownictwie w zależności od kraju – w 2013 roku Polska dumnie powyżej średniej globalnej. / Źródło: Credit Suisse, „The CS Gender 3000: Women in Senior Management”, wrzesień 2014, str. 14.

 

W raporcie poświęcono także bardzo dużo miejsca analizie, na jakie trudności natrafiają kobiety, które chcą rozwijać swoją karierę i zajmować wysokie stanowiska kierownicze. Poczytajcie, naprawdę warto.

Wszystkim osobom, które chciałyby bliżej zapoznać się z całym raportem, polecam odwiedzenie strony internetowej Credit Suisse i ich butiku z badaniami. To nie jedyne tak obszerne badanie, jakie ten szwajcarski bank dotychczas „popełnił”. Natomiast pełny raport znajdziecie pod tym linkiem (PDF). Miłej lektury!

Podobał Ci się ten wpis? Uważasz go za przydatny?
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi!
Możesz też polubić Kobiece Finanse na Facebooku lub śledzić mój blog na Twitterze!
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami, ciekawostkami, wartymi odnotowania wydarzeniami i poradami 🙂
Kariera dla pań - poradnik - sprawdź centy w księgarniach!
Podziel się:

3 komentarze do wpisu „Wyniki badania CS Gender 3000: Women in Senior Management”

  1. śledzę tego bloga już jakiś czas i muszę powiedzieć, że bardzo interesujące i rzetelnie przygotowane wpisy za każdym razem 🙂 to się chwali i aż miło czyta 🙂 co do samego tematu, to mam nadzieję, że kobiety jeszcze pokażą rynkowi na co je stać i ile mogą zdziałać 🙂 bo niewątpliwie mogą wiele 🙂 pozdrawiam

Dodaj komentarz