Tematyka smart shoppingu pojawiała się na blogu już kilkukrotnie. Podpowiadałam m.in., jak unikać pozornych promocji, a także jak uzyskać zwrot za dokonywane zakupy i rozsądnie korzystać z programów lojalnościowych. Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić kolejny trend, z którym możecie się spotkać podczas zakupów – zwłaszcza tych internetowych. Wspólnie z partnerem wpisu PayPo wyjaśnię, czym jest system odroczonej płatności i jak skorzystać z jego dobrodziejstw.
Płatność odroczona z PayPo – na czym polega ten mechanizm?
Płatność odroczona to nie tylko jedna z wielu do wyboru form płatności przy zakupach w Internecie. Znana jest także pod skrótem BNPL (“buy now pay later” – kup teraz, zapłać później). To usługa, która pozwala kupującemu przesunąć termin uiszczenia zapłaty za zakupy. Kto zatem za nie płaci? PayPo opłaca zamówienie za kupującego, który w ciągu 30 dni dokonuje spłaty.
Jeśli klient dokonuje zwrotu, to nikt nie ponosi żadnych kosztów – ani kupujący, ani serwis, który oferuje płatności odroczone. Klient płaci wyłącznie za produkty, które zatrzyma.
Mechanizm płatności odroczonych jest na Zachodzie popularnym rozwiązaniem, u nas staje się coraz bardziej popularny za sprawą PayPo, które wprowadziło ten mechanizm na polski rynek w 2016 roku. Od tego czasu to udogodnienia zyskuje coraz więcej zwolenników.
Według badania firmy Blue Media „Finanse i zwyczaje finansowe Polaków w czasie pandemii 2021” z odroczonych płatności korzystało wówczas 5 % wszystkich osób kupujących online. Natomiast najnowsze badania firmy konsultingowej Kearney pokazują, że Polacy znacznie chętniej wybierają tę opcją w porównaniu z innymi krajami europejskimi. W naszym kraju aż 62% badanych zadeklarowało, że skorzystało w zeszłym roku z tej metody płatności choć raz podczas zakupów w sieci.
Zapewne wzrost cen napędzany inflacją i pandemia przyczyniły się do popularyzacji tego rozwiązania.
Jak można skorzystać z płatności odroczonych?
Skorzystanie z systemu płatności odroczonych takich jak PayPo nie powinno sprawiać problemu nikomu, kto regularnie dokonuje zakupów online. Gdy robiąc tak zakupy przechodzisz do wyboru metody płatności, wystarczy, że odszukasz w dostępnych opcjach płatność odroczoną (opcja “Zapłać później”).
PayPo obsłuży Twoje zamówienie nawet wtedy, gdy nie masz jeszcze założonego konta w ich serwisie. Po prostu podajesz jednorazowo swoje dane i na ich podstawie zostajesz błyskawicznie zweryfikowana. Jeśli weryfikacja wypadnie pomyślnie, otrzymujesz kod SMS, którym potwierdzasz zawieraną transakcję. PayPo opłaca zakupy, a Ty czekasz na swoje zamówienie. Gdy już je otrzymasz, masz 30 dni na spłatę należności lub dokonanie zwrotu zakupu.
Jeżeli decydujesz się na założenie konta w serwisie PayPo, przechodzisz szybki proces weryfikacji. Sprawdzane jest, czy np. zalegasz z innymi kredytami. Z PayPo mogą korzystać osoby pełnoletnie, dlatego w celu weryfikacji tożsamości podaje się także numer PESEL.W ciągu kilku, kilkunastu sekund system sprawdza Twoją wiarygodność i przyznaje ci indywidualny limit zakupowy, który zobaczysz zaraz po zalogowaniu się do serwisu. W miarę dokonywania kolejnych zakupów z PayPo i spłacania należności na czas, Twój limit sukcesywnie wzrasta. Maksymalnie może on osiągnąć wartość 3 tys. zł. Limit zakupowy w PayPo nie jest kwotą stałą, jest obliczany dynamicznie przed każdą transakcją.
Kiedy płatność odroczona jest Twoim sprzymierzeńcem?
- Jesteś tuż przed wypłatą, a zakupu musisz dokonać NA JUŻ – bo np. awarii uległ sprzęt AGD / RTV, z którego codziennie korzystasz
- Przedmiot, który obserwujesz od dłuższego czasu, jest w promocyjnej cenie, ale promocja jest ograniczona czasowo – np. kończy się jutro – a Ty akurat nie dysponujesz wolnymi środkami na sfinalizowanie zakupu
- Aktualnie potrzebujesz swoich pieniędzy na inny, ważniejszy cel – np. chcesz wspomóc finansowo swoje rodzeństwo, które poprosiło Cię o szybką pożyczkę lub potrzebujesz pieniędzy na prezent
- Gdy nie masz pewności, czy chcesz zatrzymać interesujący Ciebie produkt i wydawać na niego pieniądze, bo wolisz go najpierw dotknąć, przymierzyć, sprawdzić w działaniu itp.
- Albo gdy potrzebujesz danej rzeczy, ale nie możesz się zdecydować na konkretny model i np. chcesz porównać różne opcje – co ma miejsce np. w przypadku zakupu obuwia lub odzieży. Zamawiasz kilka par, sprawdzasz, która dobrze leży i jest solidnie wykonana i tylko tę jedną zatrzymujesz, a resztą odsyłasz. I nie czekasz, aż zostaną Ci zwrócone środki za oddane rzeczy!
- W każdej sytuacji, gdy nie chcesz nadwyrężać swojej płynności finansowej.
Jakie korzyści niesie ze sobą płatność odroczona w PayPo?
Nie zamrażasz swoich środków
To PayPo reguluje rachunek za Twoje zakupy w sklepie internetowym. Przez 30 dni możesz zadecydować, czy uregulujesz za nie płatność z własnych środków, czy też może odsyłasz towar, bo nie spełnia on Twoich oczekiwań. Albo po prostu potrzebujesz więcej czasu na uiszczenie zapłaty. Jeśli tak, możesz rozłożyć ją na wygodne raty.
Dokonujesz bezpiecznych płatności
W przypadku wyboru metody płatności z PayPo nie podajesz podczas finalizacji zakupu żadnych danych Twojej karty płatniczej. Nie musisz się też logować do banku. Na telefon dostajesz jedynie kod w wiadomości SMS, który wpisujesz w okienku transakcji – tylko tyle. Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo w sieci, to korzystanie z PayPo ogranicza ryzyko dostania się Twoich danych płatniczych w niepowołane ręce.
Masz ogromną bazę sklepów, w których możesz dokonać odroczonej płatności
PayPo umożliwia zakupy w kilkudziesięciu tysiącach sklepów. Baza partnerów jest tak duża, że została podzielona na kategorie zakupowe: sport, rozrywka, motoryzacja, moda, dom i ogród, RTV i AGD, dziecko, uroda, zdrowie.
Tak duża pula partnerów możliwa jest dzięki współpracy z systemem płatności PayU, do której PayPo przystąpiło w sierpniu 2022 r. Płatności odroczone są więc dostępne we wszystkich sklepach internetowych, w których znajduje się opcja płatności poprzez PayU.
Masz 30 dni na uregulowanie zapłaty…
Swoją należność możesz uregulować dowolnie: przelewem bankowym, przekazem pocztowym lub szybkimi płatnościami online, np. BLIK.
…i przez ten czas nie ponosisz żadnych kosztów!
PayPo płaci za Twoje zakupy i nie obciąża Ciebie oprocentowaniem, jak to ma miejsce w przypadku normalnego kredytu. Musisz tylko zmieścić się w terminie 30 dni.
Masz komfort bezpłatnego testowania produktów
Płacisz tylko za te produkty, które sprawdzisz w domowym zaciszu i stwierdzasz, że je zatrzymasz. Jeśli dokonujesz zwrotu, bo np. ubranie okazało się jednak nie w Twoim rozmiarze – nie płacisz za nie. Z PayPo otrzymujesz tanią alternatywę dla przesyłek za pobraniem – bo tak naprawdę nie wykładasz od razu swoich pieniędzy.
Płacisz tylko w przypadku otrzymanych zakupów
Ryzyko nadziania się na nieuczciwych sprzedawców w Internecie jest minimalne. Płacisz wyłącznie za te zakupy, które faktycznie do Ciebie dotarły i które zdecydujesz się zatrzymać.
W miarę regularnego korzystania Twój limit na zakupy rośnie
PayPo premiuje lojalnych, wiarygodnych, terminowych użytkowników. Jeśli będziesz korzystać z tej formy płatności wystarczająco często, to Twój limit na kolejne zakupy może wzrosnąć nawet do 3000 zł.
Masz kontrolę nad terminami płatności
Dzięki temu, że w serwisie PayPo masz zagregowane dane wszystkich dokonanych za jego pośrednictwem zakupów, łatwo możesz sprawdzić, co i za ile nabyłaś oraz kiedy przypada termin spłaty. To umożliwia łatwy monitoring terminów spłat i pozwoli Ci płacić zawsze na czas. Zakupy realizujesz jeszcze wygodniej dzięki aplikacji mobilnej.
Czy płatność odroczona to rozwiązanie dla każdego?
Tak jak wspomniałam we wstępie, płatność odroczona to jedna z możliwości, które daje nam smart shopping. A ten opiera się na świadomym dokonywaniu wyborów zakupowych, które są przemyślanie. Najlepiej zaplanowane i nie opierające się na chwilowej zachciance.
Jeśli masz tendencję do dokonywania kompulsywnych zakupów, a także jeśli wiesz, że borykasz się z problemem braku terminowości i Twoja płynność finansową w długiej perspektywie jest mocno niepewna – odpuść sobie. To może być dla Ciebie niepotrzebnym źródłem dodatkowego stresu i gonitwy gorączkowych myśli typu “skąd ja na to wezmę pieniądze”…
Pamiętaj – wszystko jest dla ludzi. Płatności odroczone mogą uratować Cię z niejednej podbramkowej sytuacji, jeśli będziesz korzystać z takiej opcji racjonalnie. Ludziom z głową na karku, którzy potrafią chłodno kalkulować, żyje się po prostu spokojniej 😉
Wpis powstał we współpracy z serwisem Paypo.pl i zawiera link sponsorowany.
Podobał Ci się ten wpis? Uważasz go za przydatny? Chcesz mnie wesprzeć? Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi! Nieco niżej znajdziesz przyciski do udostępniania artykułu w różnych serwisach internetowych. Dla Ciebie to jeden klik, który trwa chwilę, a dla mnie szansa na dotarcie z wartościowymi treściami do nowych odbiorców 🙂 DZIĘKUJĘ! Zapraszam Cię też do polubienia bloga Kobiece Finanse na Facebooku oraz śledzenia go na Twitterze lub obserwowania na Instagramie. Jestem również obecna na platformie Pinterest. Najbardziej zachęcam jednak do zapisania się na mój newsletter. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami, ciekawostkami, wartymi odnotowania wydarzeniami i poradami 🙂 |
Ciekawy sposób na dokonywanie płatności. Z pewnością ułatwi to zakupy wielu osobom. Fajnie i przejrzyście napisane. Zachęcam do odwiedzenia https://startzrozumem.pl/.
Płatności odroczone to kolejny trend, który wpisuje się w taki ruch fintechów, banków i instytucji finansowych – ułatwimy Ci wydawanie pieniędzy i zadłużanie się, tak bardzo jak to tylko możliwe.
To z jednej strony z pewnością bardzo wygodne rozwiązanie, szybkie i miłe. Ale to przypomina mocno chwilówki.
Jeśli można zadłużać się szybko, łatwo i przyjemnie, a wiele z tych firm jest pozabankowych, to okazuje się, że dla osób, które nie trzymają finansów w ryzach zacznie być to tak samo niebezpieczne jak posiadanie wielu kart kredytowych, czy chwilówek.
Mnie raziła reklama Allegro, w której osoba dowiedziała się, że może skorzystać z płatności odroczonych, więc decyduje się na większe zakupy…
Tylko kurcze, jeśli teraz nie stać mnie na zakupy, oraz w wielu przypadkach w krótkiej perspektywie też tak może być, to co dalej?
Ten trend to kolejny, który ogłupia i w rękach wielu osób będzie pułapką. Dla ogarniętych to narzędzie jak każde inne.
To bardziej jak wyrok odroczony, łatwo się zapomnieć jak się kupuje a pieniędzy nie ubywa.
Zdecydowanie zgadzam się z Tobą, że opcja odroczonej płatności jest dobra wyłącznie w nagłych przypadkach tuż przed wypłatą czy spodziewanymi wpływami. Dzięki za wpis, życzę sukcesów.
Czyli taki trochę zakup ratalny?
Bardzo ciekawy i merytoryczny artykuł, pozdrawiam.
Bardzo ciekawy sposób płatności dla tych, którzy chwilowo nie maja gotówki. Na pewno jest to dobry sposób na przyciągniecie nowych klientów.