Za rogiem czeka Nowy Rok. Dla wielu z nas ten czas nierozerwalnie łączy się z noworocznymi postanowieniami. I o ile na początku powzięte plany sumiennie realizujemy, to zwykle po 1-2 miesiącach nasze zaangażowanie gdzieś się ulatnia. Słomiany zapał sprawia, że stopniowo porzucamy nasze nowe nawyki, dzięki którym poprawie miało ulec nasze życie. Dlatego sądzę, że nie ma co się nastawiać na wielkie, noworoczne rewolucje, które prowadzą do rozczarowań. Lepiej zmiany wprowadzać małymi krokami, na bieżąco, przez cały rok. Dzięki temu pozbędziemy się przytłaczającego uczucia, że skoro zaczął się nowy rok, to MUSIMY z tej okazji coś postanowić, zaplanować, zmienić. W dzisiejszym artykule podpowiadam, jak już teraz możesz postawić ten pierwszy krok ku lepszej organizacji. Nie czekaj z tym do nowego roku 🙂 Zobacz, jak się zorganizować przez cały rok: pod kątem finansowym i zawodowym, ale nie tylko.
W dzisiejszym artykule odeślę Ciebie do archiwalnych wpisów na blogu, dzięki którym będziesz mogła w uporządkowany sposób rozpocząć swoją przygodę z finansami osobistymi. Podpowiem, jakie warto rozważyć produkty i narzędzia, które przybliżą Ciebie do osiągnięcia osobistych celów. Dowiesz się, od kogo warto się uczyć sprawdzonych sposobów na to, jak się zorganizować i wytrwać w swoich postanowieniach przez cały rok 🙂
Trwa sezon zakupowy, jeśli więc szukasz czegoś dla siebie i bliskich, to niech będą to rzeczy praktyczne.
Takie, z których korzystać będziecie przez cały rok, a które pomogą Ci wprowadzać w życie drobne, pozytywne zmiany. Jeśli poza tym przy ich zakupie skorzystasz z usługi cashback od Refundera, partnera dzisiejszego wpisu, to dodatkowo zyskasz.
UWAGA. W tym wpisie znajdziesz linki afiliacyjne 🙂 |
---|
Gram w otwarte karty, dlatego już na początku zaznaczam, że w treści tego wpisu znajdziesz komercyjny link partnerski. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się za jego pośrednictwem skorzystać z usługi partnera tego artykułu, mam szansę na otrzymanie za to prowizji. Przygotowując wpis, starałam się zachować największą rzetelność. Nie nawiązuję współprac z niesprawdzonymi dostawcami, nie promuję produktów, których nie wypróbowałam. Polecam to, co moim zdaniem jest warte zainteresowania, co może się Tobie przydać, jest przeze mnie sprawdzone i najzwyklej w świecie ułatwia życie. Refunder jest bezpiecznym, zaufanym dostawcą. To jeden z powodów, dla których nawiązałam współpracę. Jeśli zechcesz skorzystać z tych linków, będzie mi niezmiernie miło. W jakiś sposób zwróci mi się przez to trud, jaki włożyłam w napisanie artykułu, który - mam nadzieję - niesie dla Ciebie ze sobą praktyczną wartość użytkową i edukacyjną. Pamiętaj też, że każdy może działać w programie Member get Member, czyli po zarejestrowaniu usługi możesz zachęcać swoich znajomych do dołączenia do Refundera i czerpać z tego dalsze korzyści. Życzę pożytecznej lektury! |
Jak się zorganizować finansowo, od czego zacząć?
“Chcę uporządkować swoje finanse osobiste!”. Od jak dawna odkładasz “na święte kiedyś” realizację tego postanowienia, hmm? 😉
Zawsze znajdzie się jakaś wymówka, czemu aktywnie nie zajmujemy się swoimi finansami. A to nauczanie zdalne w domu, więc każdą wolną chwilę wypełnia Ci czas z opieki nad dziećmi. A to dotychczas mąż zajmował się finansami – a wszak wiadomo, że gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść, dlatego się do tego specjalnie nie kwapisz…
Kolejna wymówka: jest dobrze, pieniędzy na koniec miesiąca nie brakuje, to po co sobie brać jeszcze te tematy na głowę?
Ano po to, żeby nie czuć się niemile zaskoczoną, gdyby niespodziewanie tych pieniędzy zaczęło do domowego budżetu spływać mniej! W najczarniejszym scenariuszu: wcale.
Odkładanie decyzji o bliższe zbadanie swojej sytuacji finansowej wynikać może nie tylko ze zbyt optymistycznego czy lekceważącego podejścia. Czasem paraliżuje nas strach. Pojawia się szereg pytań, czy podołamy. Co, gdy ten temat nas przerośnie? Albo gdy w toku analizy dojdziemy do wniosku, że z naszą sytuacją finansową jest bardzo źle… Taka obawa paraliżuje jeszcze bardziej.
O jednym mogę Ciebie zapewnić: nikt nie rodzi się finansowym geniuszem. Każdy zaczynał swoją przygodę z porządkowaniem finansów osobistych od zera, z mniejszym czy większym powodzeniem. Każdy stopniowo nabywa w tym obszarze wiedzę i umiejętności, w swoim własnym tempie.
Nie ma się co wstydzić czy oglądać na innych, porównywać się.
W takim razie, jak zacząć? Sam fakt, że czytasz ten artykuł, pokazuje, że już zaczynasz działać! Brawo!
Na początek proponuję Ci poszperać w zasobach mojego bloga, gdzie znajdziesz dużo darmowych materiałów.
Skąd uczyć się o finansach osobistych?
- Zacznij od lektury cyklu moich artykułów edukacyjnych dotyczących oszczędzania – tutaj znajdziesz uporządkowany wykaz. Dużo z nich powstało w ramach wyzwania z 2018 roku, które organizowałam na swoim blogu. Odbyło się ono pod nazwą Październik Miesiącem Oszczędzania. Ale niech ta nazwa Ciebie nie zmyli. Rozpisanych w nim zadań możesz się podjąć w dowolnym innym momencie. W tym wyzwaniu krok po kroku pokazuję, jak można zacząć oszczędzać pieniądze – i wytrwać w nowych przyzwyczajeniach.
- Dobrze, byś poznała mechanizmy wspierające i utrwalające dobre nawyki oraz podtrzymujące motywację do działania. Pod tym kątem proponuję Ci zwłaszcza następujące wpisy o:
- Skąd jeszcze czerpać wiedzę finansową? Nie ograniczaj się tylko do mojego bloga. Napisałam kilka artykułów, w których wskazałam różnorodne źródła wiedzy. Tutaj znajdziesz część 1, a także część 2 oraz część 3. Co więcej, w jednym z ostatnich wpisów zebrałam też 33 blogi finansowe i biznesowe prowadzone przez kobiety, do których moim zdaniem warto zaglądać.
Chciałabym Ci także zaproponować moją książkę o finansach osobistych.
“Pieniądze dla Pań” – książka, która pozwoli Ci zacząć
Jeśli potrzebujesz praktycznego przewodnika po świecie finansów osobistych, zajrzyj do mojej książki “Pieniądze dla Pań”. Powstała ona w ramach serii Poradniki na obcasach pisanych przez kobiety – dla kobiet.
Nie jest to żadne opasłe tomiszcze, które przytłoczy Cię na dzień dobry nadmiarem fachowego żargonu i kwestii do nadrobienia. Nic z tych rzeczy! Znajdziesz w niej wiedzę w pigułce – akurat tyle, byś mogła zdobyć pogląd, o co w kwestii finansów osobistych warto zadbać, gdy jesteś w tej materii poczatkująca. Jak się uprzesz, to przeczytasz tę książkę w jeden weekend 😉
Co czeka na Ciebie w środku książki “Pieniądze dla Pań”?
M.in. takie zagadnienia, jak:
- zarządzanie budżetem (śledzenie wydatków i przychodów – prosta księgowość osobista na co dzień),
- planowanie finansowe, czyli jak pomnażać pieniądze, by dążyć do realizacji swoich celów finansowych,
- produkty bankowe, pożyczki i kredyty – jakie zagrożenia niesie ze sobą np. kupowanie na raty,
- obowiązki podatnika, kilka słów o rozliczeniach podatkowych i ulgach,
- spokojna emerytura, czyli jak zadbać o swoją emerytalną przyszłość finansową,
- jakie mamy opcje, gdy chcemy spróbować swoich sił w inwestowaniu.
Dzięki książce zdobędziesz bazę wiedzy na start, byś mogła zacząć aktywnie zajmować się swoimi finansami osobistymi. Zdobędziesz dzięki niej nie tylko wiedzę, ale i motywację. Poznasz narzędzia, które umożliwią Ci realizację Twoich planów pod kątem finansowym.
Kontynuacją “Pieniędzy dla Pań” jest poradnik “Kariera dla Pań”, w którym skupiam się z kolei bardziej na kwestiach związanych z rozwojem zawodowym i zwiększaniem zarobków.
Oba poradniki są dokładniej opisane na blogu na tej stronie.
Znajdziesz tam też darmowe fragmenty w PDF do pobrania.
Za co najczęściej polecana jest moja książka “Pieniądze dla Pań”?
- Stanowi dobry wybór dla osoby zaczynającej swoją przygodę z porządkowaniem finansów osobistych,
- każdy rozdział kończy się praktycznymi ćwiczeniami utrwalającymi zdobytą wiedzę,
- napisana jest prostym, przystępnym językiem, a trudniejsze pojęcia są ujęte w słowniczku,
- zawiera bardzo rozbudowaną bibliografię – dzięki temu każdy, kto chce pogłębić dane zagadnienie finansowe, wie, gdzie szukać dalszych informacji.
Oto kilka opinii Czytelniczek o “Pieniądzach dla Pań” z Lubimyczytac.pl:
Świetna, lekka pozycja dla osób, które nie czują się jak ryba w wodzie w kwestii finansów. Otworzyła mi oczy na moją finansową przyszłość!
Czy jesteś osobą, która prowadzi firmę, czy jesteś rodzicem, który opiekuje się własnym dzieckiem – w zasadzie jest to nieistotne, bo w mojej ocenie każdy odnajdzie coś, co go zainteresuje w tej książce. Warto po nią sięgnąć by uporządkować swoje życie finansowe, bo często przekłada się ono na jakość życia codziennego.
Wszystko napisane w prosty, zrozumiały sposób, nie sądziłam, że napiszę tak o książce dotyczącej finansów, ale… Miło się czytało.
Zawsze miałam problem z oszczędzaniem i z domowym budżetem, dlatego z ciekawością sięgnęłam po tą książkę. Poradnik jest napisany prostym, przystępnym językiem – idealny dla osób, które w końcu chcą zrobić coś porządnego ze swoimi pieniędzmi!
Rewelacyjna książka, która bardzo dobrze wprowadziła mnie w świat finansów. Napisana lekko, ciekawie, zachęcająca do pogłębiania wiedzy w tej tematyce podając źródła.
Gdzie można dostać moje poradniki?
Obie moje książki można nabyć zarówno w formie drukowanej, jak i w formie ebooka:
- przez serwis Legimi.pl – jako książki dostępne w ramach abonamentu,
- w zasobach serwisu TaniaKsiążka.pl – zarówno w wersji papierowej, jak i Ebooka,
- za pośrednictwem znanej księgarni Matras.pl, czy też w ofercie Merlin.pl,
- w formie ebooków (formaty mobi, epub, PDF) – np. na Publio.pl czy Virtualo.pl
Wszystkie powyższe serwisy umożliwiają zakupy online z wykorzystaniem cashbacku Refundera. Dla Ciebie stanowić to będzie podczas zakupu dodatkowy plus – część pieniędzy trafi do Ciebie z powrotem.
Zainwestujesz w wiedzę i jeszcze Ci się to zwróci – dosłownie i w przenośni 😉
A co dalej, gdy poznam podstawy?
Zachęcam Cię do:
- wyznaczenia najbliższych, najważniejszych dla Ciebie celów finansowych,
- regularnego prowadzenia i analizowania swojego budżetu domowego – np. stąd pobierzesz gotowy szablon,
- nieustannego pogłębiania wiedzy finansowej.
Edukacja finansowa to niekończąca się historia, która daje jednak duuużo satysfakcji 🙂
Możesz np. zajrzeć do mojej listy 125 książek finansowych po dalsze inspiracje.
Jeśli chcesz nauczyć się organizacji czasu i samodyscypliny oraz pokonać słomiany zapał to…
…korzystaj ze sprawdzonych patentów 😉
Od kogo uczyć się adekwatnego do naszych możliwości planowania i efektywnego realizowania powziętych postanowień? Oczywiście, że od najlepszych! Od praktyków, którzy wiedzę popierają doświadczeniem i dzielą się sprawdzonymi metodami pracy nad sobą. Dlatego w tym miejscu polecę Ci kogoś szczególnego 🙂
Niekwestionowaną ekspertką w dziedzinie zarządzania sobą w czasie i organizacji pracy jest Ola Budzyńska, twórczyni bloga i marki Pani Swojego Czasu (bo PSC to już nie tylko blog, ale cały szereg innych produktów i usług za nim stojących).
Na blogu Oli znajdziesz setki artykułów poświęconych zagadnieniu, jak się zorganizować, a przy tym nie zwariować. Jednym z moich ulubionych artykułów Oli jest ten poświęcony zjawisku słomianego zapału i konsekwencji, jakie się z nim wiążą.
Ola zaczepnie stawia pytanie, czy z powodu słomianego zapału powinnyśmy mieć wyrzuty sumienia, czy to na wskroś zły mechanizm? Otóż… Nie!
Bardzo Ciebie zachęcam do zapoznania się z tym artykułem. Na pewno przyniesie Ci on ulgę, jeśli dotychczas dokonywałaś samobiczowania z powodu odkładania wielu spraw na później. A przy okazji poznasz szereg metod, jak sobie poradzić ze słomianym zapałem, by nie paraliżował Twoich działań.
U Pani Swojego Czasu nie tylko poczytasz o trikach na lepszą organizację, ale też wypróbujesz je w praktyce
Jak wspominałam, dzisiaj Pani Swojego Czasu to nie tylko blog – skarbnica wiedzy o tym, jak się zorganizować.
To także całe spektrum praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w lepszej organizacji i planowaniu, np.:
- pięknie wydane planery i kalendarze,
- materiały biurowe, które wizualnie są spójne z resztą kolekcji,
- kursy online o technikach zarządzania sobą w czasie,
- jedyne w swoim rodzaju kursoksiążki (coś w stylu podręcznika i zeszytu ćwiczeń w jednym), np. “Cele i planowanie”, która pomoże Ci kompleksowo spojrzeć na swoje cele – wymyślić je, zaplanować, zweryfikować i zrealizować.
Ostatnio sama zamówiłam u Pani Swojego Czasu prócz ebooka o biznesie online jej planer i segregator z serii Kreatywny Chill – Śliwka w Kompot.
Byłam mile zaskoczona, że przesyłka z produktami została zapakowana w duchu less waste. Zero bąbelkowych folii, zero plastiku, wszystko opakowane w makulaturę. Lubię to!
Zresztą, zobacz, jak pięknie się ta seria prezentuje nawet na zdjęciach robionych na szybko w warunkach domowych 😉
Byłam też bardzo zaskoczona, gdy zobaczyłam, że sklep Pani Swojego Czasu również należy do programu cashback Refundera i w dodatku oferuje aż do 5% zwrotu za zakupy!
O szczegółach, czym jest Refunder i jakie daje nam korzyści, pisałam w artykule Wyprzedaże Black Friday – nie daj się naciągaczom, czyli jak zrobić bezpieczne oraz zyskowne zakupy, więc jeśli go przegapiłaś, gorąco zachęcam do jego lektury.
Bonus ode mnie i Refundera – zorganizuj się z zyskiem
Wspomniane przeze mnie w dzisiejszym wpisie gadżety, książki i inne ułatwiacze życia możesz nabyć w sklepach, które biorą udział w programie cashback Refundera. W bazie Refundera znajduje się prawie 900 sklepów internetowych.
Specjalnie dla moich Czytelniczek przygotowałam razem z Refunderem prezent – 15 zł “doładowania” po rejestracji w serwisie za pomocą mojego linku afiliacyjnego.
Specjalna promocja w ramach współpracy Refundera z blogiem Kobiece Finanse trwa do 31 stycznia 2021. To oferta niedostępna w standardowym systemie poleceń Refundera.
Poniżej przypominam, jak można z niej skorzystać 🙂
Po rejestracji przez poniższy link i przy spełnieniu warunków promocji (szczegóły są opisane na linkowanej stronie) możesz odebrać nagrodę 15 zł:
https://www.refunder.pl/influ/kobiecefinanse Promocja zakończona!
Warto przy tym pamiętać, że po założeniu konta możesz uzyskać kolejne nagrody pieniężne z własnych poleceń.
Jak dołączyć do programu z mojego polecenia?
Wejdź na stronę z powyższego linka, czyli https://www.refunder.pl/influ/kobiecefinanse promocja zakończona!Utwórz konto w serwisie Refunder – możesz zrobić to za pomocą adresu mailowego lub Facebooka.Na stronie https://www.refunder.pl/influ/kobiecefinanse kliknij przycisk “DOŁĄCZ DO REFUNDER ZA DARMO”.Zrób swój pierwszy zakup za minimum 30 zł brutto za pośrednictwem Refunder w przeciągu 30 dni od założenia konta z mojego linka polecającego.Na Twoim koncie w ramach prezentu pojawi się cashback w wysokości 15 zł.
Refunder – nowa promocja ważna od stycznia 2022:
Życzę przemyślanych i udanych zakupów! A także dobrej organizacji w kwestii finansów i na innych życiowych płaszczyznach – przez okrągły rok! 🙂
Bardzo przydatny post, miło się go czytało. Bardzo podoba mi się ten mini planer, może sama sobie taki sprawię 🙂
Cześć Pati! Planer od PSC jest pięknie wydany. Ola zawsze podkreśla, że stawia na jakość papieru i faktycznie, z takim jeszcze się w planerze nie spotkałam 🙂 Widać, że to jakość premium. Ten planer występuje w kilku wersjach kolorystycznych, więc można znaleźć coś dla siebie. Mnie się najbardziej spodobał ten złoto-jesienny. Takie moje, ciepłe barwy. Pozdrawiam 🙂
Ksiażkę Pieniądze dla Pań mam już za sobą. Sporo sobie dzięki niej poukładałam. Jednak z organizacją czasu i realizacją celów nadal mam problem. Nowy rok i wielka rewolucja ? Mam tak co roku na przełomie grudnia i stycznia. Około czerwca okazuje się że… Chciałam dobrze wyszło jak zwykle…
Cześć Aneta,
tym bardziej polecam Ci zajrzeć do Pani Swojego Czasu. Babka porywa tłumy 😉 Jest doskonałą motywatorką i oferuje zarówno darmowe jak i płatne narzędzia, które pomagają nie tylko planować, ale i egzekwować realizację planów. Może akurat jej metody do Ciebie trafią, okażą się dopasowane do potrzeb?
Pozdrawiam serdecznie,
Dana
Nie myślałam o tym, żeby w nowym roku zmieniać coś w kwestii gospodarowania finansami, ale może masz rację, że warto to zrobić.
Warto! I zapewniam – nie ma co z tym czekać do nowego roku 😉 Pozdrawiam ciepło 🙂
Ogromna dawka przydatnej wiedzy 🙂 Teraz tylko wdrożyć w życie 😉
Nie ma przypadków. Przygotowuję dzisiaj do mojego wyzwania “Inwestuj z głową” materiały do zadania domowego. Jednym z tematów jest budzet domowy.
Szacun dla Ciebie za przekazywanie wiedzy o finansach, bo edukacja w tym zakresie jest mierna, żeby nie powiedzieć, że nie ma jej wcale.
Żeby inwestować, to najpierw trzeba mieć co, czyli przyjść do Ciebie na nauki a później do mnie 😉
Dokładnie, edukacja finansowa w Polsce kuleje, trzeba więc samodzielnie zadbać o zdobywanie wiedzy. Życzę powodzenia z wyzwaniem “Inwestuj z głową”! 🙂
Bardzo ciekawe zestawienie artykułów oraz wskazanie na planer czasu – dla mnie to spora dawka wiedzy, którą można po przeanalizowaniu wykorzystać w jakimś stopniu dla siebie 🙂
O książkę poprosiłam pod choinkę, więc przyszły rok będzie owocny, mam nadzieję! A planer PSC jest przepiękny!
Super! Życzę przyjemnej i pożytecznej lektury 🙂 Daj znać po przeczytaniu, jak wrażenia (może być na łamach Lubimyczytac.pl – będę wdzięczna za każdą opinię 😉 )
Nie wiedziałam, ze napisałaś książki, to wspaniale, gratulacje! To bardzo ważne, co piszesz: żeby zacząć małymi krokami, tak jest łatwiej i w głębi rzeczy skuteczniej. I nie zapominajmy, ze najistotniejsza jest sama decyzja, ze chcemy coś zmienić. To pierwszy krok do sukcesu :). Pozdrawiam serdecznie!
Heh, widzisz, to tylko świadczy o tym, że za mało te książki promuję. W zasadzie wcale 😉 Mają już kilka lat i nowe czytelniczki i czytelnicy mogą ich w ogóle nie kojarzyć. Stwierdziłam, że okres przedświąteczny to dobry moment, by przypomnieć o ich istnieniu. Może akurat komuś się spodobają jako praktyczny pomysł na prezent – po jednym z tutejszych komentarzy widzę, że tak właśnie się stało! Pozdrawiam serdecznie 🙂
Jeżeli wciąż są aktualne, a są 🙂 warto czasami o nich wspomnąć dla nowych czytelników. Tym bardziej, ze mogą okazać sie bardzo przydatne, finanse nie są łatwym tematem dla wszystkich kobiet . Pozdrawiam!
Bardzo fajny artykuł. Nadchodzi nowy rok i mnóstwo postanowień. Warto je ogarnąć i zaplanować ich realizację. Bez zorganizowania nie ma nawet co startować.
Fajnie się czyta , gorzej wprowadzić to w życie :), dezorganizacja chyba toważyszy każdemu z nas.
Jeeej, ale świetny artykuł! <3 Książka już dodana na półkę w Legimi, na pewno przeczytam 🙂
Cieszę się i życzę miłej i pożytecznej lektury!
Szczerze to mam alergię na tytuły typu „X dla Pań” czy „Y dla Panów”… czy nie może być coś po prostu dla ludzi? Musimy rozgraniczać i podkreślać w ten sposób „różnice” wynikające z płci? 😉 Ale szanuję za Panią Swojego Czasu, z której plannerów korzystam od lat, szanuję. 🙂
Hej Kasia 🙂
Nie chodzi o rozgraniczanie i dzielenie, bardziej o zachęcenie do zadbania o swoje sprawy tych kobiet, które mają wpojone przekonanie, że kariera i finanse (a także masa innych dziedzin) to tylko męska broszka i nie mają co w tej tematyce szukać. To dla nich wydawca zdecydował się ubrać te poradniki w konwencję “dla pań” (nie tylko moje dwa poradniki, także inne wchodzące w skład serii), po to, by je zachęcić do poznania tematu. Jeśli dzięki temu choć kilka kobiet przełamie swoje obawy i zacznie dbać o swoje finanse, to warto. Chociaż wiadomo, że finanse same w sobie płci nie mają 😉 tak jak i wiele innych abstrakcyjnych pojęć.
Ale przyznam, że czytając Twój komentarz poczułam się zdezorientowana. Z jednej strony piszesz, ze masz “alergię na podziały”, z drugiej zaś, że szanujesz za Panią Swojego Czasu, której hasłem przewodnim jest “Wierzę, że każda Kobieta potrafi wziąć czas w swoje ręce i zarządzać nim po swojemu – na Kobiecy sposób. Każda z nas może zostać Panią Swojego Czasu” i która w związku z tym swoje produkty kieruje właśnie do kobiet. Motto jej bloga to “Zarządzanie czasem dla kobiet”. Dlatego wyczuwam brak konsekwencji 😉
Pozdrawiam serdecznie,
Dana
Też lubię być zorganizowana a prezentowane poradniki na pewno będą miały zasłużone miejsce w mojej biblioteczce… Tymczasem w byciu zorganizowanym na pewno pomagają odpowiednie artykuły biurowe, a te możemy kupić chociażby na https://sklep-lapis.pl/. W ofercie tego sklepu znaleźć można produkty uznanych firm europejskich, ale i światowych z branży biurowej. Co istotne, ceny produktów należą do bardzo atrakcyjnych.
Dla mnie poczucie organizacji daje mi planowanie i regularne prowadzenie budżetu domowego. Może to nieco dziwne, ale jak mam porządek w finansach, to i resztę łatwiej kontrolować. Fakt, czasem trudno się zmotywować i wszystkie tabelki prowadzić na bieżąco, ale jak już się wyrobi sobie pewne nawyki, to idzie prościej i już nie jest to zmorą, a realną pomocą :-).
Czasem też warto wdrożyć pewne zmiany do swojej finansowej rutyny, co może być dobrym “zapalnikiem” do konkretnych działań z finansami osobistymi. Ja np. lubię sobie wyznaczać cele, na które oszczędzam pieniądze (np. nadpłata kredytu, zbudowanie poduszki bezpieczeństwa), rozeznać się w ofertach banków (a może trafi się ciekawa oferta konta osobistego), czy sprawdzić dostępne opcje na abonamenty i subskrypcje, z których korzystam.