Jak się zorganizować? Zorganizowana przez cały rok – finansowo i nie tylko

Za rogiem czeka Nowy Rok. Dla wielu z nas ten czas nierozerwalnie łączy się z noworocznymi postanowieniami. I o ile na początku powzięte plany sumiennie realizujemy, to zwykle po 1-2 miesiącach nasze zaangażowanie gdzieś się ulatnia. Słomiany zapał sprawia, że stopniowo porzucamy nasze nowe nawyki, dzięki którym poprawie miało ulec nasze życie. Dlatego sądzę, że nie ma co się nastawiać na wielkie, noworoczne rewolucje, które prowadzą do rozczarowań. Lepiej zmiany wprowadzać małymi krokami, na bieżąco, przez cały rok. Dzięki temu pozbędziemy się przytłaczającego uczucia, że skoro zaczął się nowy rok, to MUSIMY z tej okazji coś postanowić, zaplanować, zmienić. W dzisiejszym artykule podpowiadam, jak już teraz możesz postawić ten pierwszy krok ku lepszej organizacji. Nie czekaj z tym do nowego roku 🙂 Zobacz, jak się zorganizować przez cały rok: pod kątem finansowym i zawodowym, ale nie tylko.

W dzisiejszym artykule odeślę Ciebie do archiwalnych wpisów na blogu, dzięki którym będziesz mogła w uporządkowany sposób rozpocząć swoją przygodę z finansami osobistymi. Podpowiem, jakie warto rozważyć produkty i narzędzia, które przybliżą Ciebie do osiągnięcia osobistych celów. Dowiesz się, od kogo warto się uczyć sprawdzonych sposobów na to, jak się zorganizować i wytrwać w swoich postanowieniach przez cały rok 🙂

Trwa sezon zakupowy, jeśli więc szukasz czegoś dla siebie i bliskich, to niech będą to rzeczy praktyczne.

Takie, z których korzystać będziecie przez cały rok, a które pomogą Ci wprowadzać w życie drobne, pozytywne zmiany. Jeśli poza tym przy ich zakupie skorzystasz z usługi cashback od Refundera, partnera dzisiejszego wpisu, to dodatkowo zyskasz.

UWAGA. W tym wpisie znajdziesz linki afiliacyjne 🙂
Gram w otwarte karty, dlatego już na początku zaznaczam, że w treści tego wpisu znajdziesz komercyjny link partnerski. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się za jego pośrednictwem skorzystać z usługi partnera tego artykułu, mam szansę na otrzymanie za to prowizji.

Partner merytoryczny wpisu: Refunder.pl

Przygotowując wpis, starałam się zachować największą rzetelność. Nie nawiązuję współprac z niesprawdzonymi dostawcami, nie promuję produktów, których nie wypróbowałam. Polecam to, co moim zdaniem jest warte zainteresowania, co może się Tobie przydać, jest przeze mnie sprawdzone i najzwyklej w świecie ułatwia życie. Refunder jest bezpiecznym, zaufanym dostawcą. To jeden z powodów, dla których nawiązałam współpracę.

Jeśli zechcesz skorzystać z tych linków, będzie mi niezmiernie miło. W jakiś sposób zwróci mi się przez to trud, jaki włożyłam w napisanie artykułu, który - mam nadzieję - niesie dla Ciebie ze sobą praktyczną wartość użytkową i edukacyjną.

Pamiętaj też, że każdy może działać w programie Member get Member, czyli po zarejestrowaniu usługi możesz zachęcać swoich znajomych do dołączenia do Refundera i czerpać z tego dalsze korzyści.

Życzę pożytecznej lektury!
Jak się zorganizować przez cały rok?
Jak się zorganizować – cele i planowanie

Jak się zorganizować finansowo, od czego zacząć?

“Chcę uporządkować swoje finanse osobiste!”. Od jak dawna odkładasz “na święte kiedyś” realizację tego postanowienia, hmm? 😉

Zawsze znajdzie się jakaś wymówka, czemu aktywnie nie zajmujemy się swoimi finansami. A to nauczanie zdalne w domu, więc każdą wolną chwilę wypełnia Ci czas z opieki nad dziećmi. A to dotychczas mąż zajmował się finansami – a wszak wiadomo, że gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść, dlatego się do tego specjalnie nie kwapisz…

Kolejna wymówka: jest dobrze, pieniędzy na koniec miesiąca nie brakuje, to po co sobie brać jeszcze te tematy na głowę?

Ano po to, żeby nie czuć się niemile zaskoczoną, gdyby niespodziewanie tych pieniędzy zaczęło do domowego budżetu spływać mniej! W najczarniejszym scenariuszu: wcale.

Odkładanie decyzji o bliższe zbadanie swojej sytuacji finansowej wynikać może nie tylko ze zbyt optymistycznego czy lekceważącego podejścia. Czasem paraliżuje nas strach. Pojawia się szereg pytań, czy podołamy. Co, gdy ten temat nas przerośnie? Albo gdy w toku analizy dojdziemy do wniosku, że z naszą sytuacją finansową jest bardzo źle… Taka obawa paraliżuje jeszcze bardziej.

O jednym mogę Ciebie zapewnić: nikt nie rodzi się finansowym geniuszem. Każdy zaczynał swoją przygodę z porządkowaniem finansów osobistych od zera, z mniejszym czy większym powodzeniem. Każdy stopniowo nabywa w tym obszarze wiedzę i umiejętności, w swoim własnym tempie.

Nie ma się co wstydzić czy oglądać na innych, porównywać się.

W takim razie, jak zacząć? Sam fakt, że czytasz ten artykuł, pokazuje, że już zaczynasz działać! Brawo!

Na początek proponuję Ci poszperać w zasobach mojego bloga, gdzie znajdziesz dużo darmowych materiałów.

Skąd uczyć się o finansach osobistych?

Chciałabym Ci także zaproponować moją książkę o finansach osobistych.

“Pieniądze dla Pań” – książka, która pozwoli Ci zacząć

Jeśli potrzebujesz praktycznego przewodnika po świecie finansów osobistych, zajrzyj do mojej książki “Pieniądze dla Pań”. Powstała ona w ramach serii Poradniki na obcasach pisanych przez kobiety – dla kobiet.

Nie jest to żadne opasłe tomiszcze, które przytłoczy Cię na dzień dobry nadmiarem fachowego żargonu i kwestii do nadrobienia. Nic z tych rzeczy! Znajdziesz w niej wiedzę w pigułce – akurat tyle, byś mogła zdobyć pogląd, o co w kwestii finansów osobistych warto zadbać, gdy jesteś w tej materii poczatkująca. Jak się uprzesz, to przeczytasz tę książkę w jeden weekend 😉

Co czeka na Ciebie w środku książki “Pieniądze dla Pań”?

M.in. takie zagadnienia, jak:

 • zarządzanie budżetem (śledzenie wydatków i przychodów – prosta księgowość osobista na co dzień),
 • planowanie finansowe, czyli jak pomnażać pieniądze, by dążyć do realizacji swoich celów finansowych,
 • produkty bankowe, pożyczki i kredyty – jakie zagrożenia niesie ze sobą np. kupowanie na raty,
 • obowiązki podatnika, kilka słów o rozliczeniach podatkowych i ulgach,
 • spokojna emerytura, czyli jak zadbać o swoją emerytalną przyszłość finansową,
 • jakie mamy opcje, gdy chcemy spróbować swoich sił w inwestowaniu.

Dzięki książce zdobędziesz bazę wiedzy na start, byś mogła zacząć aktywnie zajmować się swoimi finansami osobistymi. Zdobędziesz dzięki niej nie tylko wiedzę, ale i motywację. Poznasz narzędzia, które umożliwią Ci realizację Twoich planów pod kątem finansowym.

Kontynuacją “Pieniędzy dla Pań” jest poradnik “Kariera dla Pań”, w którym skupiam się z kolei bardziej na kwestiach związanych z rozwojem zawodowym i zwiększaniem zarobków.

Jak się zorganizować finansowo? "Pieniądze dla Pan" oraz "Kariera dla Pań"
Jak się zorganizować finansowo i zawodowo? Moje książki z serii Poradniki na obcasach: Pieniądze dla Pań oraz Kariera dla Pań.

Oba poradniki są dokładniej opisane na blogu na tej stronie.
Znajdziesz tam też darmowe fragmenty w PDF do pobrania.

Za co najczęściej polecana jest moja książka “Pieniądze dla Pań”?

 • Stanowi dobry wybór dla osoby zaczynającej swoją przygodę z porządkowaniem finansów osobistych,
 • każdy rozdział kończy się praktycznymi ćwiczeniami utrwalającymi zdobytą wiedzę,
 • napisana jest prostym, przystępnym językiem, a trudniejsze pojęcia są ujęte w słowniczku,
 • zawiera bardzo rozbudowaną bibliografię – dzięki temu każdy, kto chce pogłębić dane zagadnienie finansowe, wie, gdzie szukać dalszych informacji.

Oto kilka opinii Czytelniczek o “Pieniądzach dla Pań” z Lubimyczytac.pl:

Świetna, lekka pozycja dla osób, które nie czują się jak ryba w wodzie w kwestii finansów. Otworzyła mi oczy na moją finansową przyszłość!

Czy jesteś osobą, która prowadzi firmę, czy jesteś rodzicem, który opiekuje się własnym dzieckiem – w zasadzie jest to nieistotne, bo w mojej ocenie każdy odnajdzie coś, co go zainteresuje w tej książce. Warto po nią sięgnąć by uporządkować swoje życie finansowe, bo często przekłada się ono na jakość życia codziennego.

Wszystko napisane w prosty, zrozumiały sposób, nie sądziłam, że napiszę tak o książce dotyczącej finansów, ale… Miło się czytało.

Zawsze miałam problem z oszczędzaniem i z domowym budżetem, dlatego z ciekawością sięgnęłam po tą książkę. Poradnik jest napisany prostym, przystępnym językiem – idealny dla osób, które w końcu chcą zrobić coś porządnego ze swoimi pieniędzmi!

Rewelacyjna książka, która bardzo dobrze wprowadziła mnie w świat finansów. Napisana lekko, ciekawie, zachęcająca do pogłębiania wiedzy w tej tematyce podając źródła.

Gdzie można dostać moje poradniki?

Obie moje książki można nabyć zarówno w formie drukowanej, jak i w formie ebooka:

Wszystkie powyższe serwisy umożliwiają zakupy online z wykorzystaniem cashbacku Refundera. Dla Ciebie stanowić to będzie podczas zakupu dodatkowy plus – część pieniędzy trafi do Ciebie z powrotem.

Zainwestujesz w wiedzę i jeszcze Ci się to zwróci – dosłownie i w przenośni 😉

A co dalej, gdy poznam podstawy?

Zachęcam Cię do:

Edukacja finansowa to niekończąca się historia, która daje jednak duuużo satysfakcji 🙂
Możesz np. zajrzeć do mojej listy 125 książek finansowych po dalsze inspiracje.

Jeśli chcesz nauczyć się organizacji czasu i samodyscypliny oraz pokonać słomiany zapał to…

…korzystaj ze sprawdzonych patentów 😉

Od kogo uczyć się adekwatnego do naszych możliwości planowania i efektywnego realizowania powziętych postanowień? Oczywiście, że od najlepszych! Od praktyków, którzy wiedzę popierają doświadczeniem i dzielą się sprawdzonymi metodami pracy nad sobą. Dlatego w tym miejscu polecę Ci kogoś szczególnego 🙂

Niekwestionowaną ekspertką w dziedzinie zarządzania sobą w czasie i organizacji pracy jest Ola Budzyńska, twórczyni bloga i marki Pani Swojego Czasu (bo PSC to już nie tylko blog, ale cały szereg innych produktów i usług za nim stojących).

Na blogu Oli znajdziesz setki artykułów poświęconych zagadnieniu, jak się zorganizować, a przy tym nie zwariować. Jednym z moich ulubionych artykułów Oli jest ten poświęcony zjawisku słomianego zapału i konsekwencji, jakie się z nim wiążą.

Ola zaczepnie stawia pytanie, czy z powodu słomianego zapału powinnyśmy mieć wyrzuty sumienia, czy to na wskroś zły mechanizm? Otóż… Nie!

Bardzo Ciebie zachęcam do zapoznania się z tym artykułem. Na pewno przyniesie Ci on ulgę, jeśli dotychczas dokonywałaś samobiczowania z powodu odkładania wielu spraw na później. A przy okazji poznasz szereg metod, jak sobie poradzić ze słomianym zapałem, by nie paraliżował Twoich działań.

U Pani Swojego Czasu nie tylko poczytasz o trikach na lepszą organizację, ale też wypróbujesz je w praktyce

Jak wspominałam, dzisiaj Pani Swojego Czasu to nie tylko blog – skarbnica wiedzy o tym, jak się zorganizować.

To także całe spektrum praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w lepszej organizacji i planowaniu, np.:

 • pięknie wydane planery i kalendarze,
 • materiały biurowe, które wizualnie są spójne z resztą kolekcji,
 • kursy online o technikach zarządzania sobą w czasie,
 • jedyne w swoim rodzaju kursoksiążki (coś w stylu podręcznika i zeszytu ćwiczeń w jednym), np. “Cele i planowanie”, która pomoże Ci kompleksowo spojrzeć na swoje cele – wymyślić je, zaplanować, zweryfikować i zrealizować.

Ostatnio sama zamówiłam u Pani Swojego Czasu prócz ebooka o biznesie online jej planer i segregator z serii Kreatywny Chill – Śliwka w Kompot.

Byłam mile zaskoczona, że przesyłka z produktami została zapakowana w duchu less waste. Zero bąbelkowych folii, zero plastiku, wszystko opakowane w makulaturę. Lubię to!

Zresztą, zobacz, jak pięknie się ta seria prezentuje nawet na zdjęciach robionych na szybko w warunkach domowych 😉

Jak się zorganizować - planery Pani Swojego Czasu
Zapakowane w ekologiczny sposób planer i segregator, w ciepłych, jesiennych barwach – te praktyczne gadżety skradły me serce!

Byłam też bardzo zaskoczona, gdy zobaczyłam, że sklep Pani Swojego Czasu również należy do programu cashback Refundera i w dodatku oferuje aż do 5% zwrotu za zakupy!

O szczegółach, czym jest Refunder i jakie daje nam korzyści, pisałam w artykule Wyprzedaże Black Friday – nie daj się naciągaczom, czyli jak zrobić bezpieczne oraz zyskowne zakupy, więc jeśli go przegapiłaś, gorąco zachęcam do jego lektury.

Bonus ode mnie i Refundera – zorganizuj się z zyskiem

Wspomniane przeze mnie w dzisiejszym wpisie gadżety, książki i inne ułatwiacze życia możesz nabyć w sklepach, które biorą udział w programie cashback Refundera. W bazie Refundera znajduje się prawie 900 sklepów internetowych.

Specjalnie dla moich Czytelniczek przygotowałam razem z Refunderem prezent – 15 zł “doładowania” po rejestracji w serwisie za pomocą mojego linku afiliacyjnego.

Specjalna promocja w ramach współpracy Refundera z blogiem Kobiece Finanse trwa do 31 stycznia 2021. To oferta niedostępna w standardowym systemie poleceń Refundera.

Poniżej przypominam, jak można z niej skorzystać 🙂

Po rejestracji przez poniższy link i przy spełnieniu warunków promocji (szczegóły są opisane na linkowanej stronie) możesz odebrać nagrodę 15 zł:

https://www.refunder.pl/influ/kobiecefinanse Promocja zakończona!

Warto przy tym pamiętać, że po założeniu konta możesz uzyskać kolejne nagrody pieniężne z własnych poleceń.

Jak dołączyć do programu z mojego polecenia?

 • Wejdź na stronę z powyższego linka, czyli https://www.refunder.pl/influ/kobiecefinanse promocja zakończona!
 • Utwórz konto w serwisie Refunder – możesz zrobić to za pomocą adresu mailowego lub Facebooka.
 • Na stronie https://www.refunder.pl/influ/kobiecefinanse kliknij przycisk “DOŁĄCZ DO REFUNDER ZA DARMO”.
 • Zrób swój pierwszy zakup za minimum 30 zł brutto za pośrednictwem Refunder w przeciągu 30 dni od założenia konta z mojego linka polecającego.
 • Na Twoim koncie w ramach prezentu pojawi się cashback w wysokości 15 zł.

Refunder – nowa promocja ważna od stycznia 2022:

Życzę przemyślanych i udanych zakupów! A także dobrej organizacji w kwestii finansów i na innych życiowych płaszczyznach – przez okrągły rok! 🙂

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

23 komentarze do “Jak się zorganizować? Zorganizowana przez cały rok – finansowo i nie tylko”

  • Cześć Pati! Planer od PSC jest pięknie wydany. Ola zawsze podkreśla, że stawia na jakość papieru i faktycznie, z takim jeszcze się w planerze nie spotkałam 🙂 Widać, że to jakość premium. Ten planer występuje w kilku wersjach kolorystycznych, więc można znaleźć coś dla siebie. Mnie się najbardziej spodobał ten złoto-jesienny. Takie moje, ciepłe barwy. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 1. Ksiażkę Pieniądze dla Pań mam już za sobą. Sporo sobie dzięki niej poukładałam. Jednak z organizacją czasu i realizacją celów nadal mam problem. Nowy rok i wielka rewolucja ? Mam tak co roku na przełomie grudnia i stycznia. Około czerwca okazuje się że… Chciałam dobrze wyszło jak zwykle…

  Odpowiedz
  • Cześć Aneta,
   tym bardziej polecam Ci zajrzeć do Pani Swojego Czasu. Babka porywa tłumy 😉 Jest doskonałą motywatorką i oferuje zarówno darmowe jak i płatne narzędzia, które pomagają nie tylko planować, ale i egzekwować realizację planów. Może akurat jej metody do Ciebie trafią, okażą się dopasowane do potrzeb?

   Pozdrawiam serdecznie,
   Dana

   Odpowiedz
 2. Nie myślałam o tym, żeby w nowym roku zmieniać coś w kwestii gospodarowania finansami, ale może masz rację, że warto to zrobić.

  Odpowiedz
 3. Nie ma przypadków. Przygotowuję dzisiaj do mojego wyzwania “Inwestuj z głową” materiały do zadania domowego. Jednym z tematów jest budzet domowy.
  Szacun dla Ciebie za przekazywanie wiedzy o finansach, bo edukacja w tym zakresie jest mierna, żeby nie powiedzieć, że nie ma jej wcale.
  Żeby inwestować, to najpierw trzeba mieć co, czyli przyjść do Ciebie na nauki a później do mnie 😉

  Odpowiedz
  • Dokładnie, edukacja finansowa w Polsce kuleje, trzeba więc samodzielnie zadbać o zdobywanie wiedzy. Życzę powodzenia z wyzwaniem “Inwestuj z głową”! 🙂

   Odpowiedz
 4. Bardzo ciekawe zestawienie artykułów oraz wskazanie na planer czasu – dla mnie to spora dawka wiedzy, którą można po przeanalizowaniu wykorzystać w jakimś stopniu dla siebie 🙂

  Odpowiedz
  • Super! Życzę przyjemnej i pożytecznej lektury 🙂 Daj znać po przeczytaniu, jak wrażenia (może być na łamach Lubimyczytac.pl – będę wdzięczna za każdą opinię 😉 )

   Odpowiedz
 5. Nie wiedziałam, ze napisałaś książki, to wspaniale, gratulacje! To bardzo ważne, co piszesz: żeby zacząć małymi krokami, tak jest łatwiej i w głębi rzeczy skuteczniej. I nie zapominajmy, ze najistotniejsza jest sama decyzja, ze chcemy coś zmienić. To pierwszy krok do sukcesu :). Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz
  • Heh, widzisz, to tylko świadczy o tym, że za mało te książki promuję. W zasadzie wcale 😉 Mają już kilka lat i nowe czytelniczki i czytelnicy mogą ich w ogóle nie kojarzyć. Stwierdziłam, że okres przedświąteczny to dobry moment, by przypomnieć o ich istnieniu. Może akurat komuś się spodobają jako praktyczny pomysł na prezent – po jednym z tutejszych komentarzy widzę, że tak właśnie się stało! Pozdrawiam serdecznie 🙂

   Odpowiedz
 6. Szczerze to mam alergię na tytuły typu „X dla Pań” czy „Y dla Panów”… czy nie może być coś po prostu dla ludzi? Musimy rozgraniczać i podkreślać w ten sposób „różnice” wynikające z płci? 😉 Ale szanuję za Panią Swojego Czasu, z której plannerów korzystam od lat, szanuję. 🙂

  Odpowiedz
  • Hej Kasia 🙂

   Nie chodzi o rozgraniczanie i dzielenie, bardziej o zachęcenie do zadbania o swoje sprawy tych kobiet, które mają wpojone przekonanie, że kariera i finanse (a także masa innych dziedzin) to tylko męska broszka i nie mają co w tej tematyce szukać. To dla nich wydawca zdecydował się ubrać te poradniki w konwencję “dla pań” (nie tylko moje dwa poradniki, także inne wchodzące w skład serii), po to, by je zachęcić do poznania tematu. Jeśli dzięki temu choć kilka kobiet przełamie swoje obawy i zacznie dbać o swoje finanse, to warto. Chociaż wiadomo, że finanse same w sobie płci nie mają 😉 tak jak i wiele innych abstrakcyjnych pojęć.

   Ale przyznam, że czytając Twój komentarz poczułam się zdezorientowana. Z jednej strony piszesz, ze masz “alergię na podziały”, z drugiej zaś, że szanujesz za Panią Swojego Czasu, której hasłem przewodnim jest “Wierzę, że każda Kobieta potrafi wziąć czas w swoje ręce i zarządzać nim po swojemu – na Kobiecy sposób. Każda z nas może zostać Panią Swojego Czasu” i która w związku z tym swoje produkty kieruje właśnie do kobiet. Motto jej bloga to “Zarządzanie czasem dla kobiet”. Dlatego wyczuwam brak konsekwencji 😉

   Pozdrawiam serdecznie,
   Dana

   Odpowiedz
 7. Też lubię być zorganizowana a prezentowane poradniki na pewno będą miały zasłużone miejsce w mojej biblioteczce… Tymczasem w byciu zorganizowanym na pewno pomagają odpowiednie artykuły biurowe, a te możemy kupić chociażby na https://sklep-lapis.pl/. W ofercie tego sklepu znaleźć można produkty uznanych firm europejskich, ale i światowych z branży biurowej. Co istotne, ceny produktów należą do bardzo atrakcyjnych.

  Odpowiedz
 8. Dla mnie poczucie organizacji daje mi planowanie i regularne prowadzenie budżetu domowego. Może to nieco dziwne, ale jak mam porządek w finansach, to i resztę łatwiej kontrolować. Fakt, czasem trudno się zmotywować i wszystkie tabelki prowadzić na bieżąco, ale jak już się wyrobi sobie pewne nawyki, to idzie prościej i już nie jest to zmorą, a realną pomocą :-).

  Czasem też warto wdrożyć pewne zmiany do swojej finansowej rutyny, co może być dobrym “zapalnikiem” do konkretnych działań z finansami osobistymi. Ja np. lubię sobie wyznaczać cele, na które oszczędzam pieniądze (np. nadpłata kredytu, zbudowanie poduszki bezpieczeństwa), rozeznać się w ofertach banków (a może trafi się ciekawa oferta konta osobistego), czy sprawdzić dostępne opcje na abonamenty i subskrypcje, z których korzystam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz